Po AMD również Intel przedstawia informacje o swoich przyszłych procesorach. Materiały koncernu zaczynają się od zapowiedzi procesorów serwerowych - Tukwila oraz Dunnington. Te pierwsze to czterordzeniowe procesory dla serwerów, wyposażone w 30 MB cache i ze zintegrowanymi w CPU kontrolerami pamięci. Do komunikacji z chipsetem będą wykorzystywały nową szynę Intel QuickPath. W wielu sytuacjach będą mogły zastąpić średnio udaną architekturę Itanium. Z kolei Dunnington to procesory oparte jeszcze na architekturze Penryn. Będą zawierały 6 rdzeni, 16 MB cache L3 i obsługiwały najnowszy podsystem wirtualizacji przygotowany przez Intela. Zostaną wykonane w procesie technologicznych 45 nm Hi-K i będą zgodne z platformą Caneland. Na rynku można się ich spodziewać już w drugiej połowie 2008.
Po serwerach przyszła kolej na komputery biurkowe i stacje robocze. Na koniec 2008 roku Intel zapowiada rozpoczęcie produkcji desktopowych procesorów Nehalem ze zintegrowanym kontrolerem pamięci DDR3. Nowe chipy zamiast PSB (Processor System Bus) będą wykorzystywały (podobną w założeniach do HyperTransport stosowanej w procesorach AMD) szynę QuickPath, pozwalającą na osiągnięcie przepustowości do 25 GB/s. Chipy mają zawierać od 2 do 8 rdzeni i dysponować nieco ulepszoną mikroarchitekturę w stosunku do Penrynów. Będą wyposażone w cache L3 (do 8 MB) i wsparcie dla SSE 4.2. W Nehalem powróci też zmodyfikowany HyperThreading, który teraz będzie nosił nazwę Simultaneous Multi-Threading. Analizując materiały Intela można domyślać się, że przy tym samym zegarze Nehalem będzie o co najmniej kilkanaście procent szybszy od Penryna.
Z kolei na przełom 2009 i 2010 roku Intel zapowiada Sandy Bridge, 32 nm CPU wyposażone w nowe jednostki wektorowe AVX (Advanced Vector Extension). Wprowadzą one do procesorów Intela 256-bitowe rejestry SSE i przyspieszą działanie programów multimedialnych, w tym enkoderów oraz dekoderów dźwięku i obrazu.
Na deser Intel przekazuje pierwsze informacje o architekturze przyszłości - Larrabee, czyli pierwszej próbie integracji CPU z GPU. Będą to wielordzeniowe procesory zgodne z x86, posiadające jednostki wektorowe (Vector Processing Unit) obsługujące zupełnie nowy zestaw rozkazów. Larrabee będą też wykorzystywały nową architekturę pamięci cache. Procesory będą zgodne z DirectX i OpenGL, a ich pierwsze demonstracje Intel zapowiada jeszcze na 2008.
Jak więc widać, końcówka bieżącego roku oraz najbliższe lata zapowiadają się dla architektury x86 bardzo interesująco.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!