Samsung od kilku lat prężenie rozwija technologię MicroLED, ale na CES 2022 zapowiedział (częściowy) powrót do OLED-ów, tyle tylko, że w połączeniu z Quantum Dot. Król OLED-ów – LG – nie zostanie w tyle: ze swojej strony zapowiedział telewizor… MicroLED.
MicroLED – a co to jest w ogóle?
MicroLED to technologia, w której wielu widzi następcę OLED. Panele wykonane w tej technologii działają właściwie na takich samych zasadach, to znaczy: za każdy piksel odpowiada osobna, samoświecąca dioda. Różnica polega na tym, że nie jest organiczna. W efekcie można liczyć na głęboką czerń i niemal nieskończony kontrast, a równocześnie na bardzo wysoką jasność, długą żywotność i brak problemów znanych z „tradycyjnych” OLED-ów.
Technologia doskonała? Pod względem możliwości na pewno jest bliska perfekcji. Są jednak dwa problemy: pierwszym jest trudność w tworzeniu małych paneli (aktualnie najmniejszy jest 89-calowy telewizor Samsung, który ujrzy światło dzienne w tym roku), drugim zaś bardzo wysoka cena: ubiegłoroczny, 110-calowy MicroLED TV Samsunga kosztuje… 150 tysięcy dolarów. Tyle wspominamy o tym producencie, gdyż aktualnie to on robi na tym polu najwięcej.
LG (też) wierzy w technologię MicroLED
Telewizory OLED też jednak początkowo były bardzo drogie, a panele – wyłącznie duże. Dziś tymczasem można kupić taki sprzęt za około 5 tysięcy złotych, a przekątne rozpoczynają się już od 42 cali (taki model wprowadzi w tym roku kilka firm, między innymi właśnie LG). Dlatego ważne, by jak najwięcej producentów napędzało rozwój i LG zdecydowanie zamierza brać udział w tym przedsięwzięciu.
Podczas targów CES 2022 firma LG zapowiedziała swój olbrzymi, 136-calowy telewizor MicroLED z wyświetlaczem 4K obsługującym HDR. Nie podała przy tym niestety żadnych szczegółów na temat specyfikacji, ale jasno dała do zrozumienia, że dostrzega tę technologię, zamierza się nią zajmować i w niedalekiej przyszłości chce oddać wykorzystujące ją urządzenia w ręce użytkowników.
MicroLED a Mini LED – to nie to samo
I tak na koniec: nie myl MicroLED z Mini LED. To pierwsze to zupełnie nowa technologia, podczas gdy Mini LED stanowi jedynie ewolucję tradycyjnych telewizorów LCD. Owszem – dzięki miniaturyzacji diod oferuje wyższą jakość, ale wciąż opiera się na tradycyjnych sekcjach zasilania i filtrach kolorów.
Źródło: LG, The Verge, informacja własna
Komentarze
9