benchmark.pl zajmuje II miejsce w Mistrzostwach Dziennikarzy w Overclockingu
Intel zorganizował pierwsze od ośmiu lat zawody polskich redakcji w podkręcaniu podzespołach komputerowych. Zmagania były wyjątkowo zacięte!
Ekstremalne podkręcanie to jedna z tych dyscyplin, która nadal cieszy się sporym zainteresowaniem wśród entuzjastów, również w naszej redakcji. W miniony wtorek mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez firmę Intel, połączonych z Mistrzostwami Dziennikarzy w Overclockingu. Po zaciętej walce z reprezentantami innych redakcji, ostatecznie udało nam się zająć II miejsce.
Warsztaty poprowadził Michał „Xtreme Addict” Vobożil, a więc jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych overclockerów na świecie (jeżeli choć trochę śledzicie scenę OC, na pewnością kojarzycie ten nick). XA zarysował temat ekstremalnego podkręcania, ale też uchylił rąbka tajemnicy na temat kulisów bicia rekordów wydajności.
W drugiej części warsztatów przewidziano Mistrzostwa Dziennikarzy w Overclockingu. W rywalizacji wzięło udział pięć dwuosobowych drużyn, reprezentujących czołowe redakcje technologiczne (chociaż nie wszystkie, zabrakło kilku liczących się zespołów). W naszej ekipie znalazłem się ja - Paweł Maziarz oraz były redaktor benchmarka - Paweł Kowalski.
Zespoły miały do dyspozycji platformy oparte o najnowsze podzespoły:
- Procesor: Intel Core i9-9900K
- Płyta główna: ASUS ROG Maximus XI Gene
- Pamięć RAM: G.Skill Trident Z Royal 2x 8 GB 4000 MHz CL17
- Karta graficzna: ASUS ROG Strix GeForce RTX 2060 OC
- Zasilacz: SeaSonic Prime Platinum 1300 W
- Pasta termoprzewodząca: Thermal Grizzly Kryonaut
- Monitor: ASUS ROG Strix XG258Q
- Klawiatura: ASUS ROG Cerberius Mech RGB
- Myszka: ASUS ROG Cerberus Gladius II
Stanowiska i procesory zostały wybrane przez uczestników na zasadach losowania, a regulamin zawodów przewidywał zmagania w benchmarku Cinebench R15 na zasadach full out (bez ograniczeń taktowania procesora/pamięci RAM). Jak przystało na ekstremalne podkręcanie, do chłodzenia CPU wykorzystano ciekły azot (temperatura wrzenia -195,8 °C).
Rywalizacja była wyjątkowo zacięta, ciekły azot przelewał się litrami, a drużyny próbowały różnych sposobów na poprawienie wyniku. Zdarzały się również chwile kryzysu, gdzie w najmniej spodziewanym momencie platforma zamierała i odmawiała posłuszeństwa – w takiej sytuacji konieczne było jej rozłożenie, osuszenie i ponowne złożenie (co oczywiście wiązało się z ograniczeniem dostępnego czasu na „benchowanie”).
W ostatnich sekundach udało nam się podbić wynik do 2964 punktów, co pozwoliło drużynie benchmark.pl uplasować na II miejscu, tuż za łączonym zespołem redakcji Chip i dobreprogramy z wynikiem 2974 punktów. Na trzeciej lokacie znalazł się łączony zespół redakcji CD-Action i PC Format.
Uzyskany przez nas wynik 2964 punktów wymagał podkręcenia procesora do 6700 MHz (6300 MHz uncore) i pamięci RAM do 4600 MHz przy opóźnieniach CL17. Dla porównania, standardowo taktowany Core i9-9900K osiąga tutaj „zaledwie” ~2000 punktów. Przyrost wydajności był więc konkretny (aczkolwiek warto pamiętać, że uzyskane wartości nie były w pełni stabilne).
Mistrzostwa Dziennikarzy w Overclockingu były okazją nie tylko do przetestowania sprzętu w ekstremalnych warunkach, ale też sprawdzenia swoich umiejętności przy niekonwencjonalnym podkręcaniu sprzętu. Warto również dodać, że były to też pierwsze tego typu zawody od ośmiu lat. Mamy nadzieję, że podobne wydarzenia staną się tradycją, a polska scena OC odżyje po latach kryzysu.
Źródło: inf. własna, foto: Intel
Warto zobaczyć również:
Komentarze
18Walczyć - trenować - Macie Panować !
Gratulacje za 2 miejsce !!!
Gratulacje
"ciekły azot przelewał się literami"
Zainteresowałem się tą 1300-tką i chciałem coś więcej poczytać.
No nic idę na stronę producenta... https://seasonic.com/prime-1300-w-platinum