Wygodne jak standardowe karty zbliżeniowe, a jednocześnie znacznie bardziej bezpieczne.
W taki czy inny sposób, ale na pewno forma dokonywania płatności wkrótce się zmieni. Podczas gdy, na przykład, Apple całkowicie rezygnuje z kart, inni – jak MasterCard – uważają, że klienci wolą jednak mieć ten „kawałek plastiku” przy sobie. Za cel wzięto sobie zatem udoskonalenie obecnych kart i sprawienie, by korzystanie z nich było dla nas bezpieczniejsze. Oto efekt – MaserCard oraz Zwipe oficjalnie ogłosiły, że ich najnowsze zbliżeniowe karty płatnicze zostaną wyposażone w zabezpieczenia biometryczne, a konkretnie – zostaną wyposażone w czytniki linii papilarnych.
Obecne karty zbliżeniowe umożliwiają osobom dokonywanie płatności poprzez samo dotknięcie terminalu. Eliminuje to tym samym konieczność wprowadzania kodu PIN, co z jednej strony zwiększa wygodę użytkownika, a z drugiej, mniej pozytywnej, sprawia, że po kradzieży takiej karty, dokonywanie nieautoryzowanych zakupów jest właściwie bezproblemowe. Owszem, często wprowadzane są limity (na przykład brak autoryzacji tylko do kwoty 50 zł) – mimo to, takie zabezpieczenie nie gwarantuje, że po niedługim czasie nasze konto nie zostanie „wyczyszczone”.
Nowe zbliżeniowe karty płatnicze MasterCard mają ten problem wyeliminować, a jednocześnie nie odbierać komfortu użytkowania. Zasada działania jest prosta – wystarczy, że podczas dokonywania transakcji będziemy trzymać kciuk nad czytnikiem linii papilarnych, który to umieszczony zostanie w wygodnym miejscu. Co więcej – dane posiadacza przechowywane są bezpośrednio na karcie, a nie w zewnętrznej bazie danych, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa naszych środków.
Rozmiary karty nie ulegną zmianie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kolejnego ciekawego rozwiązania. Otóż czytnik linii papilarnych nie będzie zasilany z wewnętrznego akumulatora, lecz z terminala płatniczego – energia zostanie przekazana w momencie przesuwania karty. Trzeba też dodać, że nowe karty są również kompatybilne ze standardem EMV.
Pierwsze testy nowej technologii zakończyły się pomyślnie i już w przyszłym roku nowy standard będzie wdrażany na całym świecie.
Źródło: TechSpot, Zwipe
Komentarze
17