Aktualizacja aplikacji mObywatel zbliża się nieuchronnie. Oprócz mDowodu pojawi się się w niej funkcja płatności, którą obsługiwać będzie BLIK.
Za kilka dni aplikacja mObywatel zyska zupełnie nowe oblicze. W wersji 2.0 zadebiutuje w niej pierwszy polski cyfrowy dowód tożsamości. Aktualizacja sprawi też, że szereg spraw administracyjnych załatwimy z telefonem w dłoni. W tym celu rządowa aplikacja zyska funkcję płatności BLIKiem.
Płatności BLIK w aplikacji mObywatel
BLIK to jeden z najpopularniejszych w Polsce systemów płatności. Pozwala na bezgotówkową finalizację zakupów w sklepach, wypłaty gotówki w bankomatach oraz realizację przelewów na numer telefonu. Współpracując z aplikacją mObywatel BLIK nie zmieni swoich możliwości, ale przybędzie mu zadań.
Rządowa aplikacja będzie zintegrowana z:
- Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS),
- Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
- Rejestrem Komorników i Notariuszy.
BLIK będzie więc obsługiać transakcje towarzyszące opłatom administracyjnym oraz niektórych podatków. Dla użytkownika oznacza to, że z nową aplikacją mObywatel rzeczywiście od ręki załatwi szereg spraw urzędowych. Wystarczy mu bowiem smartfon w dłoni.
Kiedy płatności BLIK pojawią się w aplikacji mObywatel?
Aktualizacja aplikacji mObywatel planowana jest na 14 lipca br. Wtedy też każdy jej użytkownik będzie mógł posługiwać się mDowodem oraz użyć kodu BLIK na chwałę administracji państwowej. Niecierpliwi mogą też wykorzystać fakt, że mObywatel 2.0 jest od kilku dni w fazie testów publicznych.
Posługując się wskazówkami z treści tweeta Ministerstwa Cyfryzacji możemy osobiście “poczuć” nowy interfejs oraz funkcjonalności. Jako beta testerzy nie skorzystamy z nich jednak w pełni. Na przykład mDowód możemy już pobrać, ale formalnie może on nie być jeszcze honorowany wszędzie, gdzie powinien.
Źródło: gov.pl, Twitter
Komentarze
7Ten Blik to wygląda na jedyny sposób płatności, tak to jest tu przedstawione. Sam Blik jest dość mało zaufanym sposobem płatności, wraz z mało zaufaną aplikacją mObywatel to wygląda na poważne zagrożenie bezpieczeństwa i sprawia złe wrażenie. Ciekawe do kogo trafiają dane do analizy.
Chyba otwierasz mObywatela. Co to za moda? Język polski jest językiem fleksyjnym! Niektóre matoły zabraniają odmiany swojego nazwiska mimo, że można je odmienić. Nie mówimy spotkałem pana ixiński tylko ixińskiego.