Dlaczego w kartach RTX 4090 palą się wtyczki zasilania? Powód może być prosty
Nie milkną echa afery z kartami graficznymi GeForce RTX 4090 – część użytkowników alarmowała tutaj o topiących się wtyczkach zasilania 16 pin (12VHPWR), co miało doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Pojawiły się już pierwsze wiarygodne teorie dlaczego karty mają taki problem.
Pierwsze informacje o problemach z kartami GeForce RTX 4090 pojawiły się prawie miesiąc temu, ale obecnie zidentyfikowano już 26 potwierdzonych takich przypadków. Nvidia nadal bada przyczynę problemów, jednak niektórzy dziennikarze technologiczni postanowili sprawdzić temat na własną rękę.
Dlaczego karty GeForce RTX 4090 ulegają awarii?
Redakcja Gamers Nexus wnikliwie przyjrzała się sprawie – przetestowano kilkanaście przewodów i przeanalizowano kilka różnych teorii. W efekcie powstał ciekawy materiał, w którym redaktorzy podzielili się ustaleniami.
Według ustaleń redaktorów, główną przyczyną problemów ma być niewłaściwe podłączenie wtyczki do gniazda. Ze względu na ograniczoną powierzchnię styku, ale też wysokie prądy płynące przez złącze, może dojść do przegrzewania elementów i stopienia wtyczki.
Co istotne, ryzyko wystąpienia awarii mogą zwiększać zanieczyszczenia, które dostają się do gniazda w procesie produkcji lub już podczas działania komputera. Takie przypadki też ograniczają powierzchnię styku i prowadzą do zwiększenia temperatury.
Redaktorom udało się uchwycić sytuację, w której wtyczka uległa stopieniu. Niewłaściwe podłączenie zasilania skutkowało znaczącym wzrostem temperatur (na kamerze termowizyjnej odnotowano ponad 250 stopni Celsjusza!).
Na platformie Reddit powstał cały wątek, w którym zebrano informacje o problemach z topiącą się wtyczką zasilania w kartach GeForce RTX 4090 - obecnie to już 26 potwierdzonych przypadków różnych producentów
Nvidia ciągle bada sprawę i nie wydała oficjalnego oświadczenia w sprawie uszkodzonych kart GeForce RTX 4090. Warto jednak podkreślić, że ryzyko wystąpienia awarii jest tutaj bardzo małe. Jeśli jednak posiadacie kartę graficzną z nowym złączem 16-pin (12VHPWR), sprawdźcie czy wtyczka zasilająca na pewno jest dobrze podłączona. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko usterki i zaoszczędzi Wam nerwów.
Źródło: Gamers Nexus, Reddit
Komentarze
65Tylko zmniejszy ryzyko ?
Bubel czy nie ?
klient == królik doświadczalny ?
Za ładnych parę (naście) tysiaków PLN ?
Przy tych prądach to już jak Spawarka (opcja zgrzewarka).
Czyli tak: Produkt do pierwszego spalenia ?
Jestem doświadczonym elektronikiem, po prostu.
To nie ma prawa działać.
Styki są do niskoprądowego sygnału przenoszenia, a nie wysokich prądów.
Jakiś nietęgi łeb chciał nowocześnie, lecz niestety.
Trzeba jeszcze założyć, że kable śniedzieją, nie są miedziane, a ochronna warstwa złota nie pomaga.
Ps. Wyjściem jest połączyć na sztywno albo zastosować inną wtyczkę dobrze połączoną z kartą graficzną.
Zwyczajny bubel.
Oczywiście winne są złącza i użytkownicy nie Nvidia.
Nvidią ma w tym spore doświadczenie, w przeszłości wypuściła źle zaprojektowane chipy do laptopów które padały masowo.zazwyczaj już po gwarancji. Nvidia umyła ręce.
Tak że błąd projektowy (na to wygląda) ?
(600W na 12 V( czy 1 000W w overclock)). Tu nikt z projektantów, nie miał skrupułów.
i wychodzi:
"klient == królik doświadczalny" ?
--- indzinering ?
Made In ...
Nvidia ?