Zdarza się nam czasem rozmawiać z osobami, dla których technologie komputerowe są czarną magią, a istotne fakty w rzeczywistości nie robią na nich wrażenia. Warto wtedy skorzystać z zabawnych porównań.
Procesory Intel Sandy Bridge miały mocne wejście w pierwszych dniach bieżącego roku. Oczywiście mówiło się o nich bardzo dużo już wcześniej, a sam 32 nm proces produkcyjny zaprezentowano już rok temu.
Intel zaprezentował listę ciekawych faktów mówiących nam jak małe i fajne są procesory Core wykonane w 32 nm. Dowiedzieliśmy się z niej na przykład, że wykonany w tej technologii tranzystor może się włączyć i wyłączyć przeszło 300 miliardów razy w ciągu 1 sekundy, podczas gdy człowiekowi włączenie i wyłączenie tyle razy światła w pokoju zajęłoby 4000 lat. W podobnym stylu Intel porównał prędkość wprowadzania innowacji w podróżach kosmicznych. Gdyby wprowadzano usprawnienia w tej dziedzinie od 1971 roku w tempie prawa Moore’a, moglibyśmy teraz podróżować z prędkością światła. Zanim temu zaprzeczymy i przywołamy prawa fizyki, według których to nonsens, pamiętajmy, że 40 lat temu wiele dzisiejszych technologii komputerowych zabrzmiałoby jak fantastyka.
Premiera drugiej generacji procesorów Intel Core, nazywanych roboczo Sandy Bridge, stała się okazją do opublikowania kolejnych zabawnych faktów. Poniżej zebraliśmy te najciekawsze:
- W procesorze Intel Core drugiej generacji jest blisko miliard tranzystorów. Gdyby samochód miał miliard części - w porównaniu z 30 000, które ma w rzeczywistości - najbardziej wydajny producent samochodów składałby to auto przez 114 lat.
- Gdyby procesor był krajem, a liczba jego tranzystorów była liczbą ludności tego kraju, to procesor Intel Core drugiej generacji byłby trzecim najbardziej zaludnionym państwem na Świecie (ponad 995 milionów) zaraz po Chinach i Indiach.
- Procesor Intel Core drugiej generacji zawiera 540 milionów tranzystorów więcej niż liczba zarejestrowanych samochodów w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Australii, Oceanii i Azji Południowo - Wschodniej razem wziętych.
- Porównując zużycie energii przez laptopa wyposażonego w procesor Intel Core drugiej generacji i elektryczną suszarkę do ubrań, można powiedzieć, że jednorazowe suszenie przez 60 minut to pobór prądu porównywalny jest z laptopem pracującym przez nieco ponad 6 dni. Z kolei przygotowywanie pizzy w piecu elektrycznym, które zajmuje około 45 minut, zużywa tyle prądu co 67 laptopów pracujących przez 50 godzin.
- Gdyby każdy dom w Stanach Zjednoczonych miał 30 włączników światła, nowemu chipowi zajęłoby około 1 nanosekundy włączenie wszystkich 3,57 miliarda włączników.
- W porównaniu z pierwszym mikroprocesorem Intela - 4004 - przedstawionym w roku 1971, procesor Sandy Bridge działa mniej więcej 4 000 razy szybciej, a każdy tranzystor zużywa około 4 000 razy mniej energii. Cena za tranzystor spadła 100 000 razy.
- Procesor Intel Core jest produkowany na podkładzie z bardzo czystego krzemu, który jest uzyskiwany ze zwykłego piasku leżącego na plaży. Tak więc piasek, na którym kiedyś stanęliśmy, może dzisiaj być we wnętrzu naszego laptopa
- Nanometr jest tak mały, że potrzeba ich miliarda, by otrzymać metr. Stos miliarda kartek papieru miałby 100 km wysokości. Wykonując milard kroków, przebylibyśmy dystans, pozwalający okrążyć ziemię 20 razy.
- „Najszybszy człowiek świata”, Usain Bolt, musiałby zrobić 3 125 000 000 kroków w biegu na 100 metrów, gdyby długość jego kroku wynosiła 32 nm.
- 32 nm tranzystor zawiera bramki (ang. gates), które są tak małe, że na szerokości ludzkiego włosa zmieściłoby się ich 3 000.
Źródło: Intel
Komentarze
2wedlug niej to przezemnie rachunki za prad sa wysokie xD