Amerykański producent jest obecny na rynku od 11 lat, ale ostatnie problemy finansowe zmusiły go do ogłoszenia swojej upadłości.
Firmę OCZ (OCZ Technology Group) kojarzy chyba każdy entuzjasta sprzętu komputerowego – w 2002 roku zadebiutowała ona jako producent pamięci RAM, lecz z biegiem czasu zrezygnowała z tego sektora i zajęła się zasilaczami komputerowymi oraz dyskami SSD. Rosnąca konkurencja na rynku nośników półprzewodnikowych i nie najlepsze wynik finansowe firmy (głównie spowodowane niezbyt udanymi modelami z serii Vertex) odcisnęły jednak swoje piętno, w związku z czym producent jest zmuszony ogłosić swoją upadłość.
Ze względu na niedotrzymanie warunków umowy kredytowej, w ubiegły poniedziałek (25 listopada) wszystkie aktywa firmy zostały zablokowane przez bank HTGC (Hercules Technology Growth Capital). Tym samym rozpoczęło się postępowanie upadłościowe amerykańskiego producenta.
Okazuje się jednak, że działem dysków SSD upadającego OCZ (jakiś czas temu został on poszerzony o wykwalifikowanych inżynierów firmy Indilinx - zajmującej się produkcją kontrolerów) jest zainteresowany koncern Toshiba – nieoficjalnie wiadomo, że japoński gigant już zgłosił swoją chęć do nabycia aktywów firmy, a także zatrudnienia obecnych pracowników. Wprawdzie musi on jeszcze spełnić szereg warunków i uzyskać zgodę sądu na przejęcie firmy, ale wszystko wskazuje na pomyślne zakończenie sprawy.
Nie każdy wie, że firma OCZ oferowała również karty graficzne - na zdjęciu powyżej model GeForce 8800 GTX
Wiadomo również, że jeżeli firmę OCZ rzeczywiście przejąłby koncern Toshiba, to gwarancja na jej produkty nie zostanie przerwana – w tym przypadku będzie jednak już za nią odpowiadał przejmujący.
Źródło: OCZ, ARSTechnica, ComputerBase, DailyTech
Komentarze
44Ale że robili kiedyś karty grafiki to zrobiłem "wielkie OCZy"
Jeśli ktoś ma ich przejąc to dobrze że to "Tośka".
Jakieś zwarcie chyba, zasilacz pozwolił mi włączyć kompa po jakichś 30min - godzinie :) :) :)
Ale strach był :P
Rezygnacja z produkcji RAMów to jeden znak. Potem problemy ze starszymi generacjami SSD. Nie budowało to zbyt dobrego wizerunku marki.
Szkoda, ale dobrze że dział SSD zostanie przejęty. Osobiście stawiałbym raczej na Seagate nie na Toshibę ale jak widać Toshiba chce powalczyć na rynku SSD.
Chyba, że jest tak ogólnikowo napisane bo Toshiba weźmie odpowiedzialność za wszystko...