Nauka

NASA chce stworzyć modem fotonowy

przeczytasz w 1 min.

„Nasza strategia doprowadzi do rewolucji w komunikacji na linii Kosmos-Ziemia” – twierdzą inżynierowie NASA.

NASA fotonowy modem

Agencja kosmiczna NASA pracuje nad pierwszym na świecie modemem fotonowym. Co więcej, nie jest to żaden futurystyczny projekt – testy urządzenia odbędą się już na początku 2020 roku, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Modem wielkości telefonu komórkowego skorzysta z osiągnięć optyki – lasery, przełączniki i przewody będą umieszczone na mikrochipie, przypominającym układ scalony typowego urządzenia elektronicznego. 

„Zintegrowana fotonika jest jak układ scalony, z tą tylko różnicą, że wykorzystuje światło, a nie elektrony do wykonywania różnorodnych funkcji optycznych” – tłumaczą inżynierowie NASA, dodając, że procesor połączy najnowsze osiągnięcia nauki i będzie pracować bazując zarówno na krzemie, jak i świetle.

Integraded LCRD (Laser Communications Relay Demonstration) LEO (Low-Earth Orbit) User Modem and Amplifier, w skrócie: ILLUMA, będzie działał jako terminal, umożliwiając bardzo szybką komunikację laserową (to znaczy nawet 100-krotnie szybszą niż przy wykorzystaniu typowych technik). 

NASA fotonowy modem Krainak

ILLUMA ma zmniejszyć rozmiary i zużycie energii elektrycznej urządzeń optycznych, a jednocześnie zwiększyć ich niezawodność. „Nasza strategia doprowadzi do rewolucji w komunikacji na linii Kosmos-Ziemia” – twierdzą naukowcy.

Testy odbędą się w 2020 roku. Do tego czasu inżynierowie będą pracować nad miniaturyzacją chipu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem przesyłanie danych z Kosmosu na Ziemię faktycznie może stać się szybsze, a jednocześnie zwiększeniu może ulec rozmiar pojedynczego pakietu. 

Być może więc nowe materiały z Marsa nie będą pojawiać się co miesiąc, lecz co kilka dni i nie będą to pojedyncze zdjęcia, ale filmiki. Szybka komunikacja jest też jednym z kluczowych aspektów, koniecznych do realizacji międzyplanetarnych misji załogowych.

Źródło: NASA. Foto: NASA (1), NASA/W. Hrybyk (2)

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Tabalan
    5
    Ciekawa technologia. Mimo wszystko, jeżeli ludzkość ma skolonizować wszechświat, lub chociażby Układ Słoneczny to prędkość przesyłu jest zbyt niska. Może kwantowe splątanie cząstek pomoże coś w tej kwestii?

    Z innej strony, mam prośbę do pracowników benchmarka - jest opcja, aby w źródłach podawać linki do konkretnych stron? Bardzo by to pomogło przy zgłębianiu tematu.
    • avatar
      rambosz
      1
      coś się dzieje w tej kwestii splątania, czy wciąż stoimy na poziome sprzed 5 lat?
      • avatar
        rambosz
        0

        • avatar
          BluePandoraBox
          0
          komunikacja orbitalna ma sens, ale między planetarnej przy użyciu światła sobie nie wyobrażam a na pewno nie dwukierunkowej
          w Ziemię jeszcze może trafią i różnica w czasie/odległości nie powinna być problemem, jednak w drugą stronę nie sądzę by było wykonalne trafienie laserem w obiekt wielkości znaczka który pojawi się na pozycji za 20 min
          żadna optyka nie ma takiej precyzji a i wyliczenia to też spory problem
          • avatar
            shamoth
            0
            Ciekawe ale fala magnetyczna, tradycyjny przesył, ma taką samą prędkość co światło, laser. Do dzisiaj nie rozwiązaliśmy problemu "gołębia w wiązce" przy wykorzystaniu pary komunikatorów laserowych a co dopiero pchać się z tym w kosmos gdzie wahnięcie 0.001 stopnia przy kosmicznych odległościach to jak picie w Szczawnicy a szczanie w piwnicy.
            Niech lepiej pomyślą o tym jak zagęścić informację przesyłaną na długich falach przy niskich częstotliwościach albo faktycznie sięgnąć do kwantów...

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login