Komputery

To przełom. Microsoft stworzył pierwszy analogowy komputer optyczny

przeczytasz w 2 min.

Microsoft pokazał pierwszy na świecie analogowy komputer optyczny. Zamiast tranzystorów wykorzystuje fotony i elektrony, pozwalające mu prowadzić obliczenia z prędkością światła.

AIM (czyli Analog Iterative Machine) to nowatorski i przyszłościowy projekt Microsoftu. Jest to analogowy komputer optyczny, który wykorzystuje fotony i elektrony, by z prędkością światła rozwiązywać złożone problemy matematyczne. Robi to, bez potrzeby stosowania operacji przetwarzania danych w formacie binarnym ani tranzystorów. Tym samym przeskakuje bariery, które zostały ustawione przez te ostatnie. 

Microsoft AIM, czyli analogowy komputer optyczny

Choć używamy określenia „analogowy komputer optyczny”, AIM tak naprawdę nie jest komputerem, a przynajmniej nie jest nim w tradycyjnym znaczeniu. Nie wykorzystuje wszak bitów ani bajtów do przetwarzania danych i wykonywania obliczeń. Nowatorskie podejście do tematu pozwoliło jednak Microsoftowi zaprojektować maszynę, która swoim potencjałem przewyższa nie tylko najnowszą technologię opartą na krzemie, ale też najpotężniejsze z tworzonych obecnie komputerów kwantowych

To, co w tym wszystkim jest być może najciekawsze, to fakt, że choć sama koncepcja jest nowatorska, to całość opiera się na powszechnie dostępnych, relatywnie tanich i szeroko skalowalnych rozwiązaniach. AIM bazuje na „architekturze asynchronicznego przepływu danych” oraz popularnych technologiach optoelektronicznych. 

Microsoft AIM ilustracja działania

Szybkie rozwiązywanie problemów optymalizacyjnych

Trzeba mieć tylko świadomość jednego istotnego faktu. AIM nie jest komputerem ogólnego przeznaczenia. Sposób, w jaki działa, ogranicza jego funkcjonalność do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych, w których konieczne jest przeanalizowanie wielu różnych możliwości oraz wszelkiej maści problemów optymalizacyjnych (czyli służących opracowaniu sposobu pochłaniającego możliwie najmniejszą ilość zasobów dla maksymalizacji zwrotu z procesu). 

Może robić mniej, ale za to potrafi robić to szybciej, taniej i bardziej energooszczędnie niż tradycyjne komputery. Jak podaje Microsoft, AIM działa z prędkością światła i zapewnia 100-krotny wzrost wydajności. Co więcej, miniaturyzacja komponentów sprawiła, że komputer mieści się w typowej, serwerowej obudowie rackowej. 

Jednym z przykładów takiego zadania optymalizacyjnego jest tzw. problem komiwojażera. Polega on na znalezieniu najlepszej trasy, podczas której odwiedzi się każde miasto tylko raz, a następnie powróci do punktu początkowego. Przy pięciu miastach możliwych tras jest 12, ale każde kolejne miasto znacząco zwiększa tę liczbę, co w którymś momencie sprawia, że obliczenia stają się niezwykle skomplikowane (już 61 miast daje liczbę potencjalnych tras przewyższającą liczbę atomów we wszechświecie).  

Microsoft AIM

AIM to ułatwia, wprowadzając wyższy poziom abstrakcji. Wykorzystuje mieszane zmienne (binarne i ciągłe), wykorzystując zdolność fotonów do interakcji nie ze sobą, lecz materią, przez którą podróżują. Skonstruowany w ten sposób system fizyczny umożliwia wydajne i szybkie wykonywanie obliczeń potrzebnych do odnajdywania optymalnych rozwiązań.

Pierwszy AIM już działa

Analogowy komputer optyczny Microsoftu znajduje się póki co na etapie badawczo-rozwojowym, więc trudno na razie mówić o konkretnych planach na przyszłość. Pierwszy AIM znalazł już jednak zastosowanie – brytyjska firma finansowa Barcalys testuje maszynę, wykorzystując ją do śledzenia transakcji pieniężnych na zakup akcji. Amerykański gigant wierzy jednak, że jego komputer sprawdzi się nie tylko w biznesie, ale też – a właściwie: przede wszystkim – w nauce. 

Źródło: Microsoft, Interesting Engineering, TechSpot, informacja własna. Foto: Chris Welsch/Microsoft

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Warmonger
    -1
    Przy 5 miastach możliwych tras jest 5!, czyli 120, a nie 12.

    Ale do rzeczy - technologia bardzo obiecująca, branża czeka na nią od dawna. Ciekaw jestem, jak się programuje takie urządzenie :?
    • avatar
      chotnik2
      0
      Czyli komputer zoptymalizowany pod obliczenia brute force
      • avatar
        PerfectDAY
        0
        Na chwilę obecną bliżej mu do kalkulatora aniżeli komputera. Ciekawe jak wypada pod względem kosztów produkcji czy jest tańszy od komputera kwantowego.
        • avatar
          aabb225-R
          0
          Potencjalnie ciekawa technologia, ale miejmy na uwadze, że:
          1) komputery analogowe istniały przed cyfrowymi. Innowacją tu jest zastosowanie światła zamiast prądu, a nie sam fakt stworzenia analogowego komputera
          2) "obliczenia wykonywane z prędkością światła" to w najlepszym wypadku tanie hasełko marketingowe. Równie wiele to mówi co wykonanie "5 kilogramów obliczeń" - prędkość nie jest jednostką mocy obliczeniowej i jest w tym kontekście bezużyteczna. Poza tym prędkość światła zależy od ośrodka w którym się ono rozchodzi, a do tego pole elektromagnetyczne również propaguje ze zbliżonymi prędkościami więc czy to światło czy prąd to prędkość rozchodzenia się sygnału będzie podobna, a na pewno nie stanowi istotnej różnicy
          3) to, że każdy algorytm wymaga w zasadzie nowego komputera czyni tą technologię bardzo niszową
          • avatar
            FranzMauser
            0
            Może to dać w przyszłości komputery zdolne do obliczania ruchu ogromnej ilości ciał niebieskich niemal natychmiastowo. Idealny komputer nawigacyjny do podróży FTL. Teraz tylko napęd i źródła energii.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login