Pierwszy tradycyjny laptop w ofercie Microsoftu – Surface Laptop – otrzymał od iFixit notę 0/10 za brak jakichkolwiek możliwości naprawy.
Wczoraj oficjalnie do sprzedaży w 20 krajach (w tym w Polsce) trafiły nowe komputery przenośne firmy Microsoft: nowy Surface Pro oraz zapowiedziany w maju Surface Laptop – pierwszy tradycyjny laptop giganta z Redmond. No właśnie, czy aby na pewno laptop? Wątpliwości co do tego ma iFixit – zespół specjalistów, który sprawdza sprzęt pod kątem łatwości naprawy.
„Surface Laptop to nie laptop” – ostro podsumowuje swój test redakcja iFixit. – „To potworność wypełniona klejem. Nie ma tutaj elementu, który można by wymienić i praktycznie nie ma możliwości, by otworzyć obudowę tak, żeby tego nie zniszczyć”. Ocena możliwości naprawy: 0/10.
Tak wygląda Microsoft Surface Laptop rozebrany na części. / iFixit
Surface Laptop jest pierwszym tradycyjnym laptopem w ofercie Microsoftu (do tej pory w portfolio producenta znajdowały się tylko urządzenia 2 w 1). Według iFixit takie określenie pasuje do niego wyłącznie pod względem konstrukcji. Brak możliwości wymiany któregokolwiek z elementów (także pamięci RAM czy akumulatora) zdaniem redakcji go dyskwalifikuje – oznacza bowiem, że po upływie okresu gwarancyjnego każda, nawet drobna awaria może równać się śmierci całego urządzenia.
Dojście do poszczególnych elementów (takich jak gniazdo słuchawek) jest niemożliwe bez wymontowania chłodzenia i płyty głównej. Nie ma też możliwości zaktualizowania sprzętu, na przykład poprzez dodanie pamięci RAM. Wszystkie kluczowe podzespoły są bowiem zintegrowane z płytą główną. Nawet więc jeśli laptop się nie zepsuje, może po pewnym czasie przestać być wystarczający.
Według Microsoftu jego Surface Laptop to komputer dla przedsiębiorców i studentów, mający być alternatywą dla MacBooków. Wykorzystuje „w stu procentach bezpieczny” system Windows 10 S (który można zaktualizować do wariantu Pro), a jego największymi plusami mają być: mobilność, wysoki poziom ergonomii oraz długi czas pracy (do 14,5 godziny).
Jego ceny rozpoczynają się od 4999 zł (w wersji z procesorem Core i5, 4 GB RAM-u i SSD 128 GB), a kończą na 10 999 zł (Core i7, 16 GB, 512 GB SSD).
Pozostaje jeszcze kwestia niezawodności (która rozstrzygnie się dopiero za jakiś czas). Jeśli będą jednak jakiekolwiek problemy, to będzie to marny to sprzęt do firmy. Ostatnio tak zawiedzeni byliśmy… zaledwie kilka miesięcy temu, nowym MacBookiem Pro.
Źródło: iFixit, Microsoft
Komentarze
36a ile laptopów jest serwisowalnych w warunkach domowych? 1% sprzedanych egzemplarzy czy mniej?
konieczność posiadania instrukcji serwisowej, łyżki do opon, wyczucia by nie urwać kabli przy podnoszeniu klapy itp. dla mnie skreśla laptopa z listy urządzeń, do których chciałbym zaglądać
Od razu przychodzi na myśl:
"A będzie to, będzie to, będzie to lekcja miłości.
Ta pierwsza lekcja miłości mej, mej, mej."