Projekt trasy Warszawa-Wrocław znalazł się w półfinale konkursu na najlepszą lokalizację dla Hyperloop.
Z Wrocławia do Warszawy w nieco ponad 20 minut – dziś jest to niemożliwe, ale za kilkanaście lat sytuacja może być zupełnie inna. Wszystko to dzięki technologii Hyperloop, którą wypromował Elon Musk i która jest obecnie rozwijana między innymi przez firmę Hyperloop One. Ta zorganizowała konkurs na najlepszą trasę dla tego niezwykle szybkiego środka transportu.
Propozycja Hyper Poland, czyli właśnie trasa Warszawa-Wrocław znalazła się w półfinale, do którego zakwalifikowało się niespełna 40 projektów, z czego 8 z Europy. W ogóle do konkursu zgłoszonych zostało zaś 2600 pomysłów, co wyraźnie pokazuje, że projekt polskiej ekipy cieszy się dobrą sławą wśród jury.
Wyniki konkursu poznamy w kwietniu lub w maju, ale nawet jeśli Polakom uda się wygrać, wcale nie będzie to oznaczać, że lada dzień będziemy mogli poruszać się za pomocą Hyperloop. Do realizacji projektu jest jeszcze długa droga i upłynie pewnie kilkanaście lat zanim nadziemna tuba zostanie oddana do użytku.
Plan firmy Hyperloop One zakłada utworzenie tuby, w której wagoniki mieszczące maksymalnie 28 osób będą rozpędzane do prędkości przekraczającej 1000 km/h. Ma to być efekt zmniejszenia tarcia oraz zasysania przez wagonik powietrza z przodu. A gdzie powstanie pierwsza nitka? Cóż, trzymamy kciuki, że w Polsce.
Źródło: Hyper Poland, TechCrunch, Hyperloop One
Komentarze
13Warszawskie metro - od projektu do realizacji ledwo kilka dekad.
Elektrownia atomowa - ponad 200mln już wydanych pieniędzy na budowę pierwszej na świecie wirtualnej elektrowni. Ostatnio nie czytałem, ale wirtualny prąd już pewnie płynie.