Wine 8.0 ujrzał światło dzienne. To oznacza, że gry i aplikacje z Windows będą działać jeszcze lepiej na komputerach z Linuksem. Spójrzmy na najważniejsze spośród ponad 8 tysięcy wprowadzonych zmian.
Wine to narzędzie, które umożliwia uruchamianie windowsowych gier i aplikacji na komputerach z systemami z rodziny Linux i macOS. Może dzięki temu pomóc osobom, które są przywiązane do oprogramowania z „Okienek”, ale niekoniecznie lubią sam system Microsoftu.
Wine 8.0 już jest. Aplikacje Windows na Linux będą działać jeszcze lepiej
Pracując nad wydaniem Wine 8.0 developerzy przygotowali około 8600 zmian, a więc zdecydowanie nie marnowali czasu. Ulepszenia, jakie się z tym wiążą, dotyczą właściwie każdego elementu narzędzia: od jego kompatybilności, przez wydajność, aż po kwestie estetyczne. Chcesz konkretów? Proszę bardzo…
Co nowego w Wine 8.0? Lista zmian jest długa
Jedna z najważniejszych informacji jest taka, że oficjalnie zakończyła się konwersja modułów do formatu PE. Do tego aktywnie rozwijana jest (zaimplementowana w poprzedniej wersji) funkcja WoW64, pozwalająca na uruchamianie 32-bitowych aplikacji Windows wewnątrz procesu 64-bitowego.
Wine lepiej radzi sobie teraz z wykrywaniem podłączanych kontrolerów, ze szczególnym uwzględnieniem kierownic oraz padów Sony. W Direct2D obsługiwane są Efekty, w Direct3D poprawiono wydajność, sterownik Vulkan otrzymał specyfikację v1.3.237, silnik Mono został zaktualizowany do wersji 7.4, a do tego zaimplementowana została architektura Print Processor.
Poprawiono obsługę fontów, podstawowe infrastruktury kompilatorów i narzędzi programistycznych zostały zaktualizowane, w bibliotece shaderów VKD3D zaimplementowano nowy dezasembler, a wszystkie wbudowane aplikacje domyślnie korzystają z Common Controls v6 przy renderingu HiDPI.
Oczywiście to wszystko to tylko początek długiej listy zmian – pełny changelog dostępny jest na stronie WineHQ.
Pobierz Wine 8.0, bo warto
A jeśli niewiele z tego rozumiesz, to informacje, jakie warto wyciągnąć z tego newsa są następujące: Wine 8.0 oferuje większą kompatybilność i wyższą wydajność. Dzięki temu aplikacje Windows powinny działać na Linuksie i Maku jeszcze lepiej niż do tej pory. Dlatego też warto zdecydować się na aktualizację.
No właśnie, jeśli chcesz, to…
Źródło: Phoronix, OMG! Ubuntu, 9to5Linux, WineHQ
Komentarze
5Wine to kawał genialny technologi, a system jak system są zadania i zastosowania które można tylko na Mac'u zrobić lub Windowsie tak samo jak tylko na Linuxie i to już kwestia tego do czego służy nam komputer.
przez 10 lat jak miałem po raz pierwszy Linux;a na komputerze moge tylko jedno napisać spokojnie jest to już na tyle przyjazny i rozbudowany system że dla typowego klikacza internetowego czy niedzielnego gracza Linux nadaje się już jak najbardziej. A ostatnio Fedora i jej dziecko własnie Nobara tylko to potwierdza. Gotowa po wyjęciu z pudełka jak to mówią niektórzy OOB
Po za tym jak dla mnie to MSI tez dała ciała, bo strasznie szybko olali aktualizacje systemu/sterowników dla tego laptopa, a dałem za niego 3,7k a jakieś 1,5 po kupnie (2013) były jeszcze wsparcia a potem lipa. Dzięki temu wiem jak mam cenić firmę "MSI"