Trendy dotyczące sprzętu mobilnego dla potrzeb inżyniera
Firmy o rozproszonej strukturze lokalizacyjnej, coraz częściej zwracają się ku nowoczesnym rozwiązaniom mobilnym wspomagającym nie tylko zarządzanie, ale również technologiom wspomagającym kontrolę produkcji czy procesy projektowe. Inżynierowie zatrudnieni w takich przedsiębiorstwach mogą więc znacznie bardziej skutecznie rejestrować dane i zarządzać nimi.
autor: Tomasz Dzideczek
Szeroko rozumiana mobilność w nowoczesnym przedsiębiorstwom pozwala na osiągnięcie wymiernych korzyści, zarówno tych w obszarze zarządzania danymi, identyfikacji oraz lokalizacji zasobów, błyskawicznej komunikacji, jak również w optymalizacji pracy oraz struktury kosztowej. Ma ona szczególne znaczenie w pracy służb terenowych, które muszą komunikować się i pracować wydajnie bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Rozwiązania mobilne to zatem doskonałe narzędzie dla inżynierów, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują z dala od biura – np. na terenie fabryki bądź w terenie.
Praca w terenie
Jednym z głównych kierunków rozwoju urządzeń mobilnych jest rynek rozwiązań profesjonalnych, wykorzystywanych przez sektory takie jak produkcja, transport i logistyka czy usługi terenowe, w tym zarządzanie infrastrukturą i konserwacja. Urządzenia mobilne wykorzystywane przez podmioty z tych rynków podzielić można na te wykorzystywane do pracy w terenie – a więc działające w ramach sieci komórkowych – oraz te funkcjonujące w lokalnych sieciach bezprzewodowych, np. na terenie magazynów czy fabryk.
Oba typy takich urządzeń charakteryzują się odpornością na trudy eksploatacji, a więc wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, szczelnością i działaniem w dużym zakresie temperatur. W ramach tych urządzeń, będących rozwiązaniami ściśle profesjonalnymi, zaobserwować można jednak trendy mające swoje źródło w modelach klasy konsumenckiej. I tak – coraz popularniejsze jest wykorzystanie technologii dotykowych. Pojawiają się urządzenia z dużymi ekranami dotykowymi bez klawiatur – póki co, standardem jest połączenie ekranu oraz tradycyjnej klawiatury z klawiszami, ale widzimy rosnące zapotrzebowanie na większe ekrany dotykowe.
Innym trendem jest rosnąca popularność systemu Android wdrażanego na platformach profesjonalnych oraz urządzeń obsługiwanych głosem, które wykorzystują niekonwencjonalny interfejs wizualny. Przykładem jest tutaj zakładany na głowę komputer Motorola HC1. To komputer mobilny obsługiwany bez użycia rąk, wykorzystujący funkcje rozpoznawania mowy, wykrywania ruchów głowy oraz strumieniową transmisję wideo. HC1 może być używany w niesprzyjających warunkach i lokalizacjach – wszędzie tam, gdzie potrzebny jest dostęp do skomplikowanych danych graficznych lub tekstu, a korzystanie z laptopa lub innego urządzenia obsługiwanego za pomocą rąk jest niewygodne lub niemożliwe. Takie rozwiązanie pozwala inżynierom na w pełni mobilną pracę wymagającą dostępu do danych oraz swobody ruchów.
Czas na tablet
Inną grupą rozwiązań mobilnych, która dynamicznie rozwija się w sektorze rozwiązań klasy profesjonalnej, przeznaczonych dla przedsiębiorstw są tablety.
Modele tego typu można uzupełniać o skanery kodów kreskowych czy czytniki kart magnetycznych. O zaletach tabletów profesjonalnych przekonują się przedsiębiorstwa, których pracownicy terenowi wykorzystują w pracy aplikacje graficzne i muszą szybko wprowadzać dane i nawigować po aplikacjach. Duży ekran tabletów pozwala wyświetlać skomplikowane dane, co stanowi dużą zaletę w przypadku wykorzystywania tych urządzeń przez inżynierów pracujących w terenie.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!