Laptopy

Lenovo ujawnia sekrety nowego chłodzenia laptopów ThinkPad

przeczytasz w 1 min.

Odpowiednio zaprojektowane chłodzenie wyróżnia się cichą i wydajną pracą, a także zapobiega przegrzaniu podzespołów laptopa.

Lenovo ThinkPad chłodzenie laptopa

Przy wyborze laptopa zwracamy uwagę na przekątną ekranu, wydajność podzespołów, grubość obudowy oraz oczywiście cenę. Mało kto jednak przejmuje się systemem chłodzenia, a to w głównej mierze właśnie od niego zależy żywotność urządzenia – zwłaszcza w przypadku najnowszych konstrukcji, które są coraz wydajniejsze, a przy tym też coraz cieńsze.

Firma Lenovo zwraca baczną uwagę na ten aspekt i postanowiła pochwalić się siódmą generacją chłodzeń swoich laptopów z serii ThinkPad - w tym przypadku na przykładzie modelu X1 Carbon.

Zastosowana konstrukcja wciąga powietrze z dołu i z boku, a następnie wypycha je przez liczne otwory z boku obudowy. Rozwiązanie to ma utrudnić zasłonięcie otworów i w efekcie przegrzanie urządzenia, gdy położy się je np. na kanapie lub innej miękkiej powierzchni. Nie zapomniano również o dodatkowej ochronie przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Lenovo ThinkPad chłodzenie laptopa

Ciepło z procesora jest przekazywane przez dwa miedziane ciepłowody, które lepiej sobie radzą z powierzonym zadaniem, aniżeli pojedyncze rurki cieplne w konkurencyjnych laptopach. Na dodatek zabezpieczono je antystatycznym materiałem, dzięki czemu nie przyciągają zanieczyszczeń.

Lenovo ThinkPad chłodzenie laptopa

Głównym elementem chłodzenia jest wentylator z 47 łopatkami w kształcie sowiego skrzydła. Producent twierdzi, że konstrukcja ta zapewnia o 28% wyższy przepływ powietrza i o 28% niższy poziom generowanego hałasu względem poprzedniej generacji z 37 takimi łopatkami.

Źródło: Lenovo

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Artur-9
    4
    Wstrząsające !
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      Wkoncu ktos napisal cos modrego o przegrzewaniu sie laptopow, banalny problem ale jakze madry, nie ma opcji stawiajac urzadzenie na "kanapie, lozku, czy innym tego typu podlozu, ze wkoncu objawy beda oczywiste, to jest urzadzenie ktorego w sposob normalny nie da sie chlodzic nazwyczajniej trzeba miec bacznosc, tym bardziej jezeli jest to uklad gejmingowy, sam posiadam lenovo y510p fhd w konfiguracji sli i tempreatury sa dobre, plus dla artykulu!! :)
      • avatar
        kamil112234
        2
        laptop położony na pościeli i o wsysaniu zimnego powietrza od spodu można tylko pomarzyć
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Laptopy muszą iść w taką energooszczędność , że w przyszłości musza się pozbyć całkowicie wiatraków! Powinny wystarczyć same radiatory, bo inaczej ich era się zakończy! Dzisiaj tablety sprzedają się coraz lepiej, bo są wydajne i nie potrzebują zestawów chłodzących! Ludzie nie chcą już słuchać wycia wiatraków, kiedy laptop jest włączony, tylko spokojnie w ciszy skupić się na swojej pracy i dlatego coraz częściej sięgają po tablety. Jedynie te przeznaczone do gier, mogą mieć jeszcze wiatraki, ale inne nie.
          Mam nadzieje że Intel Broadwell w 14 nm w wersji dla laptopów, będzie na tyle energooszczędny, że nie będzie się zbyt mocno nagrzewał i chłodzenie wiatrakiem stanie się zbędne.
          • avatar
            Konto usunięte
            -1
            Tyle hałasu a wystarczy podstawkę(pasywną lub aktywną)pod spód zapodać i można siedzieć leżeć z lapkiem jak komu wygodnie.
            • avatar
              tomto
              0
              A czym się różni to chłodzenia od chłodzenia np. w laptopie Dell D620 lub 630? W Dellach powietrze też jest zasysane spod wiatraka i z boku obudowy w dolnej części i wypychane na zewnątrz przez kratkę w tyle obudowy. Dodatkowo w Dellach jest jeszcze mała kratka od góry - tuż obok klawiatury ...

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login