Nowy DirectX to ogromny postęp w świecie gier komputerowych.
Zgodnie z naszymi niedawnymi zapowiedziami, Microsoft ujawnił na konferencji GDC 2014 pierwsze oficjalne szczegóły na temat interfejsu wysokopoziomowego programowania DirectX 12. Zapowiada się zatem mały przełom w branży gier – nie tylko dla komputerów stacjonarnych, ale też konsol i urządzeń mobilnych.
Genezę interfejsu DirectX 12 można prześledzić w trendach technologicznych. Wydajność procesorów graficznych nieustannie rosła, podczas gry wydajność centralnych procesorów jednordzeniowych była ograniczona przez ograniczenia mocy. Wielordzeniowe procesory centralne osiągają wyższą wydajność, ale wciąż nie prześcigają one procesorów graficznych. Jednocześnie aplikacje coraz częściej wykorzystują równoległe wątki, stosując zaawansowane systemy planowania w celu dostosowania wydajności do liczby dostępnych rdzeni procesora centralnego. Sytuacja ta wymusiła potrzebę stworzenia interfejsu API, który skalowałby się odpowiednio do liczby rdzeni. Wydajność procesora graficznego można wykorzystać na trzy sposoby: możliwość rysowania lepszych pikseli, większej liczby pikseli i większej liczby obiektów.
Z biegiem czasu moc obliczeniowa procesorów centralnych i procesorów graficznych rośnie, ale to właśnie te drugie oferują znacznie lepsze osiągi i są ograniczane przez pierwsze
DirectX 12 koncentruje się na radykalnym zwiększeniu jakości grafiki poprzez znaczące zmniejszenie narzutu interfejsu API na procesor. Historycznie, sterowniki i oprogramowanie systemu operacyjnego zarządzały pamięcią, stanem oraz synchronizacją urządzeń za programistów. Niestety takie uniwersalne podejście skutkuje nieefektywnością wynikającą z niedoskonałego zrozumienia potrzeb danej aplikacji. Nowy DirectX daje aplikacjom możliwość bezpośrednio zarządzania zasobami oraz ich stanem, a także wykonywania niezbędnej synchronizacji. W efekcie programiści tworzący zaawansowane aplikacje mogą skutecznie kontrolować procesor graficzny, dostosowując go do zachowania samej gry.
Nowy DirectX 12 to przede wszystkim lepsze wykorzystanie potencjału wielordzeniowych CPU
Warto również zauważyć, że z nowym DirectX będzie kompatybilnych większość (wg szacunków jest to około 80% rynku) obecnie używanych akceleratorów graficznych. W przypadku kart AMD będą to modele bazujące na architekturze Graphics Core Next (Radeon HD 7000 i Radeon R7/R9 200), w przypadku Nvidii karty graficzne bazujące na architekturach Fermi, Kepler i Maxwell (GeForce 400, 500, 600, 700 i 800), natomiast Intel potwierdził zgodność zintegrowanych układów graficznych w procesorach Haswell (HD 4400/4600 i Iris/Iris Pro). Ponadto Microsoft chwali się jego obsługą przez swoją konsolę Xbox One.
Porównanie obciążenia procesora w benchmarku 3DMark 11 z zastosowaniem DIrectX 11 (po lewej) i DirectX 12 (po prawej)
Warto jednak pamiętać, że pierwsza prezentacja nowego API koncentrował się głównie na formie interfejsu graficznego, tj. na jego modelu. Przyszłe wersje Direct3D będą zawierać dodatkowo nowe funkcje renderingu, wspierające zaprezentowany model sterowników i aplikacji. Materiały przedstawione na GDC są jedynie częścią prac, które zostaną zaprezentowane w przyszłości.
Nvidia pochwaliła się Forzą Motorsport 5 przeportowaną na komputer PC
Swój wkład w prezentację miała również Nvidia, która pochwaliła się nowym API za pomocą technicznej demonstracji gry wyścigowej Forza Motorsport 5 z konsoli Xbox One, uruchomionej na komputerze PC z kartą graficzną GeForce GTX Titan Black z płynnością na poziomie 60 fps. Producent już dostarczył developerom gier odpowiedni sterownik, który ułatwi im opiniowanie interfejsu jak i samego procesu programowania gier.
Kiedy możemy się spodziewać pierwszych gier korzystających z dobrodziejstw DirectX 12? Microsoft przewiduje, że pierwsze tytuły pojawią się już (lub jak kto woli dopiero) na święta Bożego Narodzenia w 2015 roku. Oczywiście nie zabraknie w nich nowych efektów graficznych, a oferowana przez nie grafika będzie jeszcze bardziej realistyczna.
