Kiedy mObywatel 2.0 pojawi się w sklepach na urządzeniach mobilnych? Aplikacja jest już gotowa i trwają jej testy. Na wydanie publiczne nie trzeba długo czekać, bowiem mObywatel 2.0 będzie dostępny od 14 lipca 2023 r.
To już ostatnie dni rozwoju aplikacji mObywatel 2.0. Publiczną wersję oprogramowania dla każdego Polaka będzie można pobierać już w najbliższy piątek, 14 lipca o godz. 00:00. Na tę chwilę można testować aplikację zarówno na smartfonach z systemem Android, ale też opartych o iOS (iPhone). Przypominamy nowości, które rząd wprowadzi w najnowszym wydaniu mObywatel 2.0.
mObywatel 2.0. Pobierzesz na telefon już 14 lipca
Cyfrowy dowód osobisty będzie traktowany jako trzeci, obok fizycznego dowodu i paszportu, dowód tożsamości. Dokument ma być respektowany na terenie całej Polski, zatem wkrótce nie będzie konieczne zabieranie “plastiku” do urzędów, przychodni i wielu innych miejsc, gdzie niezbędne jest potwierdzenie tożsamości.
Choć użytkownicy mogą już korzystać z wersji beta aplikacji, należy jednak traktować ją jako podgląd tego, co trafi do publicznej wersji. Niewykluczone, że jej działanie może być niestabilne. Warto zatem zaczekać na pojawienie się ostatecznej wersji dla każdego.
Przypomnijmy zatem, jakie nowości czekają użytkowników w ramach nowej wersji mObywatela. Przede wszystkim wiadomo, że twórcy postanowili oddać do użytku wydanie z interfejsem zbliżonym do tego, który znamy z pierwszych prezentacji.
Generalnie większość funkcjonalności pozostanie bez zmian. Aplikacja dla Polaków będzie oferować większość funkcji z pierwszej wersji mObywatela. Istotna zmiana dotyczy jednak tego, że dostęp do opcji będzie wygodniejszy i okraszony nowoczesnym wzornictwem.
Z poziomu mObywatela będzie można otworzyć cyfrową wersję dowodu osobistego i przekazać swoje dane przez kod QR. Pozostanie też możliwość podejrzenia punktów karnych, sprawdzenia najważniejszych informacji dotyczących posiadanych przez ciebie pojazdów, ale też nie zabraknie możliwości sprawdzenia aktualnych badań technicznych autobusów (funkcja Bezpieczny autobus), zgłoszenia naruszeń środowiskowych oraz praktycznych wskazówek dla Polaków za granicą.
Rząd pozwoli też przechowywać dokumenty w formie cyfrowej, dokonywać opłaty administracyjne oraz sprawdzać e-Recepty. Wkrótce pojawi się też opcja zastrzeżenia numeru PESEL, a od 1 września obligatoryjne będzie respektowanie elektronicznego dokumentu przez banki.
Na stronie informującej o nowościach w mObywatel 2.0 został udostępniony licznik – możesz dzięki niemu sprawdzić, kiedy publiczna wersja najnowszej aplikacji trafi do sklepów na telefony.
Komentarze
5