Inżynierowie z kanadyjskiej firmy Pearl Watercrafts wyprodukowali urządzenie, dzięki któremu każdy może spełnić swoje marzenia o lataniu. Oczywiście pod warunkiem, że dysponuje odpowiednią gotówką.
Jetpack Jetlev-Flyer, bo taką nazwę nosi urządzenie, wykorzystuje zjawisko odrzutu do uniesienia “pilota” w powietrze. Różnica, w porównaniu ze standardowymi silnikami odrzutowymi polega na tym, że zamiast powietrza wykorzystywana jest woda. Jest ona zasysana do silnika przez specjalną, ciągnącą się za śmiałkiem rurę. Reszta osprzętu zamontowana jest na niewielkiej łódce.
Warto przeczytać: | |
Nano Hummingbird - robot szpieg wyglądający jak koliber |
Z tego faktu wynika niestety największe ograniczenie Jetlev-Flyera - otóż może on działać wyłącznie nad zbiornikami wodnymi. Z drugiej strony ma to też swoje zalety. W przypadku awarii czy błędu użytkownika upadek z wysokości kilku czy kilkunastu metrów do wody będzie zapewne mniej bolesny w skutkach niż upadek na przykład na beton.
Producent twierdzi, że plecak może unieść dorosłego mężczyznę na wysokość 8,5 m i gwarantuje lot z prędkością do 35 km/h. Przy oszczędnym gospodarowaniu paliwem można liczyć nawet na 3 godziny lotu.
Twórcy urządzenia twierdzą, że zdecydowali się na wykorzystanie wody zamiast powietrza ze względu na fakt, że przy tym samym zużyciu paliwa pozwala ona na uzyskanie o wiele większego ciągu niż silniki wykorzystujące powietrze.
Poza tym łatwo można sobie wyobrazić jaką frajdę musi sprawiać możliwość polatania czymś takim nad jeziorem czy ciepłym morzem. Wystarczy tylko uzbierać skromne... 130 000 Euro.
Źródło: pearl-watercrafts.com
Polecamy artykuły: | ||
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011 | AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti | Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej? |
Komentarze
13Zwróćcie tylko uwagę, że maksymalna prędkość postępowa zależy od masy lotnika (zadanie dla naszych czytelników-gimnazjalistów/ek: załóżmy, że siła ciągu dostarczana przez strugi wylotowe umożliwia lot poziomy chudego Amerykanina (180 funtów = 81,65 kg) z maksymalną prędkością 35 km/h. Znajdź tę siłę ciągu i wyprowadź wzór na prędkość maksymalną lotnika w zależności od jego masy. Zadanie na "szóstkę": zakładając gęstość wody 1000 kg/m^3, moc napędu 250 hp = 186,4 kW i sprawność napędu 40%, znajdź prędkość wylotową strug).
A tak poważnie (poważnie ta rura wygląda jak od szamba) to fajna zabawka, zwłaszcza "nurkowanie" musi dawać kosmiczny efekt.