Panasonic Lumix GF2 to połączenie maksymalnej funkcjonalności i prostoty obsługi. Aparat oferuje wysoką jakość zdjęć dzięki zastosowaniu dużego sensora klasy mikro Cztery Trzecie o rozdzielczości 12,1 megapiksela oraz wymiennej optyki.
Warto przeczytać: | |
Sony stworzyło nową kategorię cyfrówek |
Lumix GF2 ma wymiary 112,8 x 67,8 x 32,8 mm oraz wagę 265 gramów (bez akumulatora). Jest to najmniejszy i najlżejszy aparat systemu Mikro Cztery Trzecie wyposażony we wbudowaną lampę błyskową – tak przynajmniej twierdzi producent. Urządzenie należy do coraz bardziej popularnej kategorii aparatów kompaktowych z wymienną optyką pozbawionych lustra.
Przyglądając się korpusowi aparatu nietrudno zauważyć dążenie producenta do uproszczenia konstrukcji, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności. W porównaniu z poprzednim modelem - GF1 - wprowadzono wiele zmian, przez co GF2 niełatwo uznać za następcę. To raczej unowocześniona wersja GF1 przeznaczona dla osób mniej zorientowanych w fotografii, które jednocześnie są wymagające pod względem jakości zdjęć i wideo. Podobny zabieg stylistyczno-konstrukcyjny zastosował Olympus w modelu PEN E-PL1, który, bez zainstalowanego obiektywu, można pomylić z kompaktowym aparatem.
W GF2 usunięto pokrętło trybów, zmniejszono liczbę przycisków na tylnej ściance - ich kształt i układ przypomina teraz ten spotykany w prostych kompaktach. Zlikwidowano także niektóre tryby pracy lampy błyskowej - na szczęście sama lampa pozostała. Menu aparatu zostało zoptymalizowane dla wykorzystania zalet dotykowego ekranu. Znacznie poprawiono funkcjonalność wideo - oprócz trybu Full HD dodano mikrofon stereofoniczny.
Lumix DMC-GF2 wyposażono w 12,1-megapikselową matrycę Live MOS, podobną jak w modelu GF1. Przed zakurzeniem (może to łatwo nastąpić w trakcie wymiany obiektywu) chroni ją ultradźwiękowy mechanizm samooczyszczania. Matryca nie jest stabilizowana - konieczny jest obiektyw wyposażony w tę funkcję. Pomiar ostrości realizowany jest za pomocą detekcji kontrastu - Contrast AF. Przetwarzaniem obrazu zajmuje się procesor Venus Engine FHD.
Do obsługi aparatu oraz podglądu obrazu służy 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 460 000 punktów, który pokryto warstwą antyodblaskową, co ma zapewnić dobrą widoczność w ostrym świetle słonecznym. Jeśli to jednak nie wystarczy, możemy skorzystać z pomocy opcjonalnego zewnętrznego elektronicznego wizjera, który przyda się także w sytuacjach, gdy chcemy oszczędzić baterię lub przy fotografii makro. GF2 zasilany jest za pomocą litowo-jonowego akumulatora.
Mimo braku dedykowanego pokrętła, oprócz automatycznych trybów i licznych „inteligentnych" funkcji wspomagających fotografowanie mamy dostęp do manualnych i półautomatycznych (priorytetowych) trybów pracy. GF2 może rejestrować wideo w rozdzielczości Full HD 1080i60 oraz 1080p30 (kodek AVCHD). Prędkość wykonywania zdjęć seryjnych wynosi do 3,2 klatki na sekundę. Złącza dostępne w korpusie nowego Lumiksa to m.in. USB 2.0 Hi Speed oraz mini HDMI (Typu C). Aparat zapisuje zarejestrowane materiały na kartach pamięci SD/SDHC/SDXC.
Panasonic Lumix DMC-GF2 na rynku pojawi się najprawdopodobniej w styczniu 2011 roku, a jego cenę poznamy miesiąc wcześniej. Aparat ma być dostępny w wersjach kolorystycznych: czarnej, srebrnej, białej, różowej i czerwonej.
Źródło: Panasonic
Polecamy artykuły: | ||
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5 | Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD | Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450 |
Komentarze
9całkiem fajny :)
Trochę podobny do NEX 3 i NEX 5 od SONY :P