NVIDIA i Microsoft łączą siły w dziedzinie obliczeń na GPU o wysokiej wydajności
NVIDIA poinformowała dzisiaj o współpracy z firmą Microsoft nad promocją procesorów graficznych (GPU) NVIDIA Tesla w obliczeniach równoległych o wysokiej wydajności przy zastosowaniu systemu operacyjnego Windows HPC Server 2008.
„Połączenie układów GPU i CPU obrazuje ogromną moc i możliwości przetwarzania wielordzeniowego”, powiedział Dan Reed, wiceprezes działu Extreme Computing w firmie Microsoft. „Współpraca firm NVIDIA i Microsoft przy platformie Windows HPC Server pozwoli naukowcom i badaczom z wielu dziedzin osiągnąć wydajność superkomputerów w różnych zastosowaniach”.
Dział NVIDIA Research stworzył kilkanaście aplikacji wykorzystujących GPU, przeznaczonych dla platformy Windows HPC Server 2008, takich jak np. program do raytracingu, który może być wykorzystywany przy fotorealistycznym modelowaniu samochodów. W związku z tym NVIDIA wraz działem badawczym Microsoft Research zainstalowała duży klaster obliczeniowy złożony z układów Tesla i bada aplikacje zoptymalizowane dla potrzeb GPU.
Dodatkowo, szeroka gama aplikacji firmowych - z takich dziedzin jak eksploracja danych, uczenie maszynowe (czyli projektowanie i rozwój algorytmów) czy analityka biznesowa, oraz naukowych, takich jak dynamika molekularna, obliczenia finansowe oraz obliczenia sejsmiczne - wykorzystuje zastosowaną w GPU firmy NVIDIA masowo-równoległą architekturę CUDA w celu osiągnięcia wyższego stopnia produktywności.
Architektura CUDA pozwala twórcom oprogramowania na jednoczesne zastosowanie CPU i GPU. Wymagające obliczeniowo sekcje aplikacji wykorzystują możliwości obliczeń równoległych GPU, zaś sekwencyjne fragmenty kodu wykonywane są przez CPU.
„Połączenie układów GPU i platformy Windows miało rozliczne korzyści dla naszej społeczności VMD (Visual Molecular Dynamics - wizualnej dynamiki molekularnej), pozwalając tysiącom użytkowników wykorzystać zaawansowane możliwości analizy molekularnej i wizualizacji”, powiedział John Stone, główny programista badawczy na University of Illinois Urbana-Champaign. „W miarę jak zajmujemy się coraz większymi strukturami biomolekularnymi, procesory graficzne odgrywać będą coraz ważniejszą rolę, gdyż udostępniają ogromną moc obliczeniową dla naszych zadań, które w znacznym stopniu mogą być opracowane za pomocą obliczeń równoległych”.
„Społeczność naukowa była jedną z pierwszych, która zdała sobie sprawę z możliwości GPU w ich pracach, obserwując znaczne wzrosty wydajności od 20 do 200 razy w działaniu wymagających obliczeniowo aplikacji”, powiedział Andy Keane, menedżer generalny działu urządzeń Tesla w firmie NVIDIA. „Naukowcy coraz częściej wykorzystują systemy Windows w stacjach roboczych i centrach danych ze względu na dostęp do zaawansowanych narzędzi programistycznych takich jak Microsoft Visual Studio, łatwość zarządzania tymi systemami oraz niski całkowity koszt utrzymania”.
NVIDIA Tesla, produkty obliczeń na GPU o wysokiej wydajności, obsługują systemy Windows XP i Windows Vista na stacjach roboczych oraz Windows Server 2003 i Windows Server 2008, stosowane w centrach danych. Produkty obliczeń na GPU Tesla C1060 i S1070 dostępne są w ofercie większości wiodących producentów systemów, w tym firm Cray, Dell, HP i Lenovo.
źródło: informacja prasowa
Komentarze
15Moim zdaniem każda współpraca jest dobra, jeżeli to ma pomóc w badaniom naukowym. Należy też pamiętać, że wykorzystywanie procesorów graficznych na szerszą skalę w badaniach naukowych to do młoda dziedzina techniki. Pewnie jeszcze nie raz o tym usłyszymy.
* NVIDIA® Tesla™ tested system*
* Microsoft® Windows® XP (32-bit) (Available on Tesla C870 and Tesla D870 only)
* Linux® (64-bit and 32-bit)
o Red Hat Enterprise Linux 4 and 5
o SUSE 10.1, 10.2 and 10.3 (coming soon)
http://www.nvidia.com/object/tesla_tech_specs.html
Nawet z danych na stronie nvidi wynika ze dziala na linux 32 i 64bit a windows tylko 32bit...
No chyba że Microsoft planuje wypuścić porządne Uniksowate środowisko pod swój OS, tak żeby nie trzeba było przerabiać Makefile, skryptów bashowych, pythonowych i innych i żeby nie trzeba było debugować różnych takich dupereli, choćby jak (nie)rozróżnianie dużych i małych liter w nazwach plików :->