Agencja NASA wytypowała 8 futurystycznych technologii, które mają jej pomóc w realizacji przyszłych celów.
Chcąc wysłać ludzi na Marsa, a sondy do obcych układów gwiezdnych, potrzebujemy nowej generacji kosmicznych technologii. Agencja NASA wie o tym doskonale i dlatego też postanowiła wybrać 8 projektów, które w ramach programu NIAC (NASA Innovative Advanced Cocepts) otrzymają 24-miesięczne dofinansowanie wynoszące 500 tysięcy dolarów. Przyjrzyjmy się tym technologiom.
Kokon hibernacyjny
Firma Spaceworks Engineering pracuje na „kokonem”, w którym astronauci mogliby być wprowadzani w stan torporu (obniżona temperatura i aktywność) na czas bardzo długich misji kosmicznych. „To innowacyjny projekt, który umożliwi nieinwazyjne usypianie załogi na czas lotu”, czytamy w komunikacie. To ciekawy pomysł, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że nawet lot na Marsa może potrwać ponad pół roku.
Statek na energię wiatrową i słoneczną
Projekt ukryty pod nazwą DAP (skrót od Dual-Aircraft Platform) to tania alternatywa dla satelitów orbitalnych. W rzeczywistości są to dwa szybowce połączone kablem, które mogą krążyć w stratosferze przez rok, wykorzystując samą tylko energię wiatrową i słoneczną.
Projekt: napęd relatywistyczny
Plan utworzenia projektu relatywistycznego jeszcze raczkuje, ale naukowcy twierdzą, że są w stanie doprowadzić do jego urzeczywistnienia. Pojazd wyposażony w taki napęd mógłby osiągać prędkości wystarczające do odbywania lotów międzygwiezdnych.
Lepsze hamulce dla statków kosmicznych
Statek kosmiczny musi się porządnie rozpędzić podczas misji – problem zaczyna się jednak w momencie hamowania. Zespół naukowców wpadł na pomysł, że w efektywnym wytracaniu prędkości może pomóc dipolowe pole magnetyczne z namagnetyzowaną plazmą.
Projekt: napęd plazmoniczny
Ten pomysł także jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Napęd plazmoniczny miałby znaleźć zastosowanie w mikro-satelitach, które byłyby dzięki niemu łatwiejsze do kontrolowania w przestrzeni kosmicznej.
Kosmiczny moduł mieszkalny
To pomysł polegający na utworzeniu „mieszkania”, które obracałoby się, wytwarzałoby własną grawitację i zapewniało ochronę przed kosmicznym promieniowaniem. Ma to być bezpieczne schronienie dla astronautów.
Membranowe lustra teleskopów
Największym problemem dużych teleskopów kosmicznych jest trudny proces montowania i rozkładania luster w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy postanowili zastąpić te lustra elementami podobnymi do membran – mniejszymi, a przez to ułatwiającymi ich transport.
Kriogeniczna powłoka
Naukowcy opracowali nowy rodzaj powłoki nazwany „Solar White”, który pozwoliłby chłodzić rzeczy nawet w bezpośrednio padającym świetle słonecznym. Szacuje się, że powłoka ta będzie w stanie odbijać ponad 99,9 proc. promieniowania słonecznego.
Źródło: Mic, robertdee. Foto: NASA
Komentarze
7Najpierw znajdźmy np. Atlantydę.
Poza tym kiedy USA przyzna w końcu, że po Ciemnej Stronie Księżyca znaleźli bazy Obcej Cywilizacji?