Plazmy i LCD reprezentują dwie główne technologie dostępne w obecnych telewizorach o wysokiej rozdzielczości, ale już za rok o tej porze powinna być dostępna laserowa telewizja, która zapewni o wiele lepszą jakość obrazu.
Novalux Inc. mieszcząca się w Synnyvale w Kalifornii jest jednym z głównych twórców zbliżającej się technologii laserowej. Firma obiecuje, że jej produkty dostarczą dużo większe możliwości niż plazmy, LCD i zwykłe telewizory CRT. W porównaniu do plazmy i LCD, technologia laserowej telewizji jest o połowę tańsza, dysponuje dwa razy większą paletą kolorów i zużywa o trzy czwarte mniej energii.
Technologia laserowej telewizji świetnie sprawdzi się w projekcji, zarówno przedniej jak i tylnej. Prawdopodobnie zastąpi lampy UHP, które są powszechnie stosowane w obecnych projektorach. Novalux przedstawiła swoją technologię zeszłej jesieni, pokazując różnice między 50 calowym laserowym Mitsubishi o tylnej projekcji a innym plazmowym telewizorem Mitsubishi. Specjalnie zaprojektowany telewizor laserowy oferował znacznie bogatszy obraz.
Podczas gdy produkty Mitsubishi wykorzystane były jako część prezentacji, japońska firma elektroniczna była nieobecna podczas pokazu Novalux. Chodziło raczej o to, aby pokazać, że standardowe telewizory Mitsubishi mogą być bez problemu wyposażone w lasery.
"Wzięliśmy pierwszy lepszy telewizor projekcyjny Mitsubishi, usunęliśmy lampę i kolorowe koło, zainstalowaliśmy lasery i stworzyliśmy tym samym własny telewizor," wyjaśnia Greg Niven, wice szef marketnigu w firmie Novalux. Dodał także, że sprzęt wyposażono tylko dla potrzeb demonstracyjnych w związku z czym cena urządzeń jest ogromna.
Od tego czasu Mitsubishi planuje uruchomienie produkcji laserowych telewizorów. Niven nie był jednak w stanie powiedzieć czy japoński gigant wykorzystuje technologię Novalux. Z kolei Sony przedstawiła podczas tegorocznego Consumer Electronic Show laserowy telewizor wyposażony w technologię Novalux. Formalnie jednak firma nie przedstawiła jeszcze produktu opartego na laserach.
"Podczas targów CES pokazaliśmy obok telewizora plazmowego laserowy, LCD i tradycyjny wyposażony w lampę UHP," powiedział Niven w rozmowie na temat pokoju wystawowego Novalux na tegorocznych targach CES. "Są to cztery telewizory odtwarzające stworzone przez nas filmy o wysokiej rozdzielczości. Laserowy telewizor prezentuje obraz o niebo lepszej jakości niż jakakolwiek konwencjonalna technologia."
Jedyną kategorią, w której laserowe telewizory nie dotrzymują kroku technologii plazmowej i LCD to profil urządzenia. Płaskie panele pozwalają na wieszanie ich na ścianie, ale dzięki ostatnim osiągnięciom na rynku DLP, a także obniżeniu wagi dzięki zastosowaniu technologii laserowej, sprytni producenci prawdopodobnie znajdą sposób, aby laserowe telewizory zawisły obok obrazów.
"Jedynym modelem, który Sony miała na swoim stoisku był zbudowany przez nią telewizor, wykorzystujący nasze lasery. Był on na tyle cienki, że przy przekątnej od 8 do 10 cali można go było powiesić na ścianie", dodał Niven.
W chwili obecnej Novalux prowadzi rozmowy z różnymi producentami sprzętu na temat wprowadzenia na rynek telewizorów wyposażonych w ich technologię. Firma jest przekonana, że jej technologia stanie się hitem na rynku w przeciągu najbliższego roku. "Mamy w tej chwili ponad cztery projekty laserowych telewizorów dla czterech różnych marek. Mają się one pojawić w 2008 roku," powiedział Niven.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!