Technologia Intel Light Peak, która pozwala przesyłać za pomocą światłowodów dane na krótkich dystansach, jeszcze długo nie zagości w naszych domach. Powód? Producentom sprzętu komputerowego nie opłaca się wsparcie nowego rozwiązania.
Warto przeczytać: | |
Light Peak niestety nie jest otwartym standardem, który powszechnie mogliby wykorzystywać wszyscy, tak jak USB. Dodanie dodatkowego gniazda do urządzenia nie przyniesie korzyści, które usprawiedliwiałyby dodatkowe koszty z punktu widzenia użytkownika końcowego.
"Niektórzy mogą wykorzystać z powodzeniem LightPeak, jednak na pewno nie będą to duzi gracze, jak HP czy Dell." - wypowiada się pragnący zachować anonimowość ekspert, inżynier w jednej z głównych firm zajmujących się dystrybucją zestawów komputerowych, w wywiadzie dla EETimes.
Pierwsza wersja Light Peak oferuje przepustowość 10 gigabitów na sekundę, czyli około dwukrotnie więcej, niż USB 3.0 - nie przełoży sie to na widoczny wzrost wydajności w większości zastosowań, poza może zewnętrzymi kartami graficznymi lub dyskami SSD. Implementacja pojedynczego portu Light Peak może kosztować od 5 do 10 dolarów, choć Intel twierdzi, że będzie to jedynie 2 dolary.
"Potrzebne są szybkości transferu znacznie wyższe niż 10 Gbit/s, aby odczuć faktyczny zysk na przykład w aplikacjach wideo. Dodatkowe koszty pozwalajace jedynie podwoić szybkość po prostu się nie kalkulują i przekraczają granicę opłacalności." - dodaje inżynier.
Nie ulega wątpliwości, że w ciągu kilku lat przepustowości szybsze niż oferowane przez USB będą potrzebne do obsługi urządzeń peryferyjnych. Wcześniej jednak łącza optyczne muszą stać się bardziej przystępne cenowo.
Rozmówca serwisu EETimes podkreślił - "To, co mogłoby zainteresować przemysł, to tanie technologie optyczne. Intel Light Peak w obecnej postaci taką technologią nie jest. Jednak sprawia, że wszyscy wokół zaczynają się zastanawiać nad tanimi rozwiązaniami. Przewiduję, że w ciągu pięciu lat nastąpi stopniowe odejście od przewodów miedzianych najpierw na rynku serwerów, a potem u użytkownika domowego."
Źródło: Xbitlabs, EEtimes
Polecamy artykuły: | ||
Przegląd rynku: obudowy PC | 5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków | 100 porad do Windows 7 |
Komentarze
20Na lp przyjdzie czas jesli do tego czasu konkurencja nie skombinuje czegos tanszego np w tej samej technologii, noi za 2-3 lata będziemy mieli super nowość czyli technologie LP na nowym modelu np. Asusa.
chodzi o $$ kto z nas bedzie sie nakrecał na płyte z USB3.0 jak moglby kupic dwukrotnie szybszego LP ;> w ciagu 2 lat pojawia sie pierwsze modele z LP ale beda szatansko drogie. celowo
dopiero za 3-4 lata bedziemy to mieli w standardzie w nowych płytach
Super myszka dla graczy złącze LP - +15 do skilla, czas reakcji mniej niz zero.
kabel LP do monitora dla graczy.
Dla mnie USB 3.0 jest nie potrzebne nawet bo majac dysk zewnetrzny z 2.0 czy esate, to sobie go wyciagam i wpinam normalnie - duzo roboty nie ma, a jak ktoś chce to niech sobie uzywa usb
A tak swoją drogą Intel powinien pomyśleć o produkcji takiego kontrolera na PCI-E i zacząć produkować pamięci przenośne pod ten interfejs, inni producenci szybko by się przekonali do tego. Znaczy jeśli to jest tak tanie jak Intel mówi.