Twoja pralka wcale nie jest taka „eko” - wchodzą nowe etykiety energetyczne
Myślałeś, że masz pralkę A+++, a tu się okazuje, że to zaledwie C? To możliwe, bo dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe etykiety energetyczne – z bardziej wymagającą skalą i bez plusów.
Nowa etykieta energetyczna – 2021 rok przynosi zmiany w naklejkach na AGD i RTV
Jeśli w ostatnich tygodniach zdarzyło ci się kupić jakiś nowy sprzęt AGD lub RTV, to w pudełku mogłeś znaleźć dwie etykiety energetyczne – nową i starą. Od dziś (1 marca 2021 roku) ta druga zupełnie przestaje obowiązywać. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej uznawana będzie tylko nowa etykieta efektywności energetycznej. Bardziej czytelna i pozbawiona plusów.
Bez plusów, z czytelnymi szczegółami
I tak, skala od A+++ do D zmienia się w skalę od A do G, Równocześnie wymagania, jakie muszą spełniać urządzenia, są znacznie wyższe, przez co twoja pralka czy lodówka, która dotąd była klasyfikowana najwyżej: jako A z trzema plusami, nagle spada na pozycję C, a z dwoma plusami – aż do E. To motywacja dla producentów i przygotowanie rynku na bardziej efektywne energetycznie, a więc też bardziej ekologiczne i ekonomiczne urządzenia.
Oprócz nowej skali ta nowa etykieta pozwoli ci też szybciej i łatwiej dostrzec inne parametry: pojemność AGD, efektywność w trybach specjalnych czy poziom generowanego hałasu. Ten ostatni będzie ponadto wyrażany nie tylko w decybelach, ale też w skali od A do D (gdzie oczywiście A to najlepsza opcja). Najważniejszą nowinkę odnajdujemy jednak w prawym górnym rogu naklejki – to kod QR odsyłający do szczegółowych informacji na temat sprzętu.
Na razie pralki, lodówki i telewizory, ale to tylko początek
Dzisiaj – 1 marca 2021 roku – nowa etykieta energetyczna staje się „jedyną słuszną” w przypadku pralek, pralko-suszarek, lodówek, zmywarek, telewizorów i monitorów. Równo za pół roku lista zostanie wydłużona o lampy i inne urządzenia świecące, a jeszcze później nowe oznaczenia otrzymają kolejne kategorie urządzeń. Czy to dla ciebie ważna zmiana? Zachęcamy do udziału w sondzie.
Źródło: Komisja Europejska, APPLiA, Samsung, informacja własna. Ilustracja na wstępie: Samsung
Czytaj dalej o rozwiązaniach eko:
- Bill Gates woli inwestować w ekologię niż w kolonizację Marsa
- Elektryki nawet w Polsce są bardziej eko niż spalinowce. Mimo wszystko
Komentarze
29bo o co chodzi? co z tego że ja zaoszczędzę parę groszy na prądzie, skoro dosyć szybko będę musiał kupić kolejny drogi egzemplarz? mi w portfelu to się nie kalkuluje. to samo produkcja. co z tego że ja zaoszczędzę nieco prądu, skoro ktoś dla mnie w dosyć krótkim czasie będzie musiał wyprodukować dla mnie kolejny egzemplarz bo stary już nieserwisowany, ma nietypowe części, producent się wypiął i tak dalej?
Jakoś tutaj nie dostrzegają ekologii, a miliony ton śmieci rosną i to nie wina ludzi, a wyłącznie producentów zaślepionych chęcią zysku za wszelką cenę.
Niestety niskie ceny produktów powodują że te najtansze zawalają wysypiska śmieci bo po prostu są nieoplacalne w naprawie a czesci dostepnych nie ma bo producentom nie oplaca sie ich utrzymywać.
smialem sie ze ten telewizor jest napedzany dieslem :)