Jen-Hsun Huang musi wiedzieć coś, czego my nie wiemy. Twierdzi, że w ciągu mniej niż 4 lat na drogi wyjedzie autonomiczny samochód.
W pełni samokierujące się samochody wyjadą na drogi nie później niż za 4 lata – przekonany jest o tym Jen-Hsun Huang, a więc dyrektor generalny firmy Nvidia, będącej jedną z tych, które mają nam przynieść tę właśnie autonomię.
Nvidia współpracuje z wieloma producentami samochodów, a także dostarcza jeden z najważniejszych komponentów, które mają umożliwić wprowadzenie autonomicznych pojazdów na drogi. Jest to mianowicie Drive PX, czyli „samochodowy superkomputer wykorzystujący sztuczną inteligencję”.
Zarówno rozwój platformy Drive PX, jak i współpraca z innymi firmami musi iść bardzo dobrze, skoro Jen-Hsun Huang jest takim optymistą. Jednocześnie pozostaje realistą w innej kwestii – przyznaje, że sam drogowy debiut takich pojazdów to tylko początek, a trudno na razie powiedzieć, ile czasu zajmie motoryzacyjna rewolucja, polegająca na wymianie obecnych samochodów na te autonomiczne.
Co tak naprawdę oznacza stwierdzenie „w pełni autonomiczny samochód”? Oznacza osiągnięcie poziomu piątego według klasyfikacji SAE (International Society of Automotive Engineers), podczas gdy dzisiaj za sukces uznaje się już poziom trzeci.
Klasyfikacja SAE, czyli poziomy autonomiczności samochodu:
- poziom 0: samochód zupełnie nieautonomiczny
- poziom 1: samochód z systemami wspomagania
- poziom 2: samochód częściowo zautomatyzowany
- poziom 3: samochód mogący czasowo przejąć kontrolę nad jazdą
- poziom 4: samochód autonomiczny w określonych warunkach
- poziom 5: samochód w pełni autonomiczny – może samodzielnie poruszać się w każdych warunkach
Firma Nvidia twierdzi, że najpóźniej za cztery lata uda się osiągnąć poziom piąty i tym samym rozpocząć rewolucję, która przyniesie zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
Należy też podkreślić, że amerykański producent rozwija układy ze sztuczną inteligencją nie tylko pod kątem autonomicznych samochodów. Jak zauważa Jen-Hsun Huang: „istnieje wiele zadań, które można by zautomatyzować, by zwiększyć produktywność społeczeństwa”. I – choć tego chyba nie trzeba dodawać – Nvidia chce wykorzystać ten potencjał.
Źródło: Futurism, Reuters
Komentarze
14Z jednej strony może i tak...
Lecz z drugiej, jeśli mam jechać samochodem na stale wpiętym w sieć który w każdej chwili może zostać przejęty zdalnie przez kogoś z zewnątrz...
Tęsknię do świata analogowego, przynajmniej w motoryzacji.
Co mi z autonomicznego.... aaaa no tak koncerny paliwowe... zapomniałem.