nVidia Corporation ogłosiła złożenie do Sądu Kanclerskiego w stanie Delaware (USA) pozwu wzajemnego wobec Intel Corporation w sprawie zerwania umowy. Powyższe działanie ma także na celu anulowanie udzielanej firmie Intel licencji na korzystanie z bogatego portfolio patentów nVidia.
Pozew wzajemny od nVidia to odpowiedź na pozew, jaki miesiąc temu firma Intel złożyła w sądzie Delaware twierdząc, że umowa licencyjna na produkcję chipsetów, którą firmy podpisały 4 lata temu, nie obejmuje najnowszej generacji procesorów ze zintegrowanymi kontrolerami pamięci, takimi jak procesor Nehalem.
“nVidia nie jest inicjatorem tej prawnej dysputy,” powiedział Jen-Hsun Huang, prezes i CEO nVidia. “Musimy jednak bronić naszej firmy i praw, które wynegocjowaliśmy, udostępniając korporacji Intel nasze cenne patenty. Działania Intela mają na celu w umyślny sposób zablokować nam możliwość korzystania z tych samych praw licencyjnych, na których wykorzystanie wyrażono wcześniej zgodę.”
nVidia weszła w porozumienie stanowiące obecnie przedmiot sporu w 2004 roku, w celu wniesienia innowacji do platform komputerowych bazujących na procesorach Intel. W zamian Intel uzyskał licencję na bogate portfolio patentów 3D, GPU oraz patentów obliczeniowych. nVidia przez ponad rok usiłowała zakończyć nieporozumienie z Intelem w uczciwy i rozsądny sposób.
Aby zapoznać się z pozwem firmy Intel, odwiedź : nvidia.com/object/io_1238021549708.html - plik PDF. Odpowiedź firmy nVidia i pozew wzajemny dostępne są pod adresem: nvidia.com/object/io_1238021621363.html - plik PDF.
Źródło: Informacja prasowa
Komentarze
28-> Zarabia na tym podwójnie bo cena chipsetu i za używania socketu jest ogromna, a koszty jej produkcji mniejszy.
-> podwójnie bo ceny i7 są ogromne, a tylko one tutaj pasują
-> podwójnie bo i7 to tymczasowa platforma i prawdopodobnie za 2 lata będzie trzeba zmienić dla obsługi 6 rdzniowego, a za 4 lata napewno.
-> podwójnie bo jest monopolistą i osoby które chcą mieć maximum wydajności dla aplikacjie 1-2 wątkowych nie mają wyboru.
Gdy nie chore marże intlea za używanie socketu i drogie chipsety mielibyśmy płyty główne za może 400zł. Pamiętam chyba dobrze ale u AMD nie ma marź za socket, a producenci płyt nawet współpracowali przy projekotwaniu AM2 i s1207, Nie ma ogromnych cen chipsetów i jest dobra zdrowa konkurencja.....
.... Wygląda na to że jednym rywalem dla intela jest sam intel.
Jak intel ma 70% udzialu w rynku GPU to ja premierem Wloch jestem...
"W momencie kiedy Nvidia będzie zajęta procesami, ATI wejdzie z czymś konkretnym i wykorzysta "zaspanych" zielonych. A tak na serio, musiałoby to trwać bardzo długo, żeby ATI dało radę coś na szybko zmontować :)"
a to inzynierowie sa potrzebni do prowadzenia procesu?