Komisja Europejska (KE) podjęła dzisiaj (13.05) jedną z najbardziej znaczących decyzji antymonopolowych w swojej historii. Korporacja Intel została ukarana grzywną w wysokości aż 1,06 miliarda euro (!) za praktyki monopolistyczne i strategię rynkową, która naruszała zasady uczciwej konkurencji.
Neelie Kroes, unijna komisarz ds. konkurencji, informuje że Intel najzwyczajniej krzywdził miliony klientów UE, więc nie powinno nikogo dziwić, że narzucona grzywna jest tak wysoka.
Intel ukarany, AMD ma powody do zadowolenia (Fot. APCmag.com)
Historia sporu KE z Intelem sięga 2001 r. Zarzutów jest dość sporo, począwszy od współpracy Intela z producentami, dzięki której procesorowy gigant udzielał zniżek na jednostki centralne w przypadku zakupów hurtowych, przez opłacanie wytwórców, by opóźniali sprzedaż komputerów z układami AMD lub nawet rezygnowali z wprowadzania ich do ofert, skończywszy na udzielaniu rabatów czołowemu europejskiemu sprzedawcy komputerów w handlu detalicznym - najprawdopodobniej sieci MediaMarkt, która miała sprzedawać komputery korzystające wyłącznie z procesorów Intela.
Obecnie znamy już decyzję KE, jest nią kara wynosząca 1,06 miliarda euro. Co ważne, KE obliczyła karę biorąc pod uwagę długość postępowania antymonopolowego, wagę zarzutów i ew. okoliczności łagodzące, których w przypadku Intela nie było.
Koncern znany m.in. z procesorów Core 2 Duo, platformy mobilnej Centrino 2 i układów Atom musi zapłacić karę w terminie trzech miesięcy od dzisiaj. Prezes Intela Paul Otellini zapowiedział już, że koncern odwoła się od tej decyzji.
Warto wspomnieć, że podobna sprawa antymonopolowa toczy się także w Stanach Zjednoczonych. Ma być rozpatrywana w 2010 r. - niewykluczone, że Intel również wtedy zostanie uznany za winnego.
Źródło: Inf. własna
Czytaj więcej:
- Intel ukarany. Paul Otellini reaguje na Decyzje Komisji Europejskiej
- Antitrust: Commission imposes fine of €1.06 bn on Intel for abuse of dominant position; orders Intel to cease illegal practices
- 1 miliard euro kary dla Intela? Czy Unia ukarze korporację za praktyki monopolistyczne?
Komentarze
59Więc bardzo mnie cieszy że Intel dostał karę. Chociaż jest ona największa w historii to i tak chyba za mała. Ale może skończą z nieuczciwą konkurencją. Świat się zmienia.
Duży sklep (sieć w której sprzedaje się ogromne ilości komputerów) który podpisał umowę zabraniającą sprzedaży produktów AMD, dostawał procesor od Intela za 80 USD i mógł zarobić sprzedając go za 120 USD... bo reszta uczciwych sklepów dostawała taki procesor za powiedzmy 110 USD i też musiał (żeby być konkurencyjnym) sprzedać za 120 USD. A gdyby intel nie stosował takiej praktyki to straciłby znaczną część rynku, sieci handlowe zarobiły by mniej...
Ale sprzedawałby wtedy wszystkim taki procesor za 80 USD a my moglibyśmy kupić go za 100 USD, do tego Intel poczułby oddech AMD i pracował tak jak oni na 110% nad nowymi procesorami.
Moze zanijcie myslec na wieksza skale, a nie tylko pod katem tego ktora firme bardziej lubicie.
Nie uwazacie ze REKORDOWA kara jest dziwnym posunieciem gdy na swiecie panuje kryzys gospodarczy?
Nie wiem ile Intel ma zysku rocznie, ale sadze ze to i tak bedzie duza strata dla tej firmy i gdzies bedzie musiala poszukac kasy by zalatac ta dziure.
Zanim wysuniesz taka teze to sprawdz co kto ma w profilu wpisane, w zakladce procesor?
Mam rozwiązanie dla intela: "Każdy kto czyje się oszukany i odeśle do fabryki swój stary procesor np. P4 w przeciągu tygodnia dostanie nowy procesor CoreI7 za darmo" :) zachowają twarz, wyjdzie im taniej niż 1.06 miliarda euro, a jeśli stracą to odkują sobie na masowej sprzedaży płyt głównych pod ten procesor...
he he albo niech AMD zrobi akcję oddaj Pentium, które ci wcisnęli nieuczciwie na złom, a dostaniesz porządny procesor 20% taniej :)
Widać co robi teraz ATI z HD58xx jakie ceny sa brak konkurencji ze strony NVIDII, a ja czekam na G300, bo wtedy ATI obniży ceny i sobie kupię ATI taniej.