Ukazał się nowy zestaw bibliotek "Gallium3D", dzięki którym systemy z rodziny Linux uzyskają natywną obsługę interfejsu programowania DirectX 11.
Warto przeczytać: | |
|
Dotychczas użytkownicy systemów Linuksowych mogli jedynie pomarzyć o uruchamianiu gier z wykorzystywaniem interfejsu programowania DirectX 11, do tej pory w celu uruchomienia takich gier wymagana była konwersja instrukcji Direct3D do formatu OpenGL. Teraz jednak twórcy wraz z nowymi wydaniami aplikacji WINE, starają się nieustannie implementować to o czym od dawna marzą użytkownicy ciągle najpopularniejszego systemu czyli Windowsa XP a mianowicie implementacji DirectX 10. Co prawda do tej pory, była ona jedynie wstępną implementacją, jednak systematycznie jest rozbudowywana. Teraz dzięki firmie VMware - znanej głównie z produkcji oprogramowania do wirtualizacji, cała społeczność linuksowa może zrobić bardzo wielki krok milowy, krok którego efektem może być natywne wsparcie dla interfejsu DirectX 11.
A wszystko za sprawą zmian w bibliotekach "Gallium3D", dzięki czemu konwersja instrukcji z Direct3D do OpenGL nie będzie już wymagana. Jak przekonują sami twórcy tej implementacji, ich rozwiązanie zaoferuje dużo większą wydajność niż stosowanie otwartych instrukcji OpenGL. Aby jednak popularny "pingwinek" mógł cieszyć się natywną obsługą DirectX 11 niezbędne było dopisanie blisko 26 tys. linijek kodu źródłowego do biblioteki funkcji graficznych jaką jest Mesa 3D.
Choć nowe biblioteki nie są jeszcze w 100% ukończone to prace nad nimi weszły w fazę finalizacji. Nowe biblioteki są już gotowe do testów, lecz aby jednak z nich skorzystać wymagany jest odpowiedni sterownik do karty graficznej dla przykładu dla kart graficznych NVIDII będzie to "nouveau".
Fakt, faktem - implementacja interfejsu programowania DirectX 10/11 w systemach Linux może być ogromnym krokiem w kwestii popularyzacji Linuksa. Od teraz posiadacze poczciwego Windowsa XP mogą zazdrościć osobom korzystającym z Linuksa.
Źródło: Phronix, DobreProgramy
Polecamy artykuły: | ||
Przegląd rynku: obudowy PC | 5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków | 100 porad do Windows 7 |
Komentarze
65Czy tylko te na DX 11 ???
1. Użytkownikom XP zagrają na nosie, więc ci będą chcieli zmienić system...
2. By się okazało, że pod względem wydajności na win7/vista gry pod DirectX chodzą o niebo lepiej niż na Linuksie.
Kto uwierzy, że MS by nie zablokował tego, gdyby im to serio zagrażało :)
komfort pracy w blenderze czy gimpie jest odczuwalny po przesiadce na lina. sor za błędy.
Pozdrawiam
Łatwiejsze będzie za to przeportowanie programów z Windows na Linuksa (w tym gier), jak również ułatwiona sprawa dla wine.
Może to oznaczać oczywiście stopniową marginalizację OpenGL (choć nie musi.
Czy M$ się wkurzy? Możliwe ale coś dziwnie pojawia się w tym kontekście VMware, tym bardziej że wszystko wskazuje na to, że niedługo VMware == Novell (znaczy patenty na 30% kluczowych rozwiązań w Windows)
ja jestem ciekawy czy mesowe stery od radeonow beda dzialaly dobrze
tak, dx9 juz od dawna wchodzi w galium, ciagle go ulepszaja
Dawno, dawno temu była sobie np. gra Neverwinter Nights (jedynka), która miała port Lunuksowy (plik .exe zastąpiony binarką Linuksową) i chodziło wszystko tak samo szybko i ładnie jak pod Windowsem - całą tak przeszedłem.
Instalacja i używanie współczesnych dystrybucji Linuksa jest wcale nie trudniejsze od Windowsa. Poza tym to nie problem zrobić mini-dystrybucję (< 200 MB) pod gry dla tych którzy maja problem z normalną, dużą dystrybucją albo nie potrzebują całego softu dostępnego pod Linuksa (typowy desktop Linuksowy to 4-6 GB na system). Fajnie by było jakby któryś wydawca w końcu się odważył.
Ogólnie fajna sprawa jak to wejdzie na stałe to zmienię system na Linuxa :)
ja uzywam linuxa od 5 lat i nie mialem potrzeby kompilowania niczego, majac xonara DX.... ktory jest bardziej egzotyczny niz creative..
zreszta, czym jest kompilacja? 3 poleceniami w terminalu, mniej roboty niz w kazdym instalatorze [dalej,dalej,dalej,akceptuje,dalej,dalej]
szybciej jest ./configure ,make ,make install
ale wszyscy widza slowa typu "kompilacja" i maja pieluche pelna...
podpowiem Ci cos, w repozytoriach sa sterowniki do creativa
w repozytoriach jest praktycznie wszystko,nie musisz lazic po 50 stronach i szukac jednego pliku [to jakos CI nie przeszkadza]