Nowy chip do zastosowania w lampach LED zwiększy ich efektywność, a co za tym idzie jasność. Wynalazek ma szanse podbić rynek aparatów, zwłaszcza tych instalowanych w smartfonach, umożliwiając wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych.
Standardowo używane w telefonach czy smartfonach lampy błyskowe nie imponuja wydajnością. Jest to spowodowane niedoskonałością skupiających światło soczewek oraz stosunkowo niewielką mocą diod LED. Problemem jest także ich konstrukcja.
Warto przeczytać: | |
Lampa Oslux to w istocie dioda LED wykorzystująca chip wykonany w opracowanej przez inzynierów z firmy Osram technologii UX:3. Wydajny mechanizm wytwarzania światła oraz jego równomierna dystrybucja sprawiają, że w odległości metra można uzyskać równo oświetlony obszar o przekątnej 90 cm. Dotychczas stosowane rozwiązania sprawiały, że krawędzie fotografowanego obrazu były zaciemnione - efekt winiety. Dioda jest także niewielka - ma powierzchnię 3,9 milimetra kwadratowego i wysokość tylko 2,5 milimetra.
Kolejną zaletą nowej lampy Osram jest znacznie wyższy poziom oświetlenia, wynoszący 150 luksów. Poprzednia generacja osiągała wynik o około 50 luksów niższy - niestety, brak dokładnej informacji jaka powierzchnia jest brana pod uwagę przy obliczaniu oświetlenia. Osiągnięcie tak dobrego wyniku jest możliwe dzięki przystosowaniu lampy do pracy przy większym prądzie oraz wyższej efektywności niż w poprzednich konstrukcjach.
Nowy układ składa sie z metalowej siatki i dwóch warstw półprzewodnika. Siatka przewodzi prąd do górnej warstwy, a zatem elektrony wędrują do warstwy dolnej, co powoduje emisję energii w postaci światła. W tradycyjnym rozwiązaniu siatka była umieszczana ponad obiema warstwami, co wprowadzało dodatkowe tłumienie. Obrazowo można to porównać do zakrycia żarówki ciemnym materiałem. Na szczęście problem ten został rozwiązany poprzez przeniesienie siatki na spód całej konstrukcji.
Porównanie starej (lewy obrazek) i nowej technologii (prawy obrazek) - przekrój przez chip. Jak widać w chipie UX:3 nic nie blokuje emisji światła.
Produkt Osram cechuje się większą wydajnością od aktualnie stosowanych LEDów. Jego wykorzystanie może zaowocować zarówno lepszą jakością wykonywanych zdjęć, jak i dłuższym czasem życia baterii smartfonów. Prawdopodobne jest też użycie takich układów w superpłaskich wyświetlaczach, a także w niewielkich przenośnych projektorach (których największą bolączką jest nadal zbyt mała jasność obrazu). Oby produkty wykorzystujące nowe lampy pojawiły się na rynku jak najszybciej.
Źródło: Physorg
Polecamy artykuły: | ||
Karta do bicia rekordów - MSI GTX 480 Lightning | 20 bezpłatnych aplikacji do Androida | Intel Core i7 970 - potwór wydajności w niższej cenie |
Komentarze
12Co to jest wisi i grozi?
-żarówka firmy Osram