Co to jest BLIK? Jak płacić BLIKIEM w Internecie i w sklepach? Jak wypłacać pieniądze z bankomatu BLIKIEM? Czy BLIK jest bezpieczny? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.
Co to jest BLIK?
BLIK to polski system płatności, który pozwala szybko płacić za pomocą kodu. Dzięki niemu możemy bezpiecznie robić zakupy w internecie i w sklepach stacjonarnych, bez podawania danych karty płatniczej. Taki kod generujemy w aplikacji danego banku na telefonie.
- Jakie banki mają BLIK?
- Co można robić BLIKIEM?
- Na jakich telefonach działa BLIK?
- Czy do płatności BLIK potrzebny jest internet?
- Jak płacić BLIKIEM w internecie?
- Jak płacić BLIKIEM przy kasie w sklepie stacjonarnym?
- Jak wypłacać pieniądze z bankomatu BLIKIEM?
- Czy BLIK jest bezpieczny?
- Jak płacić telefonem bez NFC? BLIK!
BLIK stworzony został przez Polski Standard Płatności Sp. z o.o., który aktualnie ma siedmiu udziałowców: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, Mastercard, mBank, PKO Bank Polski oraz Santander Bank Polska.
PS. Jeśli potrzebujesz tani telefon lub najlepszy smartfon, to zajrzyj do tych zestawień.
Jakie banki mają BLIK?
Płatności BLIK oferują te banki:
- Alior Bank
- Bank Millennium
- Santander Bank Polska
- ING Bank Śląski
- mBank
- PKO Bank Polski
- Getin Bank
- T-Mobile Usługi Bankowe
- BNP Paribas
- Credit Agricole
- Bank Pekao S.A.
- Spółdzielcza Grupa Bankowa
- Noble Bank
Co można robić BLIKIEM?
- płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych
- wypłaty i wpłaty gotówki w bankomatach/wpłatomatach
- przelewy na telefon (również miedzy różnymi bankami)
- generowanie czeków BLIK
Otwórz aplikację banku i zaloguj się do niej
Na jakich telefonach działa BLIK?
Kod BLIK generowany jest w aplikacji mobilnej banku, w którym mamy konto. Na szczęście większość znanych banków ma aplikacje mobilne na systemy Android oraz iOS (iPhone). Jedynym ograniczeniem może być bardzo stara wersja systemu w telefonie, nie wspierana przez dany bank.
Czy do płatności BLIK potrzebny jest internet?
Tak. Kod generowany jest tylko jeśli telefon ma połączenie internetowe z systemem bankowym (pakiet danych internetowych lub łączność Wi-Fi).
Jak płacić BLIKIEM w internecie?
Po pierwsze należy upewnić się, że w danym sklepie jest dostępna płatność BLIKIEM. Na szczęście BLIK wspierany jest przez wiele znanych polskich sklepów i portali aukcyjnych.
Płatności BLIKIEM przez internet są bardzo proste:
- Po pierwsze, na końcu procesu zakupu wybieramy metodę płatności BLIK (bezpośrednio lub pośrednio np. Przelewy24 lub PayU). Schemat jest podobny w każdym sklepie.
- Pojawia się pole, w którym musimy wpisać kod BLIK.
- Teraz otwieramy na telefonie aplikację banku, z którego korzystamy i wybieramy opcję BLIK. Zazwyczaj jest ona umieszczona w widocznym miejscu, bo korzysta z niej wiele osób. UWAGA! Nie zamykamy aplikacji, bo będzie ona za moment potrzebna jeszcze raz.
- Wygenerowany w aplikacji kod BLIK wpisujemy we wskazane okienko w sklepie.
- Na końcu, w aplikacji mobilnej pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, wraz z podaną kwotą. Jeśli kwota ta się zgadza z tym co mamy do zapłacenia, to akceptujemy.
Cały proces płatności BLIKIEM w sklepie internetowym zazwyczaj zajmuje nie więcej, niż kilkanaście sekund. Po pierwszych kilku płatnościach będziemy znali całą procedurę na pamięć.
