Linux 5.12 już jest. Na pewno nie jest to największa aktualizacja linuksowego jądra w historii. Zdecydowanie jednak może walczyć o miano jednej z najciekawszych – szczególnie z perspektywy gracza.
Kernel Linux 5.12 udostępniony – co nowego? Nowy Linux może zainteresować graczy
Oficjalnie udostępniony już kernel Linux 5.12 dodaje na przykład pełną obsługę DualSense, a więc oficjalnego pada do konsoli PlayStation 5. Krótko mówiąc: bez problemu skorzystamy z tego urządzenia, grając w gry w otwartym systemie.
Na małe co nieco mogą również liczyć miłośnicy nie tych najnowszych gier, lecz klasyki. Mowa mianowicie o pełnej obsłudze systemu… Nintendo 64. Kontrolery do liczącej sobie już ćwierć wieku konsoli, kartridże i inne elementy są teraz w pełni kompatybilne z Linuksem.
Jedną z najistotniejszych nowinek jest też dodanie obsługi intelowskiej technologii Adaptive Sync, synchronizującej odświeżanie obrazu wyświetlacza tak, by redukować opóźnienia i klatkowanie. Niestety z pewnych powodów skorzystamy z tego rozwiązania tylko przez złącze DisplayPort.
Zostawmy już te gry. Linux ma też inne nowości
Nie samymi grami jednak człowiek żyje. Stąd też inne nowości w jądrze Linux 5.12. To między innymi usprawnione udostępnianie plików pomiędzy użytkownikami i maszynami (dzięki nowym funkcjom mapowania UID), obsługa dynamicznego zarządzania temperaturą, NAPI polling oparty na wątkach, możliwość bootowania Linuksa jako partycji „root” w Microsoft Hypervisor, obsługa hiperwizora ACRN czy też nowe narzędzie do debugowania pamięci: kfence. Overclockerów z kolei zainteresuje możliwość podkręcania Radeonów z serii RX 6000.
W Linux 5.12 zmiany obejmują nie tylko nowości, ale też eliminację staroci. Mamy tu na myśli usunięcie przestarzałych, 32-bitowych platform, takich jak picoxell, prima2, tango, u300 czy c6x. Jako że nikt z nich nie korzysta, można się ich było pozbyć i tym samym odchudzić i wyczyścić kod.
Rozwój Linuksa idzie w dobrą stronę
Linux 5.12 to kolejna ciekawa aktualizacja w tym roku. W poprzednich otrzymaliśmy między innymi lepszą obsługę nowych układów Intela i AMD, możliwość skorzystania z pasma Wi-Fi 6 GHz, przyspieszenie hibernacji i wybudzania oraz zapisu w EXT4, zwiększenia kompatybilności z USB4 oraz poprawy wydajności dzięki FSGSBASE.
Z kolei nadchodzące wydanie oznaczone jako 5.13 zawierać ma na przykład obsługę FreeSync przez HDMI, sterownik temperatury do nowych płyt głównych Gigabyte czy też nowy framework Linux WWAN.
Źródło: Linus Torvalds, OMG! Ubuntu!, Phoronix, informacja własna
Czytaj dalej o Linuksie:
- Zobacz nowości w Ubuntu 21.04 i pobierz, jeśli chcesz
- GNOME 40 zmienia wszystko. Jest już dostępny
- Kielichy w dłoń. Wine 6.0 już jest
Komentarze
18https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-fzGLHivdTKbbgVMqEueGUN
i Epic Store:
https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-eW3k-km6GYSWN5kUmjarzB
Legend of Zelda działa na CEMU - Ubuntu
https://youtu.be/2I50tmdqAPY
Gry z PS3 na Ubuntu dzięki RPC3
https://youtube.com/playlist?list=PLXNlK4bJMJ-ebS8YRd1Z547T272K2mkMz