Ciekawostki

Bałtyk staje się coraz cieplejszy. Naukowcy alarmują

przeczytasz w 2 min.

W połowie lipca 2021 r woda w Morzu Bałtyckim osiągnęła niezwykle wysoką temperaturę, bijąc dotychczasowe rekordy. Najwyższe temperatury, aż 26,6 stopni Celsjusza, odnotowano w Zatoce Fińskiej. Z perspektywy naukowej, takie zjawisko może mieć poważne konsekwencje dla ekosystemu.

Nie tylko Zatoka Fińska doświadczyła tego zjawiska. Wysokie temperatury wody zanotowano również u polskich wybrzeży, gdzie termometry pokazywały 26 stopni Celsjusza. Obecnie temperatura wody utrzymuje się na poziomie 22-23 stopni. Efekty zmian mogą być widoczne w przyszłości.

Morze Bałtyckie staje się coraz cieplejsze

Morze Bałtyckie staje się coraz cieplejsze, co jest bezpośrednim skutkiem zmian klimatycznych. Już dwa lata temu, Fundacja Mare informowała, że w ciągu ostatniej dekady temperatura wód Bałtyku rosła trzy razy szybciej niż w innych morzach i oceanach na świecie.

Zgodnie z danymi Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), średnia temperatura powietrza w regionie bałtyckim wzrosła w ciągu ostatnich 100 lat o 1 stopień Celsjusza na północy i o 0,7 stopnia na południu. W porównaniu, globalne ocieplenie wynosi średnio około 0,75 stopnia Celsjusza.

Eksperci podkreślają, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu ograniczenie wpływu zmian klimatycznych na morza i oceany. Jednym z najpoważniejszych skutków obecnego trendu jest wzrost poziomu wód, co może prowadzić do częstszych powodzi.

Wzrost temperatury oceanów ma negatywny wpływ na lokalne ekosystemy morskie. Europejska Agencja Środowiska zwraca uwagę, że globalne ocieplenie może wpłynąć na życie morskie w Bałtyku, które jest ściśle związane z odpowiednim poziomem zasolenia i tlenu.

Poważne zagrożenie dla roślin i zwierząt

Z naukowych prognoz wynika, że intensywne opady związane ze zmianami klimatycznymi w rejonie Morza Bałtyckiego mogą prowadzić do zmniejszenia zasolenia w niektórych jego częściach. To z kolei może wpływać na miejsce występowania określonych gatunków zwierząt. Niższe zasolenie i wysokie temperatury zwiększają ponadto wchłanianie metali przez organizmy żywe.

Obecnie w Bałtyku znajduje się największa na świecie "strefa śmierci". Jest to obszar o powierzchni 60 tys. km2, gdzie nie występuje tlen. Cieplejsze wody powodują także migracje dorsza. Już dziś obserwujemy coraz mniejszą liczbę tych ryb w wodach Bałtyku. Wynika to z faktu, że dorsz jest zimnolubny. Naukowcy wskazują, że wzrost temperatury wód może wiązać się w przyszłości z rozwojem gatunków słodkowodnych i zanikaniem morskich. Ocieplenie klimatu niesie ze sobą ryzyko, że za kilka dekad Morze Bałtyckie będzie przypominało wielkie słodkie jezioro.

Foka Obrączkowana
Foka obrączkowana (foto: WIkipedia)

Oprócz tego, zmiany klimatyczne mogą spowodować zmniejszenie pokrywy lodowej w Bałtyku od 50 do 80 proc, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla foki obrączkowanej - alarmuje w swoim raporcie WWF Polska. Badacze wyjaśniają, że jest to bałtycki gatunek endemiczny, którego reprodukcja jest uzależniona od mocnej pokrywy lodowej.

Wzrost temperatury wody wpływa także na większe zakwity sinic i planktonu. Część sinic jest trująca, a więc stanowi zagrożenie dla osób przebywających w Bałtyku. Zmiany klimatyczne mogą tym samym uderzyć w branżę turystyczną.

WWF Polska zwraca uwagę, że zmiany klimatyczne mogą wpłynąć w przyszłości na zmianę powierzchni użytkowej na obszarze Morza Bałtyckiego. Częstsze sztormy i erozja brzegów wpływają m.in. na rozmiary zabudowy i infrastruktury turystycznej oraz wydobycia piasku i żwiru. WWF Polska wyjaśnia, że zwiększone wydobycie piasku będzie potrzebne, aby odbudować zniszczone przez erozję brzegi. Istnieje też ryzyko zmniejszenia powierzchni użytkowej rybołówstwa i akwakultury.

Źródło: WP Tech

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Witalis
    10
    Marzy mi się by był tak ciepły jak Może Śródziemne a na razie to zimno... W średniowieczu Bałtyk zamarzał i można było na saniach przejechać do Szwecji tak więc mamy takie ocieplenie klimatu, że wszyscy Ekoterroryści swoimi prywatnymi samolotami które emitują "zielone CO2" nie mogą wylecieć na spotkanie bo ich zasypało śniegiem XD
    • avatar
      Konto usunięte
      7
      "Obecnie temperatura wody utrzymuje się na poziomie 22-23 stopni" - w listopadzie ponad 20 stopni? Pewnie piranie niedługo się pojawią.
      • avatar
        pawluto
        3
        Ale eko-pierdy ! Bałtyk był i jest zimny od lat , nic tu się nie zmienia.
        Prosze podać imie i nazwisko tego pseudo naukowca który wysnuł taką teorie...

        Podobnie było dziś w radiu gdzie ogłosili że rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 15 tys lat...serio...?
        Jak oni zmierzyli temp 15 tys lat temu ???
        Przypominam tylko że w tym roku chodziłem w kurtce zimowej jeszcze na początku maja !
        Tak więc eko-pierdy na mnie nie działają...
        • avatar
          Konto usunięte
          3
          A w połowie 2023 jaką osiągnęła? Ekoterroryzm sili się na manipulację danymi?
          • avatar
            piomiq
            3
            Gdybym nie zobaczył kto się podpisał pod artykułem to bym nie uwierzył. Autor znany głównie z krzykliwych, klickbajtowych artykułów popełnił coś tak poważnego. Niesamowite.
            • avatar
              rahimpfk
              3
              Foliarzom chciałbym powiedzieć, że najnowsze badania brytyjczyków sugerują, że nawet jeśli klimat się ociepla, to jego skutkiem a nie przyczyną jest wzrost CO2. Dodatkowo 1% najbogatszych wytwarza więcej CO2 niż 80% globu. Ale to na klasę niższą i średnią dowala się największe dociążenia finansowe. POLEXIT
              • avatar
                olson7
                2
                W lipcu w Gdańsku Bałtyk miał 17oC, byłem na wakacjach
                • avatar
                  Marek1981
                  2
                  Nie ma co się dziwić jak sie ogranicza wymianę z Morzem Północnym
                  • avatar
                    PimpekJestem
                    2
                    Huj mnie to obchodzi ty jebany cwelu Maziarzu!!!
                    • avatar
                      vacotivus
                      2
                      Pewnie podobna historia jak z tym niesławnym zdjęciem wychudzonego miśka polarnergo, które miało ukazywać horror zmian klimatycznych, a okazało się, że misiek na zdjęciu był chory na raka.
                      • avatar
                        oreonoreon
                        -1
                        Gardzę prawackimi trollami.
                        • avatar
                          qrek1
                          0
                          od 30 lat się staje coraz cieplejszy, a co tam jadę i próbuję wejść to po minucie wymiękam
                          • avatar
                            Veritatis
                            0
                            Artykuł dla typowych niedouków. XD

                            https://www.cda.pl/video/17353957e2

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login