Najciekawsza nowość targów Computex. Nadchodzi nowy standard pamięci RAM
Targi Computex 2024 obfitują w masę sprzętowych innowacji, które niebawem mogą pojawić się na rynku. Jedną z najciekawszych nowości są pamięci CAMM2 RAM – nowy standard ma szansę wyprzeć standardowe pamięci RAM w komputerach PC.
Współczesne komputery najczęściej wykorzystują pamięci DDR4 lub DDR5 w postaci standardowych modułów DIMM. Nie musi to być jednak regułą. Producenci płyt głównych eksperymentują z nowymi modułami CAMM2.
Pamięci CAMM2 na Computex 2024
Pamięci CAMM2 (Compression Attached Memory Module) zostały zaprojektowane z myślą o urządzeniach mobilnych, gdzie kluczową kwestią jest wydajność i miniaturyzacja sprzętu. Wygląda na to, że nowy standard ma szansę trafić także do komputerów stacjonarnych – podczas targów Computex 2024 zaprezentowano prototypowe płyty główne pod nowe pamięci.
Płyta główna ASRock Z890 Taichi OCF CAMMII Edition (foto: WCCFTech)
Płyta główna ASUS ROG Maximus Z790 Hero (LENGSHUIKENG) (foto: WCCFTech)
Płyta główna MSI Z790 Project Zero Plus (foto: Tom's Hardware)
Podczas targów Computex 2024 można było zobaczyć moduły firm Kingston i GeIL.
Moduł pamięci Kingston FURY Impact DDR5 (CAMM2) (foto: WCCFTech)
Moduły GeIL CAMM2 DDR5 i LPCAMM2 DDR5 (foto: UNIKO's Hardware)
W czym moduły CAMM2 są lepsze?
Nowe moduły są montowane równoległe do płyty głównej (a nie prostopadle jak zwykłe moduły DIMM). Takie rozwiązanie pozwala zachować kompatybilność z rozbudowanymi chłodzeniami procesora, a do tego daje możliwość ukrycia pamięci pod radiatorem lub blokiem wodnym.
Według firmy MSI, nowy standard zapewnia też lepsze parametry – pamięci CAMM2 DDR5 mają cechować się o 1/3 mniejszymi opóźnieniami względem standardowych modułów DDR5 DIMM. Lepsza wydajność może mieć kluczowe znaczenie w przypadku komputerów dla graczy.
Platforma z płytą główną ASUS ROG Maximus Z790 Hero pod pamięci CAMM2 DDR5 (foto: WCCFTech)
Należy jednak pamiętać, że na płycie głównej można zamontować tylko jeden moduł CAMM2 (działający jako pamięć w trybie dwukanałowym), co ogranicza maksymalną pojemność dostępnej pamięci operacyjnej. Firma ASUS zdradziła, że obecna technologia pozwala na tworzenie modułów CAMM2 o pojemności do 128 GB i stabilnym taktowaniu do 8000 MHz.
Źródło: WCCFTech, Overclock3D, Tom's Hardware, Uniko’s Hardware, Kingston
Komentarze
10Nie powiem, nie jest to głupia zmiana.
zresztą apple i intel w mobilkach ma już ram zintegrowany z procem