Według ostatnich wyliczeń firmy Microsoft, około 7 proc. pobieranych obiektów stanowi potencjalne zagrożenie dla użytkownika.
Dawno minęła era, kiedy błąd aplikacji można było wykorzystywać do infekowania komputerów tygodniami. Teraz na każdą wykrytą i użytą dolegliwość w mgnieniu oka pojawiają się łatki. Także programy antywirusowe i firewalle wykazują sie coraz wyższą skutecznością. Twórcy wirusów posługują się więc bardziej skuteczną metodą - sprytnie kamuflują groźne pliki i sprawiają, że użytkownicy sami pobieraja je, instalują, a nawet rozsyłają dalej.
Bardzo często można spotkać się z odnośnikami do filmów z głośnych wydarzeń, jak ślub książęcej pary czy śmierć Bin Ladena. Po uruchomieniu strony docelowej, otrzymujemy komunikat, że do odtworzenia materiału potrzebny nam jest jeszcze jeden kodek. W większości przypadków to właśnie trojan. Microsoft od momentu premiery Internet Explorer 8 uruchomił usługę SmartScreen, która według wstępnej analizy zdołała już udaremnić ponad 1,5 miliarda ataków dokonywanych przez przeglądarkę. Sposób działania jest prosty - po odkryciu potencjalnego zagrożenia, wyświetlony zostaje stosowny komunikat umożliwiający rezygnację ze ściągnięcia pliku. Co ciekawe, 5 proc. użytkowników całkowicie ignoruje ostrzeżenia.
Czy alarmy nie bywają fałszywe i czy będąc nazbyt ostrożnymi, użytkownicy nie pozbawiają się możliwości pobrania niegroźnych plików? Wg speców z Microsoft, każde ostrzeżenie SmartScreen to prawdopodobieństwo między 25, a 70%, że wskazany element rzeczywiście jest groźny. Lepiej więc chyba dmuchać na zimne i słuchać się oprogramowania. Tym bardziej, że 1 zarażony na 14 pobranych obiektów to całkiem sporo.
Jeżeli dziennie Internet Explorer za pomocą omawianej usługi rzeczywiście blokuje od 2 do 5 milionów trojanów, może to być solidny argument dla miłośników bezpieczeństwa do zmiany przeglądarki. Czy może jednak jest tak, że zarówno w Firefoksie, jak i Operze czy Chrome podobna opcja istnieje, z tą różnicą że jej twórcy nie chwalą się głośno statystykami?
Więcej o zabezpieczeniach Microsoft:
- Microsoft poprawi bezpieczeństwo jazdy
- Niebezpieczny rootkit atakuje windowsa 64-bit
- Niezałatane dziury w Windows 7 i IE9
Źródło: Computerworld
Komentarze
15