A gdyby tak można było w kilkanaście minut zmienić kolor etui na smartfona, kolczyków i pierścionków czy ubrań? Naukowcy z instytutu MIT twierdzą, że będzie to możliwe, dzięki ColorFab – ich najnowszemu rozwiązaniu związanemu z drukiem 3D.
Lista zwariowanych i zdumiewających pomysłów, jakie druk 3D pozwala urzeczywistnić, wydłuża się z każdym tygodniem. W tym możemy dopisać na przykład biżuterię, która zmienia swoje kolory.
Naukowcy z MIT opracowali ColorFab – technikę tworzenia obiektów zdolnych do zmiany kolorów już po ich wydrukowaniu w 3D. Po co? Ano choćby po to, by zaprojektowane w ten sposób etui na smartfona, pierścionek czy kolczyki pasowały równie dobrze do stroju na dziś, jak i tego na jutro.
Magia tkwi w niestandardowych barwinkach reagujących na światło ultrafioletowe. Użytkownik może umieścić swój produkt pod specjalną lampą, wybrać, które „piksele” powinny zmienić kolor i odczekać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, by utrwalić efekt.
Sztuka dla sztuki? Nie według pracującej w MIT profesor Stefanie Mueller. – „Mówiąc w skrócie: ludzie konsumują dziś zdecydowanie więcej niż jeszcze dwadzieścia lat temu, a co się z tym wiąże: wytwarzają dużo odpadów. Możliwość zmiany koloru obiektu eliminuje potrzebę tworzenia [czy kupowania] nowego”.
Zespół odpowiedzialny za ten projekt twierdzi, że po jego dopracowaniu, możliwe będzie wykorzystanie go nie tylko w biżuterii i akcesoriach, ale też na przykład w branży odzieżowej. Potencjał jest duży, ale czy wierzycie w to, że uda się go wykorzystać?
Źródło: Engadget, MIT. Foto: MIT CSAIL
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!