Olympus Tough! TG-5: wzmacniany aparat z wideo 4K i funkcjami z kamer sportowych
Olympus nie zmienił nic w optyce aparatu, ale i tak wprowadzone zmiany pomogą zapewnić TG-5 przewagę nad innymi aparatami wzmacnianymi w stawce.
Seria TG aparatów Olympus nie zmienia się znacząco z generacji na generację, ale konsekwentnie producent ulepsza swój produkt, jeden z niewielu, jeśli nie jedyny regularnie odświeżany aparat o wzmacnianej konstrukcji. Najnowszy Olympus Tough! TG-5 jest dążeniem do urządzenia szybszego i wygodniejszego w obsłudze dla użytkownika.
Co po staremu, a co nowego
Obiektyw 25-100 mm o jasności f/2-4,9 jest taki sam jak w poprzednikach. Do aparatu można podłączyć też konwertery by zwiększyć lub przeciwnie zmniejszyć pole widzenia. Tym co uległo zmianie to sensor, który z 16 Mpix zrobił się 12 Mpix, a to przełożyło się na lepszą pracę przy wyższych czułościach i szerszy zakres tonalny. Dodatkowo TG-5 otrzymał nowy procesor obrazu TruePic VIII znany z flagowego bezlusterkowca OM-D E-M1 Mark II.
Na poprawę komfortu fotografowania wpływa kilka nowości. Wśród nich - zwiększony uchwyt dłoni, podwójna szybka przeciwmgielna (zwiększa tolerancję konstrukcji na kontrasty temperaturowe), pokrętło sterujące na górnym panelu oraz nowe menu, w którym rozszerzono kontrolę użytkownika nad stopniem kompresji pliku JPEG. Pojawiła się także funkcja ręcznego ostrzenia z FocusPeaking, pomocnicze siatki nakładane na podgląd obrazu i wiele nowych filtrów obrazu. A także funkcja Pro Capture znana z serii OM-D.
Filmujący znajdą w tym aparacie tryb wideo 4K/30p oraz funkcję szybkiego wideo FullHD przy 120 kl/s i HD przy 240 kl/s. Olympus TG-5 można też podłączyć przez HDMI do telewizora celem podglądu obrazu na żywo.
Wytrzymałość aparatu pozostaje taka sama jak w poprzedniku. Wytrzyma on zgniatanie ciężarem 100 kg, mróz do -10 stopni C, upadek z wysokości 2,1 metra i zanurzenie na głębokość do 15 metrów (z obudową podwodną PT-058 do 45 metrów). Funkcje rejestracji położenia wykorzystują teraz odczyty z czujnika temperatury, kompasu i manometru.
Dodatki
Jak zwykle Olympus zapewnia kompatybilność nowego aparatu z bogatym zestawem akcesoriów. Są to kolejno:
- LG-1 — przystawka kierująca światło równomiernie oświetlająca małe przedmioty. Zapobiega cieniom rzucanym przez aparat
- FD-1 — dyfuzor lampy błyskowej rozpraszający błysk wbudowanej lampy, pozwalający równomiernie oświetlić obiekty fotografowane z niewielkiej odległości w słabych warunkach oświetleniowych.
- FCON-T01 — konwerter „Rybie oko” umożliwiający robienie nietypowych, szerokokątnych zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych (również pod wodą).
- TCON-T01 — telekonwerter pozwalający uzyskać niezwykłe powiększenia (m.in. pod wodą).
- PT-058 — obudowa podwodna umożliwiająca fotografowanie i filmowanie na głębokości nawet 45 metrów.
- CSCH-121 — neoprenowy pokrowiec chroniący aparat przed zarysowaniami i skutkami upadków z dużej wysokości. Siateczkowa struktura ułatwia odprowadzenie wody i przyspiesza suszenie.
- CSCH-123 — pokrowiec umożliwiający przymocowanie aparatu do uprzęży lub plecaka. Dostępne kolory: niebieski, pomarańczowy.
- CSCH-126 — silikonowy pokrowiec chroniący aparat przed zarysowaniami.
- CSCH-107 — twardy pokrowiec z zaczepem; możliwość przymocowania aparatu m.in. do paska i sprzętu wspinaczkowego.
- CHS-09 — czerwony pasek pływający, dzięki któremu aparat Tough! nie zniknie z naszego pola widzenia.
Źródło: Olympus
Komentarze
1