Nie raz byliśmy raczeni spekulacjami na temat domniemanego wejścia Nvidii na rynek procesorów x86. Temat chociaż realny nigdy nie zyskał potwierdzenia szefostwa firmy. Mimo to już kilkakrotnie wracał, przynosząc ze sobą nowe domysły.
Tak jest i również tym razem. Otóż wiele branżowych serwisów, po ostatnich wydarzeniach wnioskuje, iż temat wejścia "zielonych" na rynek procesorów może się ziścić.
Wielu ekspertów wskazuje na to, że ostatnie wydarzenia mogą mieć wiążący wpływ na tą sprawę. Ostatnio firma została pozbawiona licencji na produkcję chipsetów płyt głównych dla nowych procesorów Intela. Dodając do tego coraz śmielsze próby Intela integracji GPU w swoich procesorach, możemy otrzymać niezbyt pozytywnie rokujące prognozy na przyszłość dla Nvidii.
Biorąc pod uwagę fakt, iż AMD od dawna produkuje chipsety dla płyt głównych oraz dzięki przejęciu ATI również GPU, dodając do tego podobne możliwości Intela, dla nvidii za kilka lat może po prostu zabraknąć miejsca na rynku.
Według analityków firmy Broadpoint AmTech, wejście Nvidii na rynek procesorów jest jak najbardziej realne. Oprócz wspomnianych ostatnio wydarzeń jednym z dowodów w tej sprawie mogą być spekulację dotyczące przejęcia firmy VIA Technologies, posiadającej niezbędne licencje do produkcji układów x86.
Do tych spekulacji warto również dodać ostatnie wydarzenia związane z firmą mającą swoją siedzibę również (jak Nvidia) w Santa Clara - mowa o firmie Transmeta. Firma ta od pewnego czasu zajmuję się tworzeniem procesorów x86, którymi zapewne Nvidia jest bardzo zainteresowana.
Wierząc branżowym analitykom, łącząc ze sobą wszystkie te sprawy, otrzymamy dowody na to, iż scenariusz zakładający wejście Nvidii na rynek procesorów jest jak najbardziej realny. Lecz do tej pory wszystkie te spekulacje pozostają jedynie domysłami, a nawet jeżeli coś jest na rzeczy to i tak musimy czekać na oficjalne potwierdzenie.
Zapewne na takim obrocie sprawy najbardziej zyskalibyśmy my - potencjalni klienci. Jak będzie, pokaże czas, tymczasem zapraszam do dyskusji na temat realności tego rozwiązania.
Źródło:Tomshardware, eetimes
Komentarze
30Biorąc pod uwagę podział rynku i to, że VIA nie może się przebić swoją koncepcją platformy, będą musieli skorzystać z istniejących platform a te, powiedzmy szczerze, oparte obecnie o AMD nie powinny sprawiać problemów. Wystarczy nadmienić, że zdecydowana większość płyt AM2/AM2+ oparta jest o chipsety nv. Dokładając do tego ciągłe konflikty z intelem, jasne staje się, że współpraca z AMD wydaje się realna (o ile w ogóle dojdzie do sytuacji, w której nv zacznie budować procesory x86)
NV żeby stworzyć jakiś dobry procesor musiałoby się bardzo postarać. Np Intel robi dobre procki, ale jak zabrali się za GPU...
a czego moze uzywac nvidia albo via, jak beda robic procki x64 na miare chociaz core 2 duo to pewnie beda pozwy o patenty.
Niemniej, nawet jesli to prawda, to nalezy sluchac tylko analitykow branzowych, poniewaz potwierdzenie z firmy nie przyjdzie, az do wypuszczenia gotowego produktu. Dlaczego ? To proste - pieniadze. Kazdy trzymajacy w reku kase wie, jak sie oblowic, a konkretnie chodzi mi o skup akcji przed upublicznieniem informacji. A to naprawde wielkie pieniadze. Jak ktos chce wywnioskowac wiecej - musi sledzic kurs i obroty nVidii na Nasdaq.
wtedy mielibysmy 3 platfromy do wyboru (oczywiscie w ktorych Intel by sie liczyl w tych niskowydajnych ze wzgledu na ich kiepskie grafy) :)
Ale by sie narobilo ;)
Dwóch producentów w tym jeden w kiepskiej sytuacji a drugi stosujący chwyty poniżej pasa, to stanowczo za mało.
Kibicuję Nv w tym temacie!
Firma mająca coraz większe problemy w konkurowaniu w segmencie GPU, (Bo nie ma co kryć, ATI nadrabia straty jakie miało za czasów GF 8xxx.) miałaby wydawać pieniądze na wdrażanie nowej technologi?
Firma, która zamiast iść do przodu ma skłonności do serwowania kanapek z musztardą odgrzewanych w mikrofali?
No przepraszam, ale dla mnie to ma TYLKO I WYŁĄCZNIE spełnić taką funkcję jak komisje sejmowe w naszym pięknym, chorym kraju - odwrócić uwagę.
Jednak szczerze i serdecznie życzę powodzenia NV.