Ekrany dotykowe są obecnie powszechne w użyciu głównie dzięki rozrastającej się modzie na smartfony i tablety. Microsoft we współpracy z Uniwersytetem Carnegie Mellon w Pittsburghu stworzył urządzenie pozwalające na umieszczenie zarówno powierzchni roboczej, jak i kontrolnej na dowolnej płaszczyźnie.
OmniTouch to system porównywany do Kinecta z dołączonym projektorem możliwy do zamontowania na ramieniu użytkownika. Nie potrzebuje on żadnej dodatkowej instalacji czy wykrywania otoczenia. W dowolnym momencie można wyświetlić aplikacje lub przyciski funkcyjne na ścianie, ręce, książce czy blacie stołu.
Jak widać na zaprezentowanym filmie, możliwe są liczne funkcje znane z komputerów czy smartfonów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powiadomienie o nadchodzącej poczcie zostało wyświetlone na dłoni. Gdy otrzymamy maila, możemy np. zapewnić sobie większą przestrzeń roboczą podchodząc do ściany, rozciągnąć okno i cieszyć się ekranem w dowolnym miejscu.
OmniTouch obsługuje wielodotykowość. Co więcej, wykrywa odległość obiektu, na którym wyświetla zawartość. Dzięki temu, możliwe jest wyświetlenie aplikacji na jednej powierzchni, a jej panelu kontrolnego np. na dłoni, która jest wyciągnięta ponad obszarem roboczym.
Jeszcze parę lat temu wynalazek Microsoft znalazłby zastosowanie tylko w literaturze science-fiction. Teraz na naszych oczach tworzone są fantazyjne urządzenia mogące znacznie ułatwić kontakt człowieka z elektroniką użytkową. Czas pokaże czy OmniTouch odnotuje sukces u potencjalnych masowych nabywców.
Więcej nowatorskich urządzeń:
- Robot sam przyniesie odpowiednie piwo i kupi przekąskę
- Microsoft Kinect wykryje wiek użytkownika konsoli
- Holograficzna konsola montowana w samochodzie
- Threedom: interfejs obsługiwany trzema przyciskami
- Samsung Galaxy Skin z elastycznym wyświetlaczem
Źródło: Newlaunches
Komentarze
2Chyba że by zmniejszyli ten projektor