Po kilkunastu dniach od premiery Radeonów HD 6950, AMD ma miły prezent dla posiadaczy tych kart. Okazuje się, że ten model daje się odblokować do wydajniejszego Radeona HD 6970 - wystarczy zamienić BIOS na ten z wydajniejszej wersji.
Kto dostał Radeona HD 6950 pod choinkę, na pewno bardzo się ucieszył. Jednak radość może być podwójna. Jak donosi portal techPowerUp, możemy tę kartę zamienić na wydajniejszy model HD 6970 nie wydając ani grosza - wystarczy wgrać BIOS z modelu HD 6970 do HD 6950. I to wszystko. Ile możemy zyskać? Biorąc pod uwagę, że Radeon HD 6950 kosztuje około 1200 złotych, a HD 6970 około 1650 zł, możemy "oszczędzić" nawet 450 zł. Oczywiście podkreślamy, że cała procedura nie jest oficjalnie wspierana przez AMD i osoby, które się zdecydują na upgrade karty Radeon HD 6950 do Radeon HD 6970, robią to na własne ryzyko.
Warto przeczytać: | |
Dlaczego możliwa jest taka transformacja słabszego z Radeonów HD 6900 w mocniejszą jednostkę? Konstrukcje obu kart są identyczne. Różnią się one jedynie modelem procesora graficznego oraz taktowaniami i pewnym drobiazgiem - Cayman PRO użyty w karcie HD 6950 ma 22 bloki SIMD, o 2 mniej (są zablokowane) niż Cayman XT wykorzystany w modelu HD 6970. Każdy z tych bloków SIMD dysponuje 16 jednostkami SPU - w słabszej karcie mamy do dyspozycji 1408 procesorów strumieniowych, natomiast w wydajniejszej 1536.
Jeżeli zaś chodzi o taktowania, to, jak wykazał nasz test kart, HD 6950 jest zdolny do pracy z taktowaniami HD 6970. Poniższe zrzuty z aplikacji GPU-Z pokazują dane dla karty HD 6950 przed i po odblokowaniu.
Jak już wspomnieliśmy, odblokowanie karty sprowadza się do podmiany BIOSu, czyli odblokowania Caymana PRO i podkręcenia karty. Nie musimy jednak wykonywać tej drugiej czynności - po wgraniu nowego BIOSu taktowania automatycznie zostaną podniesione do poziomu Radeona HD 6970.
Zwykły Radeon HD 6950
Odblokowany Radeon HD 6950
Procedura (oryginalny zapis na angielskojęzycznym portalu techPowerUp), której opis można znaleźć poniżej, działa na pewno dla referencyjnych konstrukcji kart - tylko takie są obecnie dostępne na rynku. Trudno powiedzieć, czy będzie to możliwe w przypadku autorskich modeli. Choć podmiana BIOSu wydaje się czynnością ryzykowną, to dzięki podwójnemu BIOSowi, jaki znalazł się na kartach z serii HD 6900, cały proces wydaje się być bezpieczny. Niemniej przypominamy - robimy to na własne ryzyko.
Aby odblokować Radeona HD 6950 do HD 6970, wykonujemy poniższe kroki:
Pobieramy specjalną paczkę plików przygotowaną przez portal techPowerUp - link
Ustawiamy przełącznik BIOSów na karcie graficznej w pozycji 1 (jak na zdjęciu poniżej)
Zapisujemy domyślny BIOS Radeona HD 6950 na dysku poprzez wybranie opcji Save w programie ATI Winflash. Dzięki temu w razie niepowodzenia „triku” możliwy jest powrót do nominalnych ustawień Radeona HD 6950
Wgrywamy BIOS do Radeona HD 6950 wybierając opcję Load Image w programie ATI Winflash, a następnie wskazujemy plik z nowym BIOSem (w ściągniętej paczce)
Czekamy, aż proces flashowania BIOSu się zakończy, a następnie uruchamiamy ponownie komputer
Sprawdzamy w programie GPU-Z 0.5.0 czy liczba shaderów wynosi 1536 (przykładowe ilustracje znajdują się we wcześniejszym fragmencie tego newsa)
Aby zapewnić maksymalną wydajność karty, uruchamiamy sterowniki Catalyst Control Center, a następnie w zakładce Overdrive ustawiamy opcję PowerTune na +20 procent
Na koniec należy sprawdzić stabilność karty w grach lub odpowiednich do tego programach (np. Furmark)
W razie niepowodzenia w przerabianiu karty wgrywamy wcześniej zapisany oryginalny BIOS. W tym celu wykonujemy następujące kroki:
Ustawiamy przełącznik BIOSów na karcie graficznej w pozycji 2 (patrz ilustracja powyżej)
Uruchamiamy system operacyjny
Zmieniany pozycję przełącznika na karcie graficznej na numer 1
Wgrywamy stary BIOS do karty wybierając opcję Load Image w programie ATI Winflash, a następnie wskazujemy plik ze starym BIOSem.
Czekamy na aktualizację BIOSu, a następnie uruchamiamy ponownie komputer.
Zgodnie z pierwszymi testami, które wykonał portal TechPowerUp, odblokowany Radeon HD 6950 z podniesionymi taktowaniami do poziomu HD 6970 uzyskuje identyczne wyniki wydajności jak mocniejszy model.
Jak dotąd - 27 grudnia 2010 rok, godzina 19:40 - wszystkie 23 zgłoszone próby przerobienia kart różnych producentów zakończyły się powodzeniem. Nie wiadomo jednak, czy z biegiem czasu nie pojawią się „oporne” na modyfikację sztuki. Trzeba przyznać, że cała sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku procesorów AMD, gdzie słabsze modele można było odblokować do mocniejszych. Na pewno taka forma „promocji” marki skutecznie zwiększy popularność produktów AMD.
Źródło: techPowerUp
Polecamy artykuły: | ||
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit | Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850 | TOP-10: Dyski twarde i SSD |
Komentarze
95Teraz zacznie się polowanie na Radeony 6950 z najtańszych stajni - w sumie to znakomita reklama.
podobne sztuczki robilo sie za czasow serii 9xxx. milo, ze amd dba o tradycje
Z drugiej strony zakup (zresztą niezbyt udanej) 6970 w tym momencie zupełnie nie opłacalny.
Bardzo się cieszę, że HD 6950 stał się liderem wydajności do 1200zł.
Jutro będę miał tą kartę to sprawdzę jak z temperaturami i hałasem po tym flashowaniu.
Generalnie po modzie dostaniemy w 75% Radeona 6970 - ale nigdy nie 100% :)
Jednak jeśli komuś zależy na kilku fps więcej, to w sumie dlaczego nie ;)
W sumie czekamy na niereferenty - jeżeli wszystkie będą dały się przerobić to będzie super.
A swoją drogą to chyba sprzedaż nie idzie, bo jaki inny cel sprzedaży karty o 400zł taniej? Dobry marketing najlepszy dla mas/nas...
Kurcze, nie potrzebuję jeszcze większej wydajności w grach ale gdybym teraz miał kupować grafikę to wybór byłby oczywisty. 400zł piechotą nie chodzi a zdecydowanie warto.
Wystarczyło w lini komend wpisać parę instrukcji lub jeszcze łatwiej co zalecam, skorzystać z gotowych plików *.bat, które nie tylko zrobią to bezproblemu w kilka sekund, to jeszcze zrobią kopię starego biosu od 6950.
http://www.techpowerup.com/downloads/1920/HD_6950_to_HD_6970_Flashing_Tools.html
Jak Ci karta padnie to se już nie wgrasz spowrotem starego biosu
więc naprawdę szkoda że sie gwarancję traci
:)
U mnie 2 x Gigabyte 6950 zmodowane poprawnie. Uzywalem wylacznie Unlock Shaders Script. Nie lubie programow jak AB od MSI, czy SD od Asusa wiec narazie tylko 840 MHz na GPU core bez zmiany napieca. Ram bez zmian czyli 1250.
Jesli ktos ma problemto pisac maila - pomoge.
Ewentualnie moge smignac jakis topic na forum dla mniej zaawansowanych w temacie urzytkownikow.
@ Ziemas: Z tego co widze musisz skorzystac z trybu tekstowego i tam najpierw odblocowac EPRom a potem wgrac nowy BIOS. Dokladne rozwiazanie Twojego problemu masz tu: http://forums.techpowerup.com/showpost.php?p=2134576&postcount=19
Pozdrawiam,
Dmnk
Czy ktoś z przedmówców może potwierdzić że karta działa mu bez zastrzeżeń po tej przeróbce?
kolejna sprawa to:
Mam problem z oprogramowaniem do OC grafiki.
Stery ATI w standardzie posiadają program do OC ale taktowanie rdzenia można podnieść tylko do 900Mhz i koniec suwaka, z taktowaniem pamięci mam podobnie wszystko daje na max i koniec suwaka.
Na forach i w różnych testach widziałem że te karty spokojnie wytrzymują OC 900+Mhz a nawet 925 na rdzeniu (pamięci taktowań nie pamiętam ale problem jest dokładnie taki sam - koniec skali suwaka ).
Wgrałem najnowsze oprogramowanie które polecano do OC grafiki ( MSI Afterburner i Riva Tuner ) efekt niestety dokładnie taki sam - skala OC rdzenia kończy się na 900 Mhz i adekwatnie z pamięcią.
Czy ktoś spotkał się z takim problemem i wie jak go rozwiązać?
Na kompie jest W7 64bit ultimate ( świeżynka, postawiony od podstaw 2 tygodnie temu z full poprawkami i aktualizacjami. )