Możesz zaoszczędzić 120 zł na rachunku za prąd. Sprawdź, co trzeba zrobić
Zmienia się rozporządzenie taryfowe. Dostawcy energii elektrycznej będą musieli udzielić specjalnego, jednorazowego upustu swoim klientom. Sprawdź, co musisz zrobić, by zaoszczędzić 12 proc. na rachunku za prąd.
Jednorazowa, 12-procentowa obniżka rachunku za prąd należy się każdemu odbiorcy energii elektrycznej w Polsce. Zadecydowała o tym Rada Ministrów. Przy typowym dla Polski zużyciu energii oznacza to oszczędność na poziomie 115-125 złotych.
Jak uzyskać 12-procentową obniżkę rachunku za prąd?
Aby uzyskać 12-procentową obniżkę jeszcze w tym roku (najpóźniej na ostatniej tegorocznej fakturze), należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:
- potwierdzenie poprawności danych u sprzedawcy energii elektrycznej,
- wyrażenie zgody na otrzymywanie faktur VAT i innej korespondenci drogą elektroniczną,
- wyrażenie zgody na otrzymywanie informacji marketingowych od sprzedawcy energii,
- złożenie oświadczenia o byciu odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego limitu zużycia niż ten podstawowy,
- zmniejszenie o min. 5 proc. zużycia energii w trzech następujących po sobie miesiącach (w okresie styczeń – wrzesień 2023)
- albo bycie prosumentem, czyli posiadanie prosumenckiej instalacji OZE.
W przypadku osób, które nie spełnią ani jednego z powyższych warunków, obniżka zostanie zrealizowana dopiero w 2024 roku.
Polacy będą płacić mniej za prąd
Obniżka jest kolejnym narzędziem wsparcia, po Tarczy Solidarnościowej obowiązującej od stycznia 2023 r., a utrzymującej ceny energii na poziomie tych ubiegłorocznych. Ma na celu umożliwienie Polakom uniknięcia negatywnych skutków kryzysu energetycznego, który został wywołany między innymi przez wojnę w Ukrainie.
Polski Komitet Energii Elektrycznej szacuje, że zwiększenie limitów zużycia energii, do którego dojdzie 1 października 2023 r., pozwoli Polakom zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. Wynoszą one: 3000 kWh dla gospodarstw domowych, 3600 kWh dla gospodarstw z osobą z niepełnosprawnością oraz 4000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i rolników. W każdym przypadku mowa o podniesieniu limitu aż o 1000 kWh. Mieszcząc się w tych granicach cena prądu wyniesie 41 groszy netto za 1 kWh, a to 3-4 razy mniej niż płacą Czesi, Grecy czy Irlandczycy.
Oprócz gospodarstw domowych na obniżki mogą liczyć także samorządy i nieduże firmy oraz tak zwani odbiorcy wrażliwi (to przede wszystkim szpitale, szkoły i domy pomocy społecznej). Od 1 października 2023 r. za każdą kilowatogodzinę zapłacą 69 groszy (zamiast dotychczasowych 78 gr).
Źródło: PGE, PKEE
Komentarze
9Warunki do rabatu wg pge:
W przypadku gdy poziom zużycia energii elektrycznej przez odbiorcę uprawnionego w okresie od 1.10.2022 r. do 31.12.2023 r. w punkcie poboru energii będzie wynosił nie więcej niż 90% zużycia w stosunku do poziomu zużycia energii elektrycznej przez tego odbiorcę w okresie od 1.10.2021 r. do 31.12.2022 r., podmiot uprawniony w rozliczeniach z tym odbiorcą w 2024 r. stosuje upust.
Czyli jeżeli przez 14 miesięcy (sic!) macie 10% niższe zużycie to dopiero w 2024 dostaniecie rabat.
Cały czas robią wszystko pod wybory...Jak nazwać taki rząd ???
Ja się pytam - dlaczego Ukraina nam tego nie zasponsoruje?
Tylu obywateli u nas stacjonuje - mogą pracować.
Tyle super aut w większych miastach się kręci - mogą je sprzedaż i oddać kasę na wojnę lub dla nas w ramach tego, że im udostępniamy domy itd.
Tyle noży w plecy już leci od naszych wspaniałych braci "slava ukraini" typu pozew do UE, byśmy nie blokowali importu taniego zboża (tym samym byśmy nie bronili interesów naszych polskich rolników, którzy i tak ledwo ciągną).