Jeden z amerykańskich użytkowników portalu XtremeSystems odkrył, że na overclockerskiej płycie głównej Gigabyte X58A-OC znajduje się... wzmacniacz firmy Texas Instruments, który nosi oznaczenie SEXY.
Trzeba przyznać, że Easter Egg są miłym prezentem od twórców gier, choć nad ich znalezieniem nierzadko nieźle trzeba się namęczyć. No właśnie, wydawać by się mogło, że występują tylko w wirtualnej rzeczywistości, ale jak się okazuje nie do końca.
Warto przeczytać: | |
Na luzie: obraz 3D wyświetlany na iPhone | |
Gigabyte: pomarańczowa płyta dedykowana OC |
Jeden z amerykańskich użytkowników forum XtremeSystems o nicku sin0822, dokładnie recenzując płytę główną Gigabyte X58A-OC, natknął się na miły żart inżynierów z Texas Instruments. Jeden ze wzmacniaczy o oznaczeniu LM358 otrzymał dodatkowy podpis SEXY. Nie wiadomo czy dodatkowy podpis jest formą żartu, czy znalazł się czysto przez przypadek. Pewne jest natomiast to, że płyta główna dzięki owemu układowi ma duże szanse zdobyć nagrodę dla najseksowniejszego podzespołu komputerowego :).
Pytanie kto odważy się taki ranking przeprowadzić, bo na obecną chwilę oficjalnie nie jest prowadzony. Trzeba jednak przyznać, że płyta nawet bez "seksownego" wzmacniacza jest konstrukcją godną uwagi. Jak już wcześniej pisaliśmy, produkt ten jest przeznaczony głównie dla overclockerów. Potwierdzają to choćby przyciski do łatwego podkręcania szyny QPI procesora oraz oznaczony symbolem 4G do ustawienia „na starcie” jego taktowania na poziomie 4 GHz. Oprócz tego płytę wyposażono między innymi w cztery porty PCI-Express x16, idealnie nadające się do bicia rekordów z użyciem czterech akceleratorów graficznych.
wzmacniacz operacyjny LM358
wzmacniacz operacyjny LM358 w wersji SEXY
Zagłębiając się w specyfikację techniczną "seksownego" układu LM358 możemy powiedzieć, że składa się on z dwóch niezależnych wzmacniaczy o wysokiej czułości. Domyślnie są one przeznaczone do pracy z pojedynczym źródłem o szerokim zakresie napięć – od 3 V do 32 V. Mogą one jednak pracować z dwoma źródłami, ale tylko w tedy gdy ich napięcia wynoszą od 1,5 V do 26 V, a Vcc jest nie mniejsze niż 1,5 V. Osoby zainteresowane dokładniejszą specyfikacją techniczną, mogą odnaleźć ją tutaj (po angielsku).
Pełną recenzję płyty głównej Gigabyte X58A-OC przygotowanej przez sin0822 możecie znaleźć tutaj (wygląd płyty) i tutaj (możliwości podkręcania). Wiadomo też, że model ten pojawi się w sprzedaży w Europie za 2–3 tygodne, a jego cena nie powinna przekroczyć 250 euro.
Źródło: brightsideofnews.com, focus.ti.com, xtremesystems.org, hwbot.org
Polecamy artykuły: | | |
Tablet czy netbook - co jest lepsze? | AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenie | EFI vs BIOS - najważniejsze różnice |
Komentarze
24kiedys soltek produkowal biale PCB i fajnie to wygladalo tak inaczej :)
Ciekawe czy jak się zbyt podkręci procesor to pojawia się czerwony napis "I'm too hot" ;)