Dysk SSD o pojemności 100 TB już dostępny w sprzedaży - nie zgadniesz ile kosztuje
Najpojemniejszy dysk SSD w końcu trafia do sprzedaży. Nimbus Data ExaDrive DC100 zaskakuje pojemnością, ale jego cena może powalić na kolana.
O Nimbus Data ExaDrive DC100 pisaliśmy już dwa lata temu, ale wtedy nie znaliśmy ani pełnej specyfikacji, ani tym bardziej ceny nośnika. Amerykański producent ujawnił szczegóły konstrukcji, więc postanowiliśmy powrócić do tematu.
Najpojemniejszy dysk SSD na świecie
Dysk ExaDrive DC100 oferuje pojemność 100 TB, ale, w odróżnieniu od standardowych dysków SSD, został zamknięty w 3,5-calowej obudowie – jego rozmiary można więc porównać do standardowego dysku talerzowego (HDD).
Nośnik występuje w wersji z interfejsem SATA i SAS, a w środku znalazły się kości pamięci eMLC NAND oraz aż cztery kontrolery (de facto mamy do czynienia z kilkoma połączonymi dyskami).
Transfery sekwencyjne mają dochodzić do 500/460 MB/s, a liczba operacji losowych sięga 114 000/105 000 IOPS (odpowiednio dla odczytu/zapisu). Pobór mocy wynosi od 8 do 16 W.
ExaDrive DC100 – cena dysku może szokować
ExaDrive DC100 został wyceniony na 40 000 dolarów. W ofercie producent można znaleźć także model ExaDrive DC50 o pojemności 50 TB – jego cena to już „tylko” 12 500 dolarów. Udzielana gwarancja trwa 5 lat.
Zwykłego klienta cena może szokować. Warto jednak pamiętać, że to dysk przeznaczony do centrów danych, gdzie spore znaczenie odgrywają także inne aspekty – zastosowanie takiego modelu przełoży się na poprawę wydajności, gęstsze upakowanie danych, a także redukcję kosztów związaną z eksploatacją systemu.
Źródło: Nimbus Data, ComputerBase
Zobacz więcej o dyskach SSD:
- Kioxia wchodzi na polski rynek - to ważny gracz na rynku SSD
- SSD którym pochwalisz się na dzielni - ADATA Falcon ze złotym radiatorem
- Tanio i dobrze? ADATA prezentuje dyski Ultimate SU720
Komentarze
30A przede wszystkim, to nie jest sprzęt adresowany do domu, bo naprawdę mało kto w domu potrzebuje 100 TB (i drugie 100 TB na backup , obowiązkowo).
40000 / 100TB = 400 $ * 4 * 1,23 = 2000 PLN za TB
Czyli ktoś wpadł na genialny pomysł jak zarobić ok 2,5 raza na czymś na czym normalnie zarabiał kilkanaście procent .
Bo sama filozofia upchania prierdyliona chipów w jednej obudowie to żadna filozofia