Źródło: Microsoft, Nvidia, ComputerBase
Komentarze
94Teraz nowy DX wychodzi raz n 4-5 lat i wszyscy marudzą "po co to komu", "trzeba będzie nowe karty kupować".
Co wy robiliście w latach 90tych?
A no tak. Byliście w żłobku.
jak wychodzilo mantle "o pewnie gowno bedzie, nie wiadomo po co to komu bla bla bla"
wychodzi kazdy nowy DX "o KUR ale bedzie miazga !!! +2 fps w kazdej grze OO JAAA!!!!!
lepiej nad opengl byscie sie zastanowili w takim razie, ogl jest jeszcze szybszy i ma wieksze mozliwosci od DX i nie jest ograniczany do systemu
JA TO CHCĘ z tego powodu że na pc nie ma takich gier:/ a do mojego x360 i forzy 4 nie podepnę niestety driving force gt:/
"NVIDIA, AMD, Intel Explain How OpenGL Can Unlock 15x Performance Gains"
http://blogs.nvidia.com/blog/2014/03/20/opengl-gdc2014/
Wśród wielu komentarzy widzę teksty typu "kolejny DirectX, a grafika wygląda tak samo". O ile mi wiadomo zarówno DirectX i OpenGL bezpośrednio nie wpływają na jakość grafiki w grach. To jak będzie wyglądała gra zależy od tego jak deweloperzy wykorzystają to co mamy dostępne w DirectX i OpenGL i nawet na takim DirectX 9.0c można uzyskać realistyczną grafikę.
Oba API w nowych wersjach mogą zawierać jakieś nowe funkcje, które np rysują szybciej obiekty (instanced rendering itp.), albo nowe funkcje dla shaderów, ale i tak wszystko zależy od deweloperów. Dlatego też tak wielu wciąż korzysta z DirectX 9.0 - nie ma potrzeby przesiadać się wyżej.
Wydaje mi się, że sporo osób myśli, że jak gra korzysta z nowego DirectX'a czy OpenGL'a jest równoznaczne ze skokiem graficznym w stylu Far Cry -> Crysis.
Poprawcie mnie jeśli się mylę...
Dostępność DX12 nie będzie problemem jeśli M$ będzie konsekwentnie wydawać dopracowany co drugi system - A taki się szykuje Win aka'9 xD
Druga sprawa DX12 na co to komu? Mantle jest Open Source działać może na kartach AMD i NVIDIA ale Ci drudzy gdyby z korzystali z technologii wroga zhańbili by swój honor.
Forza 5 60fps i Tytan black? To pokazuje nie udolność w portowaniu czyt. brak optymalizacji ;)
DX11 miało być cudem nie było bo raptem 10 gier z tego korzysta z czego 5 tylko z API bez ficzerów które daje DX11.
Zamiast wydawać kolejne DX-y skupili by się nad optymalizacją tego API robiąc je niskopoziomowym.
Ale słaba optymalizacja = kup pan grafę za kilka kafli = napędzany marketing.
I tak w kółku i kółku ale ludzie nie wiem opaski na oczach mają i latają do sklepów jak idioci.
Głupia tesselacja była w DX9 tylko trochę uszczuplona i pod inną nazwą wystarczyło doszlifować ale po co lepiej zbijać hajs na fagasach ;)
Np.: Crysis 1 dużo lepiej chodził przy wymuszeniu dx 9 i zachowaniu takiej samej jakości grafiki
Tak samo jest z dirtem 3(dx 11 na dx 9)
To było chyba na siłę żeby nakręcić kasę
Po za tym dla fanów Mantle przypominam skąd tak naprawdę dodatkowe FPSy w Battlefieldzie:
http://forum.hardwarepal.com/battlefield-4-mantle-vs-directx-image-quality-comparison/
Żadna lepsza wydajność, tylko ograniczone pole widzenia na Mantle, mniej trawy i brak filtra anisotropowego.
wiec podobno dx 12 wykorzystuje powyzej 4 rdzeni cpu
Zrobilem test i okazalo sie ze na 2 rdzenie wynik jest 6 600 000 na 4 rdzenie 12 000 000 a na 6 rdzeniach dokladnie tyle samo co na 4 rdzeniach wiec ktos tu nie pisze prawdy.
Tak czy inaczej roznica pomiedzy 2 rdzenie a 4 wynosi 100%.
Test zrobiony na i7 4930k z grafika Nvidia gtx Titan system windows 10.
Pozdrawiam.