Jak płacić BLIKIEM przy kasie w sklepie stacjonarnym?
Jest to banalnie proste. Oto co trzeba zrobić:
- Informujemy osobę przy kasie, że chcemy zapłacić BLIKIEM. Wtedy kasjerka/kasjer podaje terminal płatniczy, z prośbą o wprowadzenie kodu BLIK.
- Otwieramy aplikację naszego banku na smartfonie, uruchamiamy aplikację bankową i generujemy kod BLIK.
- Wygenerowany kod wpisujemy na terminalu płatniczym (dokładnie tak jak zwykły PIN, tylko, że 6-cyfrowy).
- Na aplikacji mobilnej zatwierdzamy płatność, upewniając się, że kwota jest taka jak podana na kasie.
Jak wypłacać pieniądze z bankomatu BLIKIEM?
Sprawa wygląda podobnie jak w czasie płatności przy kasie w sklepie. Po prostu generujemy kod BLIK w aplikacji na telefonie, wpisujemy go na klawiaturze numerycznej bankomatu, a potem potwierdzamy transakcję w aplikacji bankowej.
Zaakceptuj płatnosć BLIK w telefonie
Czy BLIK jest bezpieczny?
Tak, BLIK jest bezpieczny, bo generuje jednorazowe kody, które aktywne są tylko dla danej płatności i możliwe do wykorzystania tylko przez 2 minuty od wygenerowania. System opiera się na bezpiecznych tokenach, które są niemal niemożliwe do odgadnięcia w krótkim czasie.
Kod wygenerowany w aplikacji bankowej na telefonie zapewnia niemal stuprocentowe bezpieczeństwo, oczywiście pod warunkiem, że smartfon na którym go generujemy nie jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, które mogłoby umożliwić przechwycenie tego kodu.
Ponadto żeby wygenerować kod, trzeba się uwierzytelnić (PIN, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy). To ogranicza dostęp osób niepożądanych do aplikacji bankowej i możliwość kradzieży kodu BLIK.
Co zrobić, żeby zachować bezpieczeństwo płatności BLIK?
- Generuj kod BLIK tylko na własnym i zaufanym smartfonie. Nie instaluj aplikacji bankowych na cudzych telefonach.
- Nigdy nie korzystaj z aplikacji bankowej i nie generuj kodu BLIK, jeśli Twój smartfon jest połączony z niezabezpieczoną lub publiczną siecią Wi-Fi. Używaj tylko własnego pakietu danych lub zaufanego połączenia Wi-Fi (np. w domu lub biurze).
- Nie udostępniaj kodu BLIK nikomu.
- Jeśli znajoma osoba napisze do Ciebie na Facebooku lub wyśle SMS z prośbą o podanie kodu BLIK, bo zapomniała karty, to nie wysyłaj jej tego kodu. Najpierw zadzwoń do tej osoby i upewnij się czy to na pewno ona (znajomy głos).
Jak płacić telefonem bez NFC? BLIK!
Każdemu zdarza się czasami wyjść na zakupy bez portfela i bez karty płatniczej. Jeśli jednak masz pod ręką smartfon z aplikacją bankową, to możesz wygodnie, szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy BLIKIEM.
Ale zaraz, zaraz - przecież można płacić telefonem zbliżeniowo, przez NFC, prawda? Oczywiście, ale nie każdy z nas ma telefon z NFC. Każdy smartfon ma jednak łączność internetową i można na nim zainstalować aplikację banku, a w niej skorzystać z BLIKA.
BLIK jest bardziej uniwersalny od płatności przez NFC. Kodem BLIK można posługiwać się w internecie, w sklepach stacjonarnych, bankomatach i robić przelewy na telefon, z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Uniwersalność, łatwość użycia, szybkość i bezpieczeństwo - to najważniejsze zalety płatności BLIK.
Zobacz również:
- Darmowe programy na Windows, które warto zainstalować na nowym komputerze
- Dobre darmowe programy na Androida
- Jak wyczyścić pamięć telefonu? Oto prosty sposób
Komentarze
2