LG QNED TV to telewizory LCD, ale niewiele już ma im brakować do jakości oferowanej przez OLED-y. W jakie technologie wyposażył je producent, by móc tak o nich mówić?
Światowa premiera LG QNED TV
W lipcu telewizory LG z serii QNED wreszcie trafią do sprzedaży, po tym, jak zostały zapowiedziane jeszcze pod koniec ubiegłego roku. Południowokoreański producent nie miał jeszcze w swojej ofercie takich urządzeń. Co je wyróżnia?
Ano to, że do swojej wysokiej klasy panelów LCD w technologii NanoCell producent postanowił dorzucić jeszcze warstwę kropek kwantowych (Quantum Dot), stąd zresztą "Q" w nazwie rodziny. LG wykorzysta więc technologię od lat z powodzeniem stosowaną przez firmę Samsung i raczej trudno uznać to za złą wiadomość.
NanoCell, Quantum Dot i MiniLED – jakościowe trio
Kropki kwantowe w połączeniu z technologią NanoCell zapewnią żywe i naturalne kolory, ale na tym wcale nie kończą się atuty serii QNED. Firma LG - podobnie jak wspomniany przed momentem Samsung – zdecydował się na wprowadzenie w tym roku podświetlenia typu MiniLED. Diody są zdecydowanie mniejsze, co pozwala na umieszczenie ich większej liczby, co z kolei pozytywnie wpływa na współczynnik kontrastu.
Podsumowując: telewizory LG QNED mają oferować obraz, charakteryzujący się „głębszą czernią, precyzyjniejszym oddaniem barw, większym kontrastem i większą jasnością”, jak zachwala sam producent. Chwali się też certyfikatem Intertek i zwraca uwagę na brak zniekształcenia kolorów przy patrzeniu pod dużym kątem.
Będą trzy serie: LG QNED99, QNED95 i QNED90
Na rodzinę złożą się trzy serie, reprezentowane przez telewizory o przekątnych od 65 do 86 cali. We flagowych seriach QNED99 i QNED95 możemy liczyć na rozdzielczość 8K, a modele spod znaku QNED90 wyświetlą obraz w standardowym 4K.
To najlepsze telewizory LCD w tegorocznej ofercie LG - plasujące się powyżej rodziny NANO. Dlatego nawet w podstawowej serii QNED90 nie zabrakło 120-hercowych paneli i portów HDMI 2.1, umożliwiających ich wykorzystanie (choćby przez VRR, czyli dynamicznie dostosowywaną częstotliwość odświeżania).
Jest też HDR (w formatach HDR10 i Dolby Vision), jest Wi-Fi 5 i Bluetooth 5.0, system webOS w najnowszej wersji i procesor Alpha 7-4 wykorzystujący sztuczną inteligencję. W seriach QNED95 i QNED99 (będących swoimi lokalnymi bliźniaczkami), oprócz wspomnianej już wyższej rozdzielczości, możemy liczyć także na wydajniejszy procesor Alpha 9-4.
Rynkowy debiut odbędzie się lada chwila.
Źródło: LG, FlatpanelsHD, informacja własna
Komentarze
16Model LG QNED 4K używa procesora budżetowego, tego samego procesora budżetowego, który znajduje się w budżetowym telewizorze OLED LG OLED A1 60 Hz, jest to ten sam układ, który umieścili również w swojej budżetowej linii Nano LCD. Może nie wydaje ci się to wielkim problemem, ale kiedy kupujesz nową technologię, masz nadzieję, że zobaczysz najnowszy i najlepszy chip w tym telewizorze,
zwłaszcza po tym, jak LG zrobiło wielką sprawę o mini LED. Firma LG niestety udostępnia tę uproszczoną wersję QNED swoim konsumentom, którzy szukają telewizorów LCD 4K. Mam nadzieję, że LG ponownie to rozważy i będzie mieć kolejny 4K QNED z najnowszym procesorem przed premierą tych telewizorów, bo inaczej myślę, że większość ludzi prawdopodobnie spojrzy poza QNED,
chyba że chcą telewizora LCD 8K od LG.
Jeśli chcesz najlepszego QNED, musisz niestety uzyskać 8K, miejmy nadzieję, że nie jest to stały trend we wszystkich telewizorach 2021.