Projekt Mozilla Shumway to emulator Flash w środowisku JavaScript i HTML5
Mozilla chce otwartego Flasha
Kilka miesięcy temu, po zapowiedziach uśmiercania przez Adobe wtyczki Flash dla Androida i powolnym wycofywaniu go również z biurkowego Linuksa, a w przyszłości i z innych systemów, fundacja Mozilla rozwijająca przeglądarkę Firefox, nieśmiało zapowiedziała przygotowanie własnej wersji implementacji technologii Flash.
Niedawno te zapowiedzi zostały spełnione, otóż Mozilla otworzyła nowy projekt pod nazwą Shumway. W jego ramach powstaje wolna implementacja środowiska SWF. Ten wolny i otwarty projekt pozwoli na uruchamianie plików typu Flash na różnych przeglądarkach internetowych i systemach operacyjnych, nawet tych, które oficjalnie nie obsługują technologii Flash.
Projekt Shumway nie jest co prawda bezpośrednią i natywną implementacją Flash, tak jak to ma miejsce w przypadku również otwartych projektów typu Lightspark i Gnash. Zawartość Flash będzie uruchamiana za pomocą kilku elementów, a są nimi element Core, czyli analizator formatu plików, rasteryzator i system zdarzeń. Następnie element AVM1, który w zasadzie jest interpreterem JavaScript dla ActionScript 1 i 2. Dalej znajduje się AVM2, co jest zaś interpreterem i kompiluje JIT (Just-in-Time) dla ActionScript 3.
Następnie znajdują się elementy zapewniające integrację i natywną implementację w przeglądarce internetowej, a na samym końcu mamy już prawie gotowy produkt. Jednym zdaniem Shumway nie jest oryginalną ani natywną implementacją Flash, a jedynie jego kod jest interpretowany na JavaScript i niektóre elementy HTML5.
Technologia przygotowana przez programistów z fundacji pracujących w dziale Mozilla Research jest na razie określana mianem eksperymentalnej i upłynie jeszcze dużo wody w Wiśle, nim uzyska status stabilnej – o ile w ogóle to nastąpi. Jednak już teraz Mozilla ma bardzo poważne plany, celem projektu jest umożliwienie bezpiecznego uruchamiania zawartości Flash z zamkniętych i zastrzeżonych implementacji w otwartej strukturze, bez zbędnych śmieci w postaci zagrożeń bezpieczeństwa.
Następnym celem jest wprowadzenie obsługi Flash do urządzeń, systemów i przeglądarek dotąd nieobsługujących wspomnianej technologii, zarówno z przyczyn niekompatybilności, jak i zwyczajnego braku odpowiedniej wtyczki przygotowanej przez Adobe. Ostatnio firma Adobe postanowiła wycofać wtyczkę Flash z systemu Android i powoli porzucić obsługę systemów Linux, pozostawiając im jedynie pięć lat wsparcia dla wtyczki Flash Player 11.2 i wydawanie jedynie poprawek.
Sytuację nieco uratowała firma Google, która w swojej przeglądarce Google Chrome wzięła na siebie rozwój wtyczki Flash działającej we wbudowanym w przeglądarkę API Pepper. Dzięki temu, w tej samej wersji przeglądarki, zarówno w Windows, Mac OS X, jak i Linux otrzymujemy tą samą wersję Flash w najnowszej wersji – obecnie 11.5. Jednak w przypadku innych przeglądarek internetowych nie ma takiej opcji, chyba że zastosują API Pepper, ale o tym na razie cisza.
Shumway ma być ciekawą alternatywną, pozwalającą zarówno przenieść Flash do komputerów typu desktop, jak i obecnie nieobsługujących tej technologii urządzeń mobilnych. Najwyraźniej Mozilla liczy na zastosowanej tej funkcji w swoim systemie Firefox OS.
Warto dodać, że do projektu mogą przystępować inni programiści, a także mogą korzystać z tej technologii w swoich produktach czy na podstawie źródeł dowolnie je modyfikować do własnych potrzeb. Możliwe więc będzie zaaplikowanie tej technologii innym przeglądarkom czy systemom, a nawet samodzielne skompilowanie, w przypadku gdy producent tego nie dokona.
Mozilla udostępniła wszystkie źródła projektu na GitHub, skąd można pobrać wszystkie pliki, warto podkreślić, że udostępniono już pierwsze rozszerzenie dla przeglądarki Mozilla Firefox w wersji 17 (obecnie w wersji beta). Wszystkim zainteresowanym testami, Mozilla zaleca instalację rozszerzenia właśnie na 17 odsłonie przeglądarki. W przypadku uzyskania przez rozszerzenia statusu stabilnego trafi ono do przeglądarki Firefox jako integralny komponent.
Obecnie jednak Shumway działa jak przystało na wczesną wersję eksperymentalną, a więc niezbyt stabilnie i nie radzi sobie w każdej sytuacji. Jednak z biegiem czasu i pomocą innych twórców, pamiętając, że każdy może do projektu dołożyć swoje 3 grosze, może on stać się godnym zamiennikiem oficjalnej wtyczki Flash.
Dla chętnych Mozilla przygotowała nawet specjalne testy, na których można sprawdzić działanie wtyczki, testy jednak nie działają zbyt sprawnie i sprawiają, że nawet wtyczka Adobe Flash Player nie radzi sobie zbyt dobrze.
Źródło: Mozilla, H-Online, OSWorld, Phoronix
Komentarze
5