System Mikro Cztery Trzecie, który stał się rozwinięciem systemu Cztery Trzecie w formę przystosowaną do aparatów bezlusterkowych debiutował w sierpniu 2008 roku. W tym roku mija 10 lat od premiery pierwszego aparatu M43 - Panasonic Lumix G1.
Czy macie w domu bezlusterkowca? Dziesięć lat temu byłoby to pytanie retoryczne. Kilka lat później, z dużą dozą prawdopodobieństwa dałoby się przewidzieć odpowiedź. Dziś nie da się jej przewidzieć. Bo aparaty bezlusterkowe z początkowej nowości jaką były w 2008 roku urosły do miana bardzo popularnej kategorii aparatów. I co ciekawe, są kategorią, która najlepsze może mieć jeszcze przed sobą. Dziesięć lat temu wprowadzenie systemu Mikro Cztery Trzecie było odważnym, ale jak widać przemyślanym działaniem.
System Mikro Cztery Trzecie zapoczątkował rewolucję pod mianem bezlusterkowce. Przez lata stanowił podstawową propozycję dla osób, które chciały przesiąść się z lustrzanki na „kompakt z wymienną optyką”. System Mikro Cztery Trzecie rozwijany był przede wszystkim przez Olympusa i Panasonica, ale są tez i inne firmy, które stosują mocowanie tego typu i sensory o typowo kompaktowych proporcjach boków 4:3.
Dziś Mikro Cztery Trzecie to dojrzały system, ale już nie tak dominujący jak kiedyś. Co prawda Japonia nie jest wyznacznikiem tego co dzieje się na świecie, ale też tamtejsze trendy są istotne dla przyszłości fotografii. A tam to nie Mikro Cztery Trzecie (ze względu na typ, system dedykowany bezlusterkowcom), a systemy Canona, Nikona i Sony dominują zgarniając prawie 90% udziałów w rynku. Panasonic, Olympus, a nawet Fujifilm to w tamtejszych realiach niszowe aparaty. Canon może pochwalić się nawet pierwszym miejscem w branży tylko bezlusterkowców. To wszystko może jeszcze dynamicznie się zmieniać, bo do gry przystępuje Nikon, a Canon planuje odświeżyć i uprofesjonalnić swoją ofertę.
Najważniejsze momenty w historii systemu Mikro Cztery Trzecie
Przypomnijmy sobie pokrótce 2008 rok. Igrzyska w Pekinie, kryzys finansowy, pierwsze smartfony z Androidem zaczynają zdobywać rynek, rośnie pozycja marki iPhone, dla którego powstaje AppStore, a niedługo potem dołącza do gry Android Market. Intel zaprezentował nową rodzinę procesorów o nazwie Atom.
Płyty Blu-ray stały się standardem, który wypadł konkurencyjne HD DVD. Nowe komputery w 2008 roku miały wewnątrz procesory Intel Core 2 Quad lub Core 2 Duo albo Phenom X3. Apple wprowadzając MacBooka Air "niechcący" pokazał jaka przyszłość czeka mobilne komputeruy. Graficy i fotografowie korzystali z pakietu Adobe CS4.
Branża telekomunikacyjna otrzymała pierwszy standard dla sieci LTE. W tym roku powstał też GitHub oraz Spotify, Google wypuściło testową wersję przeglądarki Chrome, a Bill Gates zakończył oficjalnie pracę w Microsofcie. Polaroid (ten oryginalny) zakończył z kolei produkcję aparatów do fotografii natychmiastowej, a Nikon pokazał D90 - pierwszą lustrzankę klasy średniej z funkcją rejestracji wideo. Tymczasem świat bezlusterkowy dopiero zaczynał się rozwijać.
- 5 sierpnia 2008 - ogłoszenie nowego standardu Mikro Cztery Trzecie
- w październiku 2008 debiutuje Panasonic Lumix G1
- w 2009 do gry dołącza Olympus ze swoimi aparatami z serii PEN
- w 2010 pojawiła się kamera wideo systemu Micro Cztery Trzecie
- w 2011 kolejne firmy, Carl Zeiss, Schneider Kreuznach i inne dołączają do konsorcjum Mikro Cztery Trzecie, do sklepów trafia Panasonic Lumix G3, a Olympus wzbogaca serię PEN o mini wersje bezlusterkowców
- w 2012 roku do grona producentów obiektywów systemu Mikro Cztery Trzecie dołącza Sigma
- rok 2013 to dalszy rozwój systemu, pojawiła się kamera Blackmagic z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie i liczne modele Panasonica i Olympusa
- w 2014 do sklepów trafia bardzo popularny Panasonic Lumix GH4, Olympus wskrzesza serię aparatów OM-D, dalszy rozrost konsorcjum Mikro Cztery Trzecie, swoich sił w tej branży próbuje Kodak z modelem PixPro S-1
- w 2015 poznajemy się z DJI, które rozpowszechniło standard Mikro Cztery Trzecie w segmencie dronów
- w 2016 system Mikro Cztery Trzecie jest już mocno rozwinięta kategorią, którą interesują się liczni producenci
- w 2017 roku do sprzedaży trafił Panasonic Lumix GH5, Olympus OM-D E-M10 Mark III
- w roku 2018 daje się odczuć trudna sytuacja branży foto, nie tylko bezlusterkowej. Olympus pokazał jeden nowy bezlusterkowiec (podobnie jak w 2017), Panasonic odważnie bo aż trzy - czekamy na to co przyniesie nam gorący wrzesień (IFA i Photokina)
Najmłodsze dziecko Panasonic - model Lumix GX9
Dotychczas na rynku pojawiło się około 60 modeli bezlusterkowców Mikro Cztery Trzecie od najważniejszych producentów.
Treść informacji prasowej z 2008 roku zapowiadająca system M43
Olympus Imaging i Panasonic zapowiadają nowy standard Mikro Cztery Trzecie (Micro Four Thirds System)
Firmy Olympus Imaging Corporation (Olympus Imaging) i Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (Panasonic) zapowiedziały dziś wspólne opracowanie technologii i urządzeń zgodnych z nowym standardem Mikro Cztery Trzecie (Micro Four Thirds System), który rozwija zalety standardu Cztery Trzecie dla aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem. Nowy standard umożliwia znaczne zmniejszenie ich rozmiarów i wagi. Na mocy umowy obie firmy będą wspólnie pracować nad uruchomieniem komercyjnej produkcji znacznie lżejszych i bardziej kompaktowych aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem.
Światowy rynek cyfrowych lustrzanek z wymiennym obiektywem wykazuje stały wzrost, pomimo tego wciąż stanowi jedynie 7% całego rynku cyfrowych aparatów fotograficznych. Zważywszy na znacznie większy udział, jaki lustrzanki z wymiennym obiektywem miały w czasie, gdy dominującym nośnikiem był film negatywowy, wydaje się, że kategoria ta ma duży potencjał wzrostu. Cyfrowe aparaty kompaktowe oferują coraz więcej funkcji i lepszą jakość zdjęć, a badania rynkowe wskazują, że klienci wybierają modele kompaktowe ponieważ cyfrowe lustrzanki są według nich "duże, ciężkie i trudne w obsłudze".
Analizując ten trend, firmy Olympus Imaging i Panasonic wprowadziły na rynek produkty oparte na standardzie Cztery Trzecie i jako pierwsze w branży wyposażyły cyfrowe lustrzanki z wymiennym obiektywem w funkcje takie jak Live View oraz system autofokusa z wykrywaniem ostrości.
Obecnie Olympus Imaging i Panasonic dodatkowo zwiększają potencjał standardu Cztery Trzecie, umożliwiając konstruowanie znacznie mniejszych i lżejszych lustrzanek cyfrowych z wymiennym obiektywem w oparciu o standard Mikro Cztery Trzecie. Obok istniejących produktów systemu Cztery Trzecie, do dyspozycji klientów zostanie oddana nowa rodzina aparatów Mikro Cztery Trzecie, która pozwoli cieszyć się najwyższą jakością obrazu.
Podstawowe różnice pomiędzy standardami Mikro Cztery Trzecie i Cztery Trzecie:
1) Flange-back (odległość między uchwytem a matrycą) mniejsza o około 50 %
2) Zewnętrzna średnica uchwytu obiektywu mniejsza o 9 mm
3) Zwiększenie liczby elektronicznych styków w uchwycie z 9 do 11
*Przekątna matrycy w standardach Four Thirds System i Micro Four Thirds System jest taka sama.
Standard Mikro Cztery Trzecie oferuje wysoką jakość matrycy 4/3 w znacznie cieńszym korpusie. Ponadto wykorzystuje dużo mniejsze obiektywy, w szczególności szerokokątne, z dużym zoomem. Aparaty systemu Cztery Trzecie wyróżniają się niewielką wagą, małymi rozmiarami i wysoką jakością obrazu. System Mikro Cztery Trzecie idzie o krok dalej i umożliwia projektowanie ultra-kompaktowych aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem. Nowy standard dodatkowo oferuje większą liczbę elektronicznych styków odpowiadających za komunikację w uchwycie obiektywu, co w przyszłości pozwoli na dołączanie nowych funkcji i zwiększanie użyteczności systemu. Właściciele obiektywów systemu Cztery Trzecie będą mogli montować je na nowych korpusach Mikro Cztery Trzecie za pomocą adapterów.
Firmy Olympus Imaging i Panasonic będą wspólnie opracowywać technologie i urządzenia systemów Cztery Trzecie i Mikro Cztery Trzecie oraz wprowadzać na rynek produkty zgodne z tymi standardami w sposób dyktowany przez ich strategie biznesowe.
Kontynuując prace nad aparatami cyfrowymi systemu Cztery Trzecie, firma Olympus Imaging opracuje szereg obiektywów i akcesoriów systemu Mikro Cztery Trzecie, a także korpusy Mikro Cztery Trzecie jeszcze mniejsze i cieńsze od lekkich, kompaktowych i cieszących się powszechnym uznaniem modeli E-410 i E420.
Nie zaprzestając prac nad aparatami cyfrowymi standardu Cztery Trzecie, firma Panasonic opracuje również nową generację kompaktowych, lekkich aparatów z wymiennym obiektywem, w tym ultra-przenośne korpusy, wymienne obiektywy oraz akcesoria systemowe.
System Cztery Trzecie definiuje standardy projektowe i konstrukcyjne dla aparatów cyfrowych z wymiennym obiektywem, które wykorzystują pełen potencjał technologii cyfrowej. Aparaty systemu Cztery Trzecie wykorzystują matrycę typu 4/3, która zapewnia wysoką jakość obrazu mimo niewielkich rozmiarów aparatu. System Cztery Trzecie to standard otwarty, który umożliwia zamienne stosowanie korpusów i obiektywów różnych producentów.
Źródło: Inf. własna
Komentarze
3Podsumowując - bez GH1 i jednego zapaleńca Vitaliy Kiselev-a seria GH nie była by teraz gdzie jest ;)