Wszelkie pouczenia matek, babek, prababek możemy włożyć między bajki. Tym razem mądrości życiowe nie sprawdziły się w praktyce.
A wszystko za sprawą wyników najnowszych badań, zgodnie z którymi siedzenie prosto przy komputerze, a także biurku, książce, wcale nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Co więcej, dużo bardziej zalecana pozycja przypomina te przybierane przez największych leniuchów. Wygląda więc na to, że wcale nie są oni tacy leniwi. Są praktyczni.
Problem odpowiedniego usadowienia w miejscu pracy jest istotny. Nieprawidłowa pozycja może prowadzić do licznych schorzeń kręgosłupa i bolesnych dokuczliwości w przyszłości. A zgodnie z wynikami najnowszych badań 32% społeczeństwa (zachodniego) spędza w takiej pozycji co najmniej dziesięć godzin dziennie!
Zdecydowanie najmniej korzystnym ułożeniem ciała jest to, które często przybierają gracze "garbiąc się" przed komputerem i konsolą. Wbrew powszechnej opinii również prostowanie się przy siedzeniu nie jest szczególnie komfortowe dla naszego kręgosłupa. Idealna pozycja to taka, w której linia pleców i siedzisko tworzą kąt 135 stopni (tak jak to widać na powyższej ilustracji). Wówczas kręgi przyjmują w miarę optymalne ustawienie, a kręgosłup "czuje" się "zrelaksowany".
Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że utrzymanie takiej pozycji przez dłuższy czas może być niełatwe, a sam zainteresowany zacznie spadać z krzesła. Niemniej zalecają siadanie w pozycji odchylonej od pionu o 30 stopni, czyli takiej, w której kąt tworzony przez linię pleców i siedzisko wynosi 120 stopni.
Źródło: BBC
Komentarze
32i
dlatego dobrze mieć lapka, rozwalić się w łóżku. leżysz jak Ci najwygodniej i masz podpartą głowę
Czy mogę prosić o podanie źródła tych informacji?
1. Pozycja zalecana przez autorów jest lepsza tylko dla części lędźwiowej kręgosłupa, ewentualnie dla części piersiowej.
2. Obciążenie części szyjnej jest w tym przypadku znacznie większe niż w pozycji "90°".
3. Kręgosłup przystosowany jest do największych obciążeń kiedy znajduje się w naturalnej pozycji, każde odchyłki powodują jego większe obciążenie - oczywiście odnosi się to do całego kręgosłupa, a im wyżej następuje nadmierne obciążenie tym gorzej.
4. Małe obciążenia - pozycja leżąca - nie jest wskazana do pracy ze względu na funkcjonowanie człowieka w rytmie dzień (praca) - noc (odpoczynek), może to powodować jeszcze gorsze skutki ...
Ja tam wolę dolegliwości części lędźwiowej niż szyjnej - nie będę mógł chodzić, ale ręce będę miał sprawne ...
Wiec ta pozycja rozwarta, chyba kiepski pomysl.
(przynajmniej nie w wakacje, jak jest ciepło)
jak mozna siedziec jak sie chce miec wywalone na wszystko byle by bylo wygodnie i komfortowo a takie bajki w stylu "siedz prosto bo ci zalozymy pajaczka na plecy"
to to nic niedaje...
zycie jest po to zeby je upraszczac a nie komplikowac ;-)