Popularna biblioteka obróbki obrazu OpenCV została wzbogacona o obsługę technologii CUDA. Biblioteka pomocna jest w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań dla dziedzin robotyki, motoryzacji, medycyny, produktów konsumenckich i nauki.
Dzięki obsłudze akceleracji przez procesor graficzny wdrożonej w bibliotekach OpenCV (Open Source Computer Vision), programiści otrzymują możliwość wykonywania w czasie rzeczywistym dokładniejszych i bardziej złożonych algorytmów OpenCV na obrazach w wyższej rozdzielczości, które zużywają przy tym mniej energii. To osiągnięcie ułatwi rozwój wielu nowych rozwiązań wizualizacji komputerowej.
Warto przeczytać: | |
Tysiące deweloperów oraz ponad dwa miliony pobrań świadczą o popularności biblioteki OpenCV w rozwoju potężnych, wymagających obliczeniowo zastosowań, które wymagają ogromnej wydajności w czasie rzeczywistym. Dla przykładu, w obliczeniach głębi nowy silnik OpenCV pracuje na procesorze graficznym od 5 do 10 razy szybciej w porównaniu do identycznego rozwiązania opartego wyłącznie na procesorze centralnym.
„Nowe zastosowania wizualizacji komputerowej, tj. skomplikowane algorytmy rozpoznawania, śledzenia i trójwymiarowej rekonstrukcji obiektów, często były ograniczone zbyt niską mocą obliczeniową, która ponadto hamowała kreatywność osób pracujących na tym polu,” twierdzi Gary Bradski, Starszy pracownik naukowy w Willow Gagare i założyciel OpenCV. „Dzięki akceleracji opartej na procesorach graficznych z architekturą CUDA, wiele algorytmów bibliotek OpenCV będzie pracować od 5 do 10 razy szybciej, co umożliwi tworzenie oraz łączenie bardziej funkcjonalnych zastosowań w przyszłości.”
„Akceleracja procesorów graficznych firmy NVIDIA daje bibliotekom OpenCV moc obliczeniową niezbędną do tworzenia zaawansowanych mechanizmów automatycznego wspomagania kierowcy oraz innych, popularnych rozwiązań dla rynku konsumenckiego,” twierdzi Taner Ozcelik, Dyrektor Generalny działu motoryzacyjnego w firmie NVIDIA. „OpenCV to zestaw narzędziowy dla programistów, dzięki któremu mogą oni natychmiast badać i rozwijać te produkty bez potrzeby tworzenia algorytmów wizualnych od podstaw. To znaczący kamień milowy w tej branży, który może skutkować znaczną popularyzacją rozwiązań wizualizacji komputerowej w szerokiej gamie sektorów.”
Według planów, pierwsza wersja bibliotek OpenCV z obsługą procesorów graficznych opartych na architekturze CUDA dla wielu popularnych i potężnych funkcji, ma zostać udostępniona na wiosnę 2011 r. Niektóre z tych akcelerowanych funkcji bibliotek OpenCV są już dostępne w repozytorium kodu źródłowego OpenCV.
Źródło: NVIDIA
Polecamy artykuły: | ||
Przegląd rynku: obudowy PC | 5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków | 100 porad do Windows 7 |
Komentarze
10