Dla wszystkich osób wyczekujących premiery pierwszych 28 nanometrowych kart graficznych, mam dobre wieści. Otóż zakłady produkcyjne TSMC wyprodukowały niedawno pierwszą partię chipów wykonanych w 28 nm litografii, które Nvidia w postaci próbek inżynieryjnych właśnie rozsyła do swoich partnerów.
Układ o jakim mówimy nosi oznaczenie GK107 i praktycznie niewiele o nim wiadomo. Z pierwszych informacji wnioskujemy, iż będzie on jednym z reprezentantów "niższej półki" wydajnościowej i prawdopodobnie trafi do urządzeń przenośnych. Dowiedzieliśmy się, że układ GK107 będzie pracował na 128-bitowym kontrolerze pamięci operacyjnej RAM typu DDR3 i GDDR5. Ma on stanowić podstawę do budowy kart graficznych noszących kodowe oznaczenia N13P-LP, N13P-GS, N13P-GT oraz N13E-GE.
Najprawdopodobniej Nvidia i tym razem zastosuje podobne podejście jakie towarzyszyło kartom produkowanym w wyższym wymiarze technologicznym. Dlatego na samym początku należy się spodziewać kart przeznaczonych dla mniej wymagających zastosowań, a dopiero po ich debiucie systematyczne wprowadzane będą coraz mocniejsze konstrukcje.
Robiąc szerszą analizę dostrzegamy, iż wciąż roboczo nazywane karty N13P-LP, N13P-GS, N13P-GT będą należały do najsłabszych produktów z serii GeForce GT 600M, a więc zastąpią odpowiedniki kart GT 500M z tych samym przedziałów wydajnościowych. Natomiast model N13E-GE trafi najprawdopodobniej do kart z serii GeForce GTX 660M. Co ciekawe omawiany układ GK107 będzie podstawą również do budowy mobilnych kart Quadro. Więc jego zastosowanie będzie dosyć szerokie.
Niestety niższy proces technologiczny wywołuje w fabrykach produkcyjnych TSMC sporo zamętu, gdyż każda zmiana pociąga za sobą ogromne koszty i niestety zwykle na początku produkcji sprawia ogromne kłopoty z przystosowaniem linii produkcyjnych czy też z uzyskiem sprawnych produktów. Z tego też powodu, zapewne ani Nvidia ani konkurencyjne AMD nie śpieszą się zbytnio z ogłaszaniem dat premier swoich układów. Jak już pisaliśmy, AMD w kwestii swoich nowych Radeonów jest dosyć powściągliwe w deklaracjach, wspominana jedynie o końcu bieżącego roku lub początku 2012. Choć nieoficjalnie wiadomo, iż ich premiera została przesunięta na 2012 rok. Natomiast firma z Santa Clara posuwa się o krok dalej i twierdzi, iż pierwsze karty wykonane w 28 nanometrach zobaczymy dopiero w nadchodzącym roku.
Jeżeli Nvidia nie napotka poważniejszych problemów z nowymi układami, to końcowe próbki inżynieryjne pojawią się w styczniu. Natomiast gotowość produkcyjna układów została przewidziana na bliżej terminowo nie określony I kw. 2012 roku. Niestety pojawiają się również i nico negatywne głosy świadczące o tym, iż układy Kepler trafią do sprzedaży nieco później, natomiast po nowym roku Nvidia skupi się na przeniesionej do 28 nm architekturze Fermi.
Jednak jak to będzie? Dowiemy się wkrótce.
Więcej o nadchodzących 28 nanometrowych kartach graficznych:
- Nvidia: nowe mobilne karty graficzne w tym roku
- AMD: karty Radeon HD 7000 na początku 2012 roku
- AMD prezentuje pierwszy układ graficzny w 28 nm
- Nvidia: karty graficzne z GPU Kepler dopiero w 2012 roku
- Nvidia: zaawansowane nowości na konferencji IBC 2011
Źródło: Vr-Zone, semiaccurate
Komentarze
29Może po wakacjach, przyszłych wakacjach.
przecie takie SLI pobiera nie więcej od mojego radka ^^
ciekawe jak wypadnie AMD
nie jest moze jakis wielkim problemem wyprodukowanie pojedynczego ukladu 28nm, ale wyzwanie stanowi stworzenie calej infrastruktury, ktora zapewni odpowiedni uzysk z wafla krzemowego i niski koszt produkcji.
Jednak jeśli Nvidii uda sie zdążyć z premierą deskopowych kart w styczniu to i tak będzie dobrze.
Zazwyczaj nVidia robi na odwrót. To amd idzie "od dołu"...
Co? wystarczy kupić maszynę która zrobi cieńszy wafel krzemu i tyle