Nowe dokumenty to podobno tylko początek budowania e-państwa i e-administracji.
1 marca zaczynają obowiązywać nowe dowody osobiste. Najbardziej rzucające się w oczy zmiany to brak adresu zameldowania, koloru oczu i wzrostu oraz fotografia, która teraz będzie taka sama jak ta z paszportu. Zwiększono również liczbę i poprawiono jakość zabezpieczeń przed fałszerstwami.
Wśród nowych zabezpieczeń znajdziemy mikrodruki i specjalne farby. W prawym górnym rogu awersu i lewym górnym rogu rewersu znajduje się, na przykład, element graficzny, który pod światłem tworzy litery RP. Na fotografię nachodzi także transparentny hologram. Samo zdjęcie występuje zresztą w trzech miejscach. Jest też znajdujący się z tyłu kontur mapy Polski wykonany za pomocą farby zmiennej optycznie (kolor zmienia się w zależności od kąta patrzenia). Całości dopełnia nierówna powierzchnia – wypukłe jest nazwisko i data urodzenia.
Wprowadzenie nowych dokumentów to także rewolucja technologiczna. Wystartuje bowiem System Rejestrów Państwowych (integrujący bazę PESEL, zbiory aktów urzędów stanu cywilnego oraz rejestry dowodów osobistych z całej Polski), do którego dostęp będą miały wszystkie gminy w kraju poprzez aplikację Źródło. Dzięki temu rozwiązaniu wniosek o dowód czy też akt urodzenia, zgonu lub małżeństwa będzie mógł zostać złożony w dowolnym urzędzie.
Na nowych dowodach osobistych zabraknie również skanu podpisu użytkownika. Zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość złożenia wniosku o wyrobienie dokumentu bez wychodzenia z domu – poprzez elektroniczną platformę ePuap.
Rząd zapowiada, że to tylko początek budowania e-państwa i e-administracji. W ciągu najbliższych kilku lat mamy doczekać się wprowadzenia kolejnych produktów, narzędzi i usług opartych na uruchomionym 1 marca systemie. Finalnym celem jest stworzenie zintegrowanego sytemu rejestrów, do którego przez sieć dostęp będą miały wszystkie potrzebującego tego instytucje. Dzięki cyfryzacji i integracji danych wiele spraw Polacy załatwią przez Internet, bez konieczności sterczenia w kolejkach. Przynajmniej taki jest plan.
Źródło: Wyborcza, Tok FM, MSW, inf. własna
Komentarze
48Dla mnie perspektywa IT to rozwinięcie zdania "Zwiększono również liczbę i poprawiono jakość zabezpieczeń przed fałszerstwami." na cały news.
Czyli czytając newsa na wortalu technologicznym o nowych dowodach nie dowiedziałem się niczego o czym nie wiedzą moi dziadkowie z Teleexpressu.
Ludzie ten kraj jest na poziomie Bangladeszu gdzie kwota wolna od podatku jest dwa razy większa niż u nas :)
Niech ktoś mi powie po co mi ten nowy dowód co ja moge nim zrobić oprócz zabiegów kosmetycznych?
Za Tuska to było zadłużanie nas długiem dekady Gierka, ale ROCZNIE — w końcu jakiś postęp. Ale spokojnie, zostały do sprzedania lasy, ziemia i trochę gór jakoś się to zbilansuje — ważne, żeby te dobra trafiły w prywatne ręce, bo nikt tak o nie nie zadba jak prywatny właściciel. ;)
ten kraj to dno!
Cele dowodu jest jeden : potwierdzić tożsamość (zdjęcie) i połączyć z unikatowym indeksem - PESEL. Cała reszta jest dodatkiem.
Znając PESEL i mając dostęp do bazy PESEL upoważnione jednostki (Urzędy, Banki, Straż Graniczna itd) mogą sprawdzić pozostałe dane. Po co wprowadzać redundancję !?
Podpis w dowodzie to wiecej ryzyk niż zalet.
Zarzut o tym, że nowy dowód ograniczy mozliwośc podróżowanie jest po prostu nieprawdziwy.
A jak to będzie z mandatami? Bo teraz jest tak, że jak nie masz dokumentu z adresem zameldowania to musisz płacić na miejscu?
e-papiery nie tylko ulatwiaja ale i moga niezle skomplikowac na zycie. Jezeli taka baze uzyskaja przestepcy. Ile wypadkow jest kiedy pracownicy bankow czy innych urzedow panstwowych dzialaly na swoja reke.