Nie ma czegoś takiego, jak „zbyt szybki internet”, gdyż im szybszy transfer, tym lepiej. Szybkie i stabilne łącze zagwarantować może zaś funkcja QoS.
Pewnym sposobem na zapewnienie sobie szybkiego i stabilnego połączenia z internetem może być skorzystanie z funkcji QoS, czyli Quality of Service, dostępnej w niektórych routerach. Jej główną cechą jest ustalanie priorytetów wykorzystania łącza dla konkretnych komputerów lub usług. Funckja ta pozwala określić minimalną lub maksymalną przepustowość łączy dla poszczególnych komputerów i zmniejsza ich wzajemne oddziaływanie.
Praktyczne zastosowania Quality of Service różnią się w zależności od typu i możliwości routera oraz oferowanej dokładności i wybierania przydziału łącza. Niektóre pozwalają tylko na podział na konkretne komputery, inne zaś na poszczególne usługi. Istnieją również takie routery, które umożliwiają ustalanie priorytetów dla konkretnych procesów.
Jeśli mamy do czynienia z podziałem na konkretne komputery, to możemy ustalić dla nich minimalną przepustowość łącza. W przypadku łącza 4 Mbps możemy zagwarantować każdemu podłączonemu komputerowi minimum 1 Mbps, dzięki czemu zawsze mamy zapewniony na swoim komputerze łącze o wystarczającej przepustowości.
Podczas ustalania priorytetów dla poszczególnych usług, sytuacja wygląda nieco inaczej. W takim przypadku nadajemy priorytety poszczególnym działaniom na komputerze. Możemy ustalić najwyższy priorytet dla działań smtp czy pop3, odpowiedzialnym za działanie poczty elektronicznej, http lub ftp. Jeśli optymalnie ustawimy funkcje IP QoS będziemy mogli w pełni dostosować łącze do naszych potrzeb.
Jeśli nadanie priorytetów odpowiednim działaniom jest zbyt ogólne lub nie zapewnia wystarczającej stabilności łącza, sprawdzić można inny model routera, jak gamingowy model WF2681 firmy Netis. Dzięki funkcji automatycznego uruchomienia rozbudowanego trybu QoS, urządzenie ma możliwość ustawienia priorytetu łącza dla procesu odpowiedzialnego za daną grę online.
Po uprzednim zdefiniowaniu odpowiednich procesów, router rozpoznaje uruchomioną grę i nadaje jej przywilej dla łącza internetowego. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się niczym nieprzerwaną rozrywką, nawet gdy z internetu korzysta kilka osób jednocześnie.
Źródło: Entrymedia
Komentarze
6szkoda, że tak się dzieje, brak kreatywności redaktorów doprowadzi do tego, że wystarczającym będzie przejrzenie artykułów na pclabie.
Panowie poprawcie